Мирний Нобель: чому боротьба з голодом заслужила окрему премію
І що ця номінація дає переможцю, крім мільйона доларів

Світова продовольча програма ООН (ФАО) отримала Нобелівську премію миру за «зусилля в боротьбі з голодом, внесок у покращення умов для світу на уражених конфліктами територіях, а також за те, що вона активно намагається запобігти використанню голоду як зброї у війнах і конфліктах». Церемонія вручення пройшла минулої п'ятниці в Осло – щоб підкреслити особливий статус цієї номінації, вона вручається окремо від «наукової» частини премії, яка проходить у Стокгольмі. Фінансова складова премії еквівалентна $1 млн.
Кого обійшла ФАО в боротьбі за «Нобеля по миру», стане відомо через 50 років – з таким розривом у часі оголошується повний список номінантів, яких цьогоріч налічувалося 318. За неофіційними даними, серед претендентів значилися президент Російської Федерації Володимир Путін, екоактивістка Грета Тунберг і голова Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Адан Гебреісус, чия перемога була б логічною, враховуючи пандемію Covid-19.
Чому саме ФАО?
Вибір політично нейтральної гуманітарної місії, якою є ФАО, дозволив Нобелівському комітету захиститися від докорів у будь-якій упередженості та не допустити використання премії і статусу переможця в політичних конфліктах. Їх навряд чи вдалося б уникнути, враховуючи, що серед премійованих могли опинитися відповідно російський і білоруський опозиціонери Олексій Навальний та Світлана Тихановська.
Також при визначенні переможця комітет часто, якщо не завжди, керується піар-доцільністю і почуттям моменту. У такій парадигмі ФАО – ідеальний лідер. Цього року організації виповнюється 75 років, а сама премія вручається напередодні професійного свята номінанта – Всесвітнього дня продовольства.
Багатоликий переможець
Перемога, присуджена інституції – досить стандартний хід Нобелівського комітету в категорії «Премія миру». Наприклад, у 2012 році ним став колективний Європейський Союз «за шість десятиліть захисту прав людини в Європі та довгострокову роль в об'єднанні континенту», а роком пізніше – організація із заборони хімічної зброї.
Премія миру – найбільш контроверсійна з усіх нобелівських номінацій, зокрема, через широке трактування тез Альфреда Нобеля, який заповів її «особі, що домоглася найбільших успіхів, або зробила більше за інших у справі згуртування народів і скорочення чисельності діючих армій, а також за проведення мирних конгресів і привернення до них уваги».
Найнеоднозначніший лауреат у новітній історії – ексвіцепрезидент США Альберт Гор (2007 рік), який отримав премію за привернення уваги до проблеми зміни клімату. За неофіційними даними, його гонорар за одну лекцію на цю тему сягав $100 000.
Український слід
Заслуги ФАО і обґрунтованість рішення Нобелівського комітету не викликають сумнівів. Україна може підтвердити, що робота СПП (Світова продовольча програма) має цілком реальні прояви: з початку конфлікту на Донбасі, ООН організовувала прямі постачання продовольства у важкодоступні точки конфлікту й надавала допомогу в форматі насіннєвого матеріалу – насамперед картоплі. Щоб юридично обґрунтувати цю допомогу і зробити її можливою, ФАО 2018 року внесла Україну поряд із 16 іншими – переважно, африканськими – державами до списку країн із невирішеною проблемою голоду.
У східній частині країни, згідно з дослідженням, проблеми з доступом до харчування відчували 1,2 млн українців. Паралельно Україна залишається одним з основних глобальних експортерів продовольства і постійним учасником тендерів ООН.
Чи вдасться ФАО досягти «глобальної ситості»?
ФАО має намір перемогти голод у світі до 2030 року. Наразі динаміка не обнадіює: активні військові конфлікти, зокрема, у Сирії, призвели до стрімкого збільшення кількості голодуючих. На сьогодні їх налічується близько 800 млн осіб. Ще один стрибок очікується внаслідок економічної рецесії, викликаної пандемією. Тому дедлайн, швидше за все, буде зірвано. І навіть кількість голодуючих замість того, щоб через дев'ять років дорівнювати нулю, може зрости і перевищити 840 млн чоловік.
Регіони світу, найбільш уражені голодом
Основна стратегія щодо подолання голоду, що реалізується ООН, змістилася з формату «виробляти більше їжі» на «раціональніше споживати». ФАО розробила й рекламуватиме практичні рекомендації, які дозволять жителям благополучних країн зробити внесок у справу збереження продовольства і запобігання втрат (використовувати залишки їжі, розрізняти термін зберігання і термін придатності, не викидаючи безпечний продукт, правильно зберігати їжу, не допускаючи псування, купувати не лише естетичні фрукти й овочі, тощо).
Абсолютна кількість продовольства у світі є більш ніж достатньою, проте розподіленою нерівномірно. Потерпають від цього дисбалансу обидві категорії людей – і ті, яким не вистачає їжі, і ті, у яких вона в надлишку. Так, якщо, згідно з даними ООН, близько 7% дітей віком до п'яти років страждають від виснаження, то 5,6% дітей цієї вікової групи мають проблеми із надмірною вагою.
Хоча часто ця зайва вага – наслідок не надлишку їжі, а неправильного харчування. Оціночно понад 3 млрд осіб формально не голодують, проте мають раціон, який складається з дешевої низькопродуктивної їжі, що переважно містить крохмаль. Отримання такої ж кількості енергії з продуктів, що належать до здорового харчування, коштуватиме в середньому вп’ятеро дорожче.
Корекція раціону та заміна «рисової дієти» на умовну «середземноморську» – ще одне завдання, що його намагається вирішити ФАО. В організації прогнозують: перехід на здорове харчування дозволить знизити прямі та непрямі витрати на охорону здоров'я на 97%.

Окрім власне проблеми голоду, ФАО опікується супутніми питаннями – наприклад, гендерною нерівністю в доступі до ресурсів, раціональним використанням водних і лісових ресурсів, зменшенням втрат при сільгоспвиробництві.
За оцінками експертів організації, щорічно 13,8% усієї вирощеної сільгосппродукції вартістю в $400 млрд втрачається в післязбиральний період на фермі та на етапах транспортування, зберігання і переробки. «Втрати продовольства і харчові відходи обурливі з морального погляду, – заявив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш. – У світі достатньо харчів для того, щоб прогодувати всіх людей, які його населяють».
Загалом ФАО працює майже в сотні країн, проте основні зусилля зосереджені на 30, де прояви голоду найбільш масштабні. Так, у Ємені організація надає допомогу майже 10 млн осіб, у Сирії – 3,5 млн осіб, у Сомалі – 3,1 млн голодуючих.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].