На пороховій бочці: 5 імовірних війн 2021 року
Які країни здатні вибухнути конфліктами

Світ перебував у стані локдауну більшу частину 2020 року. Однак, як писав Mind, на Кавказі, а також на індійсько-китайському кордоні та в Ефіопії розгорялися конфлікти, які були заморожені десятиліттями.
2021 року подібних спалахів насильства може стати більше. Цьому сприятиме зростання соціальної напруженості через економічні труднощі, породжувані пандемією COVID-19. За прогнозом Міжнародної продовольчої програми ООН, 2021 року у 20 країнах населення потребуватиме гуманітарної допомоги, а на територіях Ємену, Буркіна-Фасо, Нігерії та Південного Судану може виникнути катастрофічний голод.
Експерти побоюються, що дрова у вогонь соціальних хвилювань у проблемних регіонах підкидатимуть сильні геополітичні суперники, які прагнуть позмагатися один з одним у гібридних війнах. Міжнародний комітет порятунку вказує на тривожний тренд – кількість інтернаціоналізованих збройних конфліктів у світі зросла на 600% з 1990 року. Війни стають дедалі складнішими: дві третини нинішніх війн мають принаймні три протиборчі сили, а в кожну п'яту війну залучено понад десять сторін.
Нижче йтиметься про конфлікти, які розпалюються та здатні перетворитися на нові серйозні війни в році, що настав.
Повстання талібів в Афганістані
З початку 2020 року Сполучені Штати ведуть мирні перемовини з рухом «Талібан», прагнучи покласти край 19-річному повстанню талібів в Афганістані й вивести американські війська із цієї країни. Однак дипломатичні процеси не знизили рівень насильства. Навпаки, таліби для посилення своєї ваги в мирних перемовинах активізували бойові дії в південних провінціях країни – і 2020 рік став для Афганістану одним з найкривавіших. За офіційними даними, «Талібан» здійснив за минулий рік 18 500 атак, серед яких були цільові вбивства держслужбовців і журналістів.

Нещодавно міністр внутрішніх справ Афганістану Массоуд Андарбаі виступив із заявою, що «Талібан» збирається розпочати повномасштабну війну цієї весни, і урядові армія, поліція і служби розвідки також ведуть підготовку до відбиття цієї військової агресії під єдиним командуванням. За твердженням афганських чиновників, таліби не вірять у можливість міру й не виконують взяті зобов'язання, як-от припинення співпраці з «Аль-Каїдою». Їхня ймовірна мета – уповільнити перемовини до виведення іноземних військ з Афганістану в травні цього року та взятися за захоплення територій.
Ісламістська криза в Буркіна-Фасо
Буркіна-Фасо – держава в посушливому африканському регіоні Сахель – демонструє найшвидше у світі занурення в хаос. Влада Буркіна-Фасо, а також Малі й Нігеру, що межують з нею, виявилися втягнутими в так званий асиметричний конфлікт, який вони не можуть залагодити військовим шляхом. Пов'язані з «Аль-Каїдою» та ІДІЛ терористичні угруповання нападають на населені пункти, вбивають місцевих лідерів і змушують жителів залишати домівки. За лічені роки вони перетворили одну з найспокійніших і стабільних держав Африки в одне з найнебезпечніших місць на планеті.
«Лише два роки тому в Буркіна-Фасо не спостерігалося жодних масових конфліктів або переміщень. Але 2020 року кількість внутрішніх переселенців подвоїлася та перевищила 1 млн. Через ескалацію насильства й економічні наслідки кризи COVID-19 населенню Буркіна-Фасо загрожує голод», – йдеться в грудневому звіті Міжнародного комітету порятунку.
Через атаки джихадистів великі території Буркіна-Фасо фактично випали з-під урядового контролю. У країні зростає етнічна й релігійна напруженість. Є висока ймовірність, що в Буркіна-Фасо спалахне антиурядове повстання, яке перетвориться на громадянську війну.
Тиграйський конфлікт в Ефіопії
У листопаді 2020 року багатьох шокувала звістка про початок добре озброєного сепаратистського повстання в північному штаті Тиграй 108-мільйонної Ефіопії. Для утихомирення бунтівного регіону уряд африканської країни здійснив широкомасштабну військову операцію із застосуванням авіації та артилерії. Цей конфлікт, що вже призвів до тисяч жертв, здатний спалахнути в Ефіопії з новою силою й охопити сусідні держави.

Попри запевнення прем'єр-міністра Ефіопії Абія Ахмеда про відновлення урядового контролю над містами в Тиграї, озброєні сепаратисти не здалися. Вони відступили в гори та, ймовірно, готуються розпочати партизанську війну. Силові заходи, що вживаються владою Ефіопії з приборкання Тиграю, навряд чи посприяють миру та стабільності. Найімовірніше, вони посилять у регіоні антиурядові настрої та міжетнічну ворожнечу.
«В Ефіопії може початися повномасштабна громадянська війна. Тиграйські сепаратисти – це колишні військові з надзвичайно великим досвідом ведення партизанських дій. Вони були атаковані на своїй рідній території, і кожен, хто знайомий із географією Тиграю, розуміє, що тамтешня складна, гориста й пересічена місцевість – ідеальна територія для партизан... Ефіопія може стати ще однією Югославією, розколовшись за етнічними лініями», – пише Financial Times, посилаючись на військових експертів.
Ірано-американське протистояння в Іраку
3 січня 2021 року шиїтське угруповання «Катаїб Хезболла» та інші проіранські військові формування провели багатотисячний «Марш честі» в іракському Багдаді. Вони продемонстрували силу й рішучість помститися США за смерть іранського військового лідера Касема Сулеймані, вбитого рік тому внаслідок ракетного удару Штатів. Водночас лідери демонстрантів сигналізували, що не мають наміру поспішати з відплатою і хочуть дочекатися, поки Джо Байден змінить Дональда Трампа на посаді президента США.

«Ми не будемо штурмувати посольство диявола (посольство США в Іраку) та скидати уряд Іраку... ще є час», – заявив глава «Катаїб Хезболли» Абу Хуссейн аль-Хамідаві.
Подібні декларації, схожі на загрози, викликають в іракців побоювання у зв'язку з тим, що їхня країна стає головною ареною ірано-американського конфлікту. Міністр закордонних справ Іраку Мохаммад-Джавад Заріф днями висловив припущення, що «ізраїльські агенти-провокатори можуть здійснити з Іраку атаки проти американців, щоб створити для США формальний привід почати бойові дії» проти проіранських сил. На його думку, ситуація в Іраку настільки напружена, що «будь-який феєрверк може викликати інтенсивний вогонь у відповідь».
Розформування проіранських збройних угруповань було однією з головних передвиборних обіцянок нового прем'єр-міністра Іраку Мустафи аль-Кадімі, який прийшов до влади в травні 2020 року. Однак це завдання виявилося йому не під силу. Іран створив з угруповань, які воювали в Іраку проти ІДІЛ, аналог ліванської «Хезболли» з потужною політичною підтримкою та економічною базою. За словами військових експертів, спроба армії Іраку роззброїти проіранські військові угруповання стала б суїцидальною для обох сторін.
Громадянські заворушення у Венесуелі
Колись одна з найбагатших держав Латинської Америки протягом останніх років була прикладом тотальної корупції та поганого управління. За три роки венесуельська валюта втратила 99% своєї вартості, за оцінкою ООН, через погіршення умов життя країну залишили 5,4 млн людей, або 15% населення.
Очікування, що проамериканська опозиція скине соціалістичний уряд Ніколаса Мадуро, зростали з січня 2019 року, коли США призначили Хуана Гуайдо новим лідером Венесуели. Однак зміна влади не відбулася. Ба більше, Ніколас Мадуро нещодавно повернув собі контрольований опозиціонерами парламент. За підсумками виборів у грудні 2020 року його партія отримала абсолютну більшість мандатів, набравши понад 68% голосів виборців при вкрай низькій явці в 31%. Представники 25 опозиційних партій, зокрема лідер опозиції Хуан Гуайдо, бойкотували вибори.
Голоси опозиції після того, як вона пішла з парламенту, напевно зазвучать більш радикально, і замість політичних домовленостей венесуельці бачитимуть заклики до повалення влади. Ймовірність громадянського конфлікту зросте ще й з огляду на те, що у Венесуелі, яка страждає від пандемії й економічних санкцій, посилиться брак палива та продуктів харчування.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].