Захворіло у світі
143,629,848
Померло у світі
3,059,987
Вилікувалось у світі
122,010,330
Захворіло в Україні
1,974,118
Померло в Україні
40,796
Вилікувалось в Україні
1,514,472
Рейтинг банків: як почувалися фінустанови в І кварталі 2018 року

Рейтинг банків: як почувалися фінустанови в І кварталі 2018 року

Mind презентує оновлений рейтинг надійності та життєздатності українських банків. НБУ опублікував більше даних, що дозволило значно доповнити методику

Этот материал также доступен на русском
Рейтинг банків: як почувалися фінустанови в І кварталі 2018 року
Фото Shutterstock

Лідерами рейтингу Mind життєздатності банків, що працюють в Україні, за результатами І кварталу 2018 року стали австрійський Райффайзен Банк Аваль, французький УКРСИББАНК і американський Сіті Банк. За ними розташувалися голландський ІНГ банк Україна і шведський СЕБ Корпоративний банк.

Цього разу Mind значно оновив методику розрахунку рейтингу. НБУ з початку року почав публікувати дані, за якими оцінює фінустанови, – ключові нормативи діяльності банків, що розраховуються регулятором, тепер значно впливають на підсумкову оцінку. Водночас принцип розрахунку рейтингу і ключові фактори, які враховуються під час оцінки банків, не змінилися.

Нагадаємо, у попередньому оновленні рейтингу ми аналізували прогнозну здатність рейтингу. 

За підсумками І кварталу банки отримали чистий прибуток у 8,7 млрд грн. Це майже втричі більше, ніж за аналогічний період минулого року. «Такий фінансовий результат пояснюється значним скороченням відрахувань у резерви, що стало результатом поліпшення фінансового стану позичальників і завершення реструктуризації низки проблемних кредитів», – йдеться в повідомленні НБУ.

Кількість банків, які завершили квартал з операційним прибутком, збільшилася. «Зростає і чистий процентний дохід банків. Одна з причин – збільшення кредитування і незначне поліпшення якості старих кредитів», – вважає фінансовий аналітик Віталій Шапран.

Позитивний результат обумовлений певною макроекономічною стабілізацією по країні в цілому та істотним зниженням темпу відрахувань у резерви за проблемними активами. «Але через те, що МСФЗ 9 знаходиться ще в процесі впровадження по всій системі, результати діяльності банківського сектора можуть підлягати корекції», – зазначає банкір Єгор Перелигін.

У січні – березні цього року дійсно росли темпи кредитування населення. Згідно з останнім Оглядом банківського сектора НБУ, кредитування фізичних осіб в національній валюті на кінець I кварталу 2018 року зросло на 37,4% порівняно з I кварталом 2017-го.

«Як і в 2017 році, основними драйверами активних операцій з фізичними особами були споживчі кредити. При цьому в сегменті корпоративного кредитування спостерігався невеликий сезонний спад. Серйозного відтоку пасивів у банківській системі не було», – розповідає Єгор Перелигін.

Підвищення облікової ставки НБУ до 17% не дозволило банківській системі продовжити спочатку взяті темпи зниження ставок по депозитах. Великі банки змушені були сфокусуватися на таких корпоративних короткострокових продуктах, як овердрафти, факторинг і кредитна лінія терміном на 1 рік, а також на швидких роздрібних споживчих кредитах.

«НБУ досяг своєї мети, успішно погасив паніку і зупинив валютні гойдалки», – зазначає Перелигін. За словами банкіра, підбиваючи підсумки, можна сміливо сказати, що робота банківської системи практично повністю відновилася після руйнівного періоду 2014–2016 років.

Фокусом бізнес-моделей більшості банків залишаються або роздрібні клієнти зі споживчими кредитами, або корпоративні клієнти з короткостроковими потребами в кредитуванні, документарна сфера та видача банківських гарантій компаніям з різних тендерів і програмами фінансування.

«Довгі кредитні ресурси для корпоративних клієнтів надають в основному банки категорії «топ-20», причому більшість довгострокових активних операцій не можна поки що назвати системними або регулярними. Неохопленим залишається сегмент МСБ», – резюмує Перелигін.

Кредитування

У I кварталі цього року банки активно кредитували як населення, так і корпоративний сектор. За даними НБУ, обсяг портфеля кредитів фізособам виріс на 5,6% – до 83,8 млрд грн, або на понад 37% у річному численні. Найактивніше споживчі кредити в січні – березні видавали держбанки і банки з приватним українським капіталом.

В основному українці беруть кредити на поточні потреби – придбання побутової техніки, гаджетів тощо. У корпоративному сегменті портфель кредитів майже не змінився.

Лідерами зі зростання загального кредитного портфеля (корпоративний сектор + кредити фізособам) стали ПриватБанк, ПроКредит Банк, Райффайзен Банк Аваль, Дойче Банк і ОТП Банк.

«У цілому за І квартал банк заробив 6,7 млрд грн процентних доходів. Чистий процентний дохід банк отримав у розмірі 3,2 млрд грн. Наш головний напрямок – кредити малому бізнесу. Саме за рахунок МСБ ми маємо зростання портфеля. Ставки є прийнятними, ми з початку року ввели для підприємців нову кредитну лінію з грейс-періодом і нові тематичні програми – цього разу для турбізнесу, які враховують специфіку і сезонність бізнесу», – розповів Mind прес-секретар ПриватБанку Олег Серга.

За його словами, головним драйвером пожвавлення кредитування став агросектор. Банк допомагає малому агробізнесу фінансуванням і можливостями участі в державних програмах компенсації на покупку техніки, розвиток тваринництва тощо.

Євген Заіграєв, виконавчий директор напрямку корпоративного бізнесу та МСБ Кредобанку, розповів, що одним з акцентів у кредитуванні є фінансовий лізинг та інвестиційні кредити на покупку агротехніки – як нової, так і вживаної. Кредобанк сьогодні кредитує на строк до 6 років, у гривні та іноземній валюті (долари США, євро, польські злоті), лізинг від Кредобанку можна отримати в гривні з власним внеском від 20%.

За його словами, популярним продуктом стала купівля-продаж іноземної валюти і міжнародні платежі. Наприклад, з Кредобанку сьогодні здійснюється близько 20% усіх міжнародних транзакцій Україна – Польща.

Основними стимуляторами росту кредитного портфеля бізнес-клієнтів для фінустанови в січні – березні були інвестиційні та оборотні кредити аграріям. Збільшити портфель допомогли, зокрема, і спільні програми з Німецько-Українським фондом (100 млн грн) і Київською міською держадміністрацією (видані перші кредити).

В Ощадбанку кажуть, що головне завдання банку – нарощування кредитного портфеля за рахунок іпотеки, автокредитів, кредитних карт і споживчих кредитів при збереженні лідерства в частині обсягів обслуговування депозитів та поточних рахунків. Ще один пріоритет – розвиток преміум-обслуговування.

Депозити

За перші три місяці 2018 року обсяги банківських вкладів населення зросли на 2% за фіксованим на початок року курсом – до 475 млрд грн у гривневому еквіваленті. «Причому росли як гривневі депозити (на 3,2%), так і валютні (0,8% у доларовому еквіваленті). Темпи приросту депозитів мають потенціал до прискорення, з огляду на істотне зростання номінальних доходів українців», – йдеться в огляді НБУ.

До першої п'ятірки за всіма банківськими вкладами (депозити корпорацій і фізичних осіб) увійшли Укргазбанк, Ощадбанк, ПУМБ, ОТП Банк і Альфа-Банк.

«У І кварталі банк мав позитивну динаміку приросту строкових депозитів фізосіб +1,26 млрд грн. Також приріст без урахування курсових переоцінок склав +3,14 млрд грн (курс впав, тому без переоцінки цифра приросту більша). Основною валютою в прирості була гривня (+1,7 млрд грн). Частка ринку за І квартал зросла на 0,9%. Станом на кінець I кварталу 2018 року частка ринку термінових депозитів склала 20,5%», – розповіли в прес-службі Ощадбанку.

Держбанк продовжує нарощувати депозитний портфель і частку ринку, незважаючи на поступове зниження процентних ставок по депозитах. «Прогнозуємо, що тенденція до поступового зниження процентних ставок збережеться. У свою чергу, основними факторами впливу на зміни процентних ставок буде загальна політична та економічна стабільність у країні, рівень інфляції, динаміка курсу гривні до іноземних валют, а також облікова ставка Національного банку України», – відзначають в Ощадбанку.

Рейтинг банків

Методика рейтингу

Рейтинг життєздатності банків ─ інформаційний проект оцінки надійності найбільших фінустанов України. До рейтингу потрапили банки, ринкова частка яких перевершує 0,3% від усіх платоспроможних банків.

Він враховує найважливіші фактори фінансової стійкості, які можна розрахувати на основі публічної інформації для платоспроможних банків. Цього разу методику було значно доповнено – НБУ почав оприлюднювати економічні нормативи діяльності банків.

Так, у розрахунку фактору «достатності» капіталу враховується значення нормативу Н2. При розрахунку рівня проблемності кредитів враховуються нормативи Н7-Н9. У розрахунку ліквідності також враховані показники нормативів НБУ Н4-Н6, найбільша вага надається фактору, що має найменше значення. У розрахунку також тепер враховується норматив ризику загальної відкритої валютної позиції.

Здатність банку переживати періоди системних дисбалансів визначається як загальна сума балів факторів стабільності ─ від 1 до 4, зважених на важливість кожного фактора ─ від 0 до 1. Залежно від загального заліку банк отримує певну кількість зірок – від 0,5 до 5.

Джерела даних: показники фінансової звітності, опубліковані на офіційних сайтах АУБ, НБУ і на корпоративних сайтах банків, що беруть участь у рейтингу. Для визначення фактора «Підтримка та ризики власників» використовується офіційна інформація НБУ про власників істотної частки банку, а також дані інформагентств та інформація Mind.

Під час підготовки методики рейтингу беруться до уваги фактори, що визначають життєздатність банків:

  1. Достатність капіталу.
  2. Якість кредитного портфеля.
  3. Рентабельність діяльності банку.
  4. Ліквідність.
  5. Підтримка та ризики власників.
  6. Безперебійність виплат.
  7. Системне значення банку.
  8. Ризик відкритої валютної позиції.

Mind за допомогою аналізу та дослідження історичної важливості кожного з факторів, а також шляхом опитування банківських експертів визначив рівень важливості кожного з факторів через присвоєння ваг-множників, сума яких дорівнює одиниці.

На сьогодні, за наявного рівня прозорості банківської системи та фінансової звітності банків, методика Mind для розрахунку факторів максимально адекватно відображає здатність фінансових установ вижити в умовах економічної турбулентності.

Фактори та формули розрахунку

Фактор

Показник

Формула*

Діапазони присвоєння балів

Вага фактора

1

Відповідність капіталу активам

Коефіцієнт достатності власного капіталу

(EQ / NetA) *100%

>18% – 4 б.

12–18% – 3 б.

8–12% – 2 б.

0–8% – 1 б.

0,1

Н2 (адекватності регулятивного капіталу) норматив НБУ

>25% – 4 б.

15– 25% – 3 б.

10–15% – 2 б.

<10% – 1 б.

2

Проблемність кредитів

Співвідношення недіючих кредитів до кредитного портфеля

NPL / L

<5% – 4 б.

5–15% – 3 б.

15–25% – 2 б.

>25% – 1 б.

0,05

Н7 (кредитного ризику одного контрагенту) норматив НБУ

<10% – 4 б.

10–20% – 3 б.

20–25% – 2 б.

>25% – 1 б.

Н8 (великих кредитних ризиків) норматив НБУ

<100 – 4 б.

100–300 – 3 б.

300–800 – 2 б.

>800 – 1 б.

Н9 (інсайдерських кредитів) норматив НБУ

<1% – 4 б.

1–10% – 3 б.

10–25% – 2 б.

>25% – 1 б.

3

Підтримка і ризики власників

Власники: держава, іноземна корпоративна структура, фізична особа-нерезидент, резиденти України; рейтинги іноземних материнських структур; ризики походження акціонерів

 --

– Кінцевими акціонерами банку є уряди або публічні компанії країн із суверенними рейтингами A і вище – 4 б. 

– Кінцеві (реальні) іноземні власники володіють контрольним пакетом або входять в акціонерні фінансові групи країн з рейтингом нижче A – 3,6 б.

– Кінцевим бенефіціаром є уряд України. Іноземні власники, що мають профільний бізнес в країні походження з рейтингом нижче А – 3,2 б.

– Іноземні власники мають менше 50% капіталу, або ж є фізичними особами-нерезидентами, або банк належить непублічним компаніям країни з рейтингом нижче A – 2,4 б.

– Рекапіталізовані державою банки – 2 б.

– Банк не належить державі, але має реальних українських власників, у тому числі входить до ФПГ – 1,6 б.

– Банк не має реальних (не номінальних) іноземних власників або банк належить резидентам країни з високими ризиками (у тому числі українські) – 1,2 б

– Банки з російським державним капіталом (що входять до санкційного списку) – 0,8 б.

– Власники банку в розшуку – 0,4 б.

0,15

4

Ефективність діяльності банку

Рентабельність середньорічного власного капіталу

(PROF_yoy/EQ_avg) *100%

>20% – 4 б.

5–20% – 3 б.

0–5% – 2 б.

<0% –1 б.

0,15

Операційна рентабельність капіталу (PROF_yoy + Taxes + LoanLossProvisions)/ EQ_avg *100%

>45% – 4 б.

15–45% – 3 б.

0–15% – 2 б.

<0% –1 б.

Чиста процентна маржа (%Income – %Costs)/InterestBearingAssets *100%

>10% – 4 б.

7–10% – 3 б.

3–7% – 2 б.

0–3% – 1 б.

<0% – 0 б.

5

Ліквідність банку

Відношення високоліквідних активів до зобов'язань; відношення коштів на коррахунках банків до зобов'язань

LiqA / LIAB;

>10% – 4 б.

7,5–10% – 3 б.

5–7,5% – 2 б.

<5% – 1 б.

0,2

Н4 (Миттєва ліквідність) норматив НБУ

>90% – 4 б.

60–90% – 3 б.

20–60% – 2 б.

<20% – 1 б.

H5 (Поточна ліквідність) норматив НБУ

>100% – 4 б.

70–100% – 3 б.

40–70% – 2 б.

<40% – 1 б.

Н6 (Короткострокова ліквідність норматив НБУ

>110% – 4 б.

80–110% – 3 б.

60–80% – 2 б.

<60% – 1 б.

6

Безперебійність виплат

Масові випадки неповернення, наднизьких лімітів або затримки вкладів за останні шість років

 –

– Випадків не зафіксовано – 4 б.

– Зафіксовано випадки неповернення чи затримки вкладів у минулому (останні 6 років) – 3 б. 

– Банківські ліміти на зняття коштів з рахунків значно нижчі за ліміти регулятора, часткові проблеми з виплатою вкладів – 2 б. 

– Поточні численні затримки і неповернення вкладів, у тому числі масові протести вкладників і перебої у роботі платіжної системи – 1 б.

0,2

7

Системне значення банку

Визначення системної важливості з боку НБУ, обсяг активів

 –

– Державні банки, що входять у п'ятірку найбільших – 4 б.

– Для інших банків присвоюються бали від 1 до 3 шляхом апроксимації місця банку в ранкінгу за обсягом активів

0,1

8 Ризик відкритої валютної позиції Л13-1 (ризик загальної довгої позиції) норматив НБУ

>1% – 4 б.

0,5–1% – 3 б.

0,2–0,5% – 2 б.

<0,2% – 1 б.

0,05
Л13-2 (ризик загальної короткої позиції) норматив НБУ

>10% – 4 б.

2–10% – 3 б.

0,5–2% – 2 б.

<0,5% – 1 б.

Загальний залік

Сума балів факторів,
зважених на відповідні ваги

ЗЗ = Сума факторів*вага фактора

1,00

* ─ Умовні позначення, використані у формулах:
EQ ─ власний капітал
EQ avg ─ усереднений власний капітал за останні 12 місяців
L ─ кредити (з урахуванням резервів під кредитні ризики)
LIAB ─ чисті зобов'язання
LiqA ─ грошові кошти та їхні еквіваленти
NetA ─ чисті активи (загальні активи, скориговані на сформовані резерви)
NPL ─ недіючі кредити (сума за кредитними операціями IV і V категорій якості)
PROF_yoy ─ фінансовий результат (прибуток або збиток) за останні 12 місяців

Кожному фактору, перед тим як зважити на його важливість, присвоюється бал від 1 до 4. Бали залежать від діапазону, в який потрапляє значення показника, що відображає кількісний вміст фактора.

Наприклад, якщо фактор «ефективність діяльності банку», виражений показником «рентабельність середньорічного власного капіталу», перевищує 5%, такому банку присвоюється найбільша сума балів ─ 4. Якщо ж він менший 5%, але більший 0% ─ 3 бали. Якщо значення показника знаходиться у діапазоні від -50% до 0% ─ 2 бали. Якщо коефіцієнт ліквідності склав менше -50%, банк отримує найменший бал ─ 1. Згодом отриманий бал множиться на вагу фактора.

Сума загального заліку для банку розраховується шляхом додавання чисел, отриманих від множення балів на вагу кожного фактора. Чим більше значення загального заліку, тим вищі шанси у банку вистояти в кризові часи.

Визначення рейтингової категорії

Рейтингова таблиця будується шляхом ранжування банків, які беруть участь у рейтингу, в порядку зниження суми їхнього загального заліку ─ ЗЗ. Після цього, залежно від діапазону, в який потрапляє кожен банк, виділяються 10 рейтингових груп банків. Групам присвоюється кількість зірок від 0,5 до 5 з кроком 0,5 зірки.

Критерії присвоєння рейтингових категорій

Значення суми
загального заліку – ЗЗ

Зірки банку від Mind

Зміст категорії

 3,70 і більше

*****

 Високий рівень життєздатності

 від 3,10 до 3,69

****

 Стабільний рівень життєздатності

 від 2,50 до 3,09

***

 Задовільний рівень життєздатності

 від 1,90 до 2,49 **  Низький рівень життєздатності

 від 1,30 до 1,89

*

 Катастрофічний рівень життєздатності

Зміни та доповнення

Методика рейтингу банків у майбутньому може частково змінюватися в розрахунковій частині чи доповнюватися новими факторами, з огляду на динаміку показників діяльності банківської системи, а також внаслідок підвищення рівня розкриття фінансової інформації банками.

Від редакції:

Головною є рейтингова категорія банку ─ від 0,5 до 5 зірок, а не його порядковий номер у таблиці. Редакція й автори рейтингу не несуть відповідальності за рішення третіх осіб, прийняті винятково на підставі цього рейтингу. Рейтинг має виключно інформаційний характер. У ньому висловлено лише думку редакції щодо рівня життєздатності та стійкості банків на основі фінансової звітності. Рейтинг не можна розглядати як рекомендацію для вибору банківських продуктів.

Методика: Роман Корнилюк, Євген Шпитко. Розрахунки: Олeкcій Бутeнкo

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті