Володимир Зубик: «Більшість активістів, які виступають проти будівництва, – гопники й шантажисти»

Володимир Зубик: «Більшість активістів, які виступають проти будівництва, – гопники й шантажисти»

Власник будкомпанії «Інтергал-Буд» – про тиск на бізнес, держпідтримку, фінансову «подушку безпеки» та Вадима Столара

Этот материал также доступен на русском языке
Володимир Зубик: «Більшість активістів, які виступають проти будівництва, – гопники й шантажисти»
Володимир Зубик
Фото: Тетяна Довгань/Mind.UA

Власник однієї з найбільших будівельних компаній «Інтергал-Буд» Володимир Зубик не любить інтерв'ю. Найчастіше він спілкується зі ЗМІ письмово, надсилаючи відповіді на запитання через пресслужби. Mind наполіг на особистому спілкуванні.

За три години, які тривала бесіда, забудовник розповів багато. Основні запитання зводилися до того, чому «Інтергал-Буд» став антигероєм у будівельних активістів. За словами Володимира Зубика, це наслідки його небажання віддати частку в компанії. Він стверджує, що мітинги на будмайданчиках, під відділами продажів і стінами КМДА носять замовний характер. Як і розслідування спеціалізованої комісії, створеної у Верховній Раді.

При цьому «Інтергал-Буд» не є якимось винятком, стверджує її власник. З подібним так чи інакше зіткнулися всі найбільші гравці ринку нерухомості. «Кожен розв'язував свої проблеми самостійно. Я вважаю, що потурати шантажистам – це значить назавжди потрапити в рабство. І це не мій шлях», – наголошує він.

Ми розпитали Володимира Зубика й про те, чи вважає він свою компанію надійною, як формуються фінрезерви, і чи підтримує держава – в нинішньому її вигляді – великих девелоперів.

Про претензії «будівельних активістів»

– Торік «Інтергал-Буд» часто потрапляв у новини через скандали зі будактивістами. Компанія навіть написала відкритого листа президенту, у СБУ, МВС, де звинуватила різні громадські організації, що проводили мітинги, у потуранні рейдерству.

– Ми зверталися до керівництва країни у зв'язку з діяльністю псевдоактивістів, ми намагалися згуртувати будівельне співтовариство. Тому що ті проблеми, які виникли, були не тільки в нас, а й в інших забудовників.

Володимир Зубик: «Більшість активістів, які виступають проти будівництва, – гопники й шантажисти»
Фото: Тетяна Довгань/Mind.UA

Що відбувалося? У березні-квітні багато компаній пережили «ретро» 1990-х років, коли бандформування, які називали себе активістами, вдиралися на майданчики, били робітників, техніку, ламали паркани й всюди було вимагання грошей.

– І скільки просили?

– Різні суми. І $300 000, і $700 000. І це відбувалося не тільки на наших майданчиках, а й на майданчиках інших забудовників. Кожен розв'язував свої проблеми самостійно. Не знаю, як у кого виходило, – відкуповувалися чи ні. Я вважаю, що потурати шантажистам – це значить назавжди потрапити в рабство. І це не мій шлях.

– В офісі президента якось відреагували?

– Якихось реальних кроків ми не відчули.

– А ви щось пропонували?

– Ми пропонували навести лад, щоб почав працювати закон. Щоб почалася реакція правоохоронців на відверто бандитські дії. Крім силових прийомів, про які я вже розповідав, почалася ще й масштабна інформаційна атака проти нас у соціальних мережах, ЗМІ тощо. Часто для цього використовували фейкові громадські організації, що як під копірку писали заяви в правоохоронні органи, пости в соцмережах, мітингували під КМДА.

Один із представників псевдоактивістів заявив, що вони силовими методами не обмежуватимуться, а залучать і депутатський корпус. Я тоді не повірив, але через місяць при Верховній Раді була сформована тимчасова слідча комісія по боротьбі з корупцією в ДАБІ (Тимчасова слідча комісія Верховної Ради з питань розслідування фактів корупції в органах державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. – Mind). І свою діяльність вони чомусь почали з розгляду роботи «Інтергал-Буда». Хоча наша компанія на сьогодні, напевно, найбільш стабільна й надійна на ринку!

Читайте також: Рейтинг надійності забудовників – 2021: у кого купувати квартиру

– Тобто ви пов'язуєте мітинги будактивістів, напади на будмайданчики, публікації в соцмережах і ЗМІ із розслідуванням спецкомісії у ВР?

– Якщо мені в обличчя ця людини казала, що вони почнуть нас «кошмарити» через своїх депутатів, а через місяць формується комісія, то як би все очевидно.

– А які питання розглядалися на цій комісії?

– Комісія має абсолютно правильну мету: розібратися з корупцією в дозвільній сфері, реформувати ДАБІ, захистити бізнес. Але чомусь певна група депутатів почала через комісію звертатися до Генпрокуратури, ГБР, КМДА з іншою метою.

– З якими?

– Створити силовий тиск на певних учасників ринку. Тобто все поставлено догори дриґом. Не захищає бізнес від чиновників-корупціонерів, а намагається зацькувати компанії, які успішно працюють. Замість того щоб запитати в ДАБІ, чому одні забудовники отримують дозволи, а інші – лише абсурдні відписки, попри виконання всіх вимог законодавства.

Деякі ЗМІ пишуть, що ініціює «процес» по нашій компанії близька до Вадима Столара депутатка Наталія Приходько... Я цього не заперечуватиму. Для цього потрібно просто подивитися записи засідань ТСК і буде видно, що саме щодо наших питань вона проявляє активність.

Володимир Зубик: «Більшість активістів, які виступають проти будівництва, – гопники й шантажисти»
Фото: Тетяна Довгань/Mind.UA

Є кілька людей у комісії, які, на мій погляд, виконують замовлення. Фактично парламентський майданчик замість дискусії про реформи й діалогу з учасниками ринку намагаються використовувати для зведення рахунків. Це зовсім неправильно.

Про реформу ДАБІ

– Ви пропонуєте ліквідувати ДАБІ?

– Потрібно реформувати саму систему. Тут на поверхні дуже проста відповідь: потрібно прибрати всі непотрібні ланки в цьому ланцюгу. Існують будівельні держнорми, і вони чітко обмежують і зазначають правила забудови території, наявність соціальної інфраструктури, поверховість тощо. Максимум, що після цього потрібно, – адміністрація головного архітектора, яка зістикує бажання забудовника з тими правилами, які прописані в буднормах.

Але незважаючи на це, ми проходимо ще один контрольний бар'єр – експертизу. Але навіть після цього в нас є ще один орган – ДАБІ, яка, по суті, «видає квитки» забудовникам, видаючи дозволи на вході та на виході.

Я виступаю за те, щоб ДАБІ не було. Великою мірою, і експертиза не потрібна. Коли ми говоримо, що обома руками за Європу, так давайте дотримуватися цього правила й робити, а не тільки говорити.

У Європі є Офіс головного архітектора, куди подаються всі забудовники в особі архітектора. Він і подає документи на забудову, і забирає їх. І все. Той же Офіс головного архітектора приходить і дивиться: чи відповідає об'єкт спочатку затвердженому проєкту. Просто візьміть досвід будь-якої європейської країни, де діють уніфіковані правила оформлення дозвільних документів для забудовника.

– Зараз пропонують передати функції інспекторів приватним особам.

– Мені подобається ця ініціатива. Експертизу зараз здійснюють приватні компанії, немає монополії. Це значно краще, ніж зробити три держоргани замість одного – ДАБІ.

Маємо певний парадокс. Чиновники всіх рівнів стурбовані відсутністю інвестицій. Так давайте приберемо ці бар'єри та відкриємо ворота приватним підприємцям, приватній ініціативі й будемо рухати економіку.

Але всі структури, подібні ДАБІ, є корупційними й заважають розвитку. У нас і без них проблем вистачає: війна на сході, недосконала робота судової та правоохоронних систем. Через це наша країна не може бути гаванню для інвесторів.

Володимир Зубик: «Більшість активістів, які виступають проти будівництва, – гопники й шантажисти»
Фото: Тетяна Довгань/Mind.UA

Наприклад, за часів колишньої ДАБІ для багатьох забудовників ринок був закритим. Ми отримували дозвільні документи лише на один-два проєкти, а могли б реалізувати за цей час 20–30 проєктів. І ми ж не єдині! Тепер ви уявляєте масштаби шкоди ДАБІ в тому вигляді, в якому вона існувала?

Про «допомогу» силовиків

– Повертаючись до теми псевдоактивістов. Ваше звернення в правоохоронні органи щось дало?

– Ми зверталися до МВС з приводу конкретного об'єкта, розташованого на вул. Кудряшова, який був атакований рекетирами. Туди приїжджали авто поліції, затримали цих тітушок, які потрапили на будмайданчик і побили будівельників, завдали матеріальних збитків. Але на наступний день ці хлопці організовано поверталися назад. Поліція чисто формально включалася в процес, але нічого не відбулося. Це не громадська організація, а звичайні здирники під виглядом громадської організації.

– І чим закінчилося ваше протистояння?

– Спроби тролити проєкт інформаційно й адміністративно іноді відбуваються. Але проєкт ми відстояли, він успішно реалізується.

– Минулий рік був теж непростим для забудовників. Обшуки, раптові суди, розслідування торкнулися майже всіх найбільших забудовників. Якщо не помиляюся, то тільки «Київміськбуд» не постраждав.

– «Київміськбуд» у деякий час дуже серйозно був атакований...

– Ви говорите про «молоду команду» Черновецького, коли компанію намагалися передати в приватні руки?

– Ні, пізніше. Коли з гранатомета стріляли по відділу продажів. Я точно не знаю, але лихі язики стверджують, що контроль над компанією намагався встановити один добре всім відомий народний депутат, якого ЗМІ раніше часто називали «наглядачем» за Києвом.

– Ви говорите про Вадима Столара?

– Я не називатиму конкретні прізвища. Але ми всі розуміємо, про кого йдеться.

– Якщо все зводити до цього, то незрозуміло, чому у BUDevelopment СБУ проводила обшуки. Цій компанії теж приписують участь Вадима Столара.

– А до чого тут СБУ? Я не чув про те, що біля офісів продажів згаданої вами компанії стояли намети псевдоактивістів і найняті тітушки хапали за руки потенційних покупців. Тому що всі ці бабусі та псевдоактивісти з битами на майданчиках – це як раз привіт від колишнього «наглядача» і його партнерів.

Володимир Зубик: «Більшість активістів, які виступають проти будівництва, – гопники й шантажисти»
Фото: Тетяна Довгань/Mind.UA

Ви думаєте, вони не пропонували нам віддати частку в компанії в обмін на безпроблемне отримання дозволів? Ми відмовилися й маємо те, що маємо: проплачені мітинги, псевдоактивістів, бездіяльність правоохоронних органів, комісії у ВР і таке інше.

Про розподіл ринку

–  Минулий рік у мене залишив внутрішнє відчуття переділу ринку. Але не спланованого, а хаотичного.

– Відбуваються природні процеси. Як тільки порядку стає менше, активується криміналітет. І ви маєте рацію щодо минулого року... За 17 років у бізнесі я не пам'ятаю, коли ми в будівництві відчували такі труднощі та стикалися із зневагою влади до наших проблем. Подібне було на початку 1990-х, коли правоохоронні органи співпрацювали з криміналом і взагалі не реагували на запити підприємців. Такий був період в історії України, але це було давно й все про це забули. А зараз складається таке відчуття, що все повертається. Те, що відбувалося останні п'ять-шість років – це зупинка бізнесу, коли купка людей намагається монополізувати ринок. Та ще й побори зросли.

– Чому ж? Ще були нульові, розквіт рейдерства.

– Напевно, в нульові я працював у нецікавій для рейдерів галузі. Так, як я говорив, корупція була, є і буде, але вона була конструктивною.

– Скажіть, будь ласка, як ви далі плануєте відстоювати компанію?

– Так само, як це ми робили весь цей час: розголошуючи дії рейдерів і корупціонерів.

– У вашому голосі не відчувається ностальгії за 90-ми...

– На виклики потрібно дивитися по-філософськи. За великим рахунком, усі ці труднощі нас загартовують, виховують і мотивують.

Володимир Зубик: «Більшість активістів, які виступають проти будівництва, – гопники й шантажисти»
Фото: Тетяна Довгань/Mind.UA

У мене є партнери в бізнесі, і вони рішуче налаштовані. На відміну від інших компаній, які відступили, ми, як ніхто інший, витрачаємо чималі зусилля, щоб показати проблему всьому суспільству. Ми з нею боремося, ми розповідаємо. Може, тому й створюється враження, що нас більше всіх ображають. Але це не так.

Про фінансову стійкість

– Інформаційні атаки, напевно, знижують продажу. За що ви будуватимете?

– У нас хороші продажі. У компанії є гроші, щоб завершити всі взяті на себе зобов'язання. Ми ніколи не починаємо будувати, не маючи всіх необхідних засобів для цього. Згадайте 2008 рік. Криза, продажи у всіх зупинилися. Стояло більшість будмайданчиків. І єдина компанія, яка продовжила виконувати свої зобов'язання й будувати, – це «Інтергал-Буд». Ми тоді не були присутні в Києві, а працювали на ринках Мукачева, Рівного, Львова, Чернівців. Всі будинки побудовані, причому якісно.

– У вас є фінансові резерви під кожен проєкт?

– Звичайно!

– А на який період вони заплановані?

– Так, щоб закінчити об'єкт до введення в експлуатацію.

– Тобто з нуля й до кінця?

– Саме так. Подібна практика, як я читав, є у Никонова (Ігор Ніконов, засновник KAN Development. – Mind).

– Так, це було наше з ним інтерв'ю.

– Це єдина можливість гарантувати покупцям, що вони отримають квартиру, за яку сплатили гроші. Дивіться, у нас масштабні проєкти, які дозволяють зводити відразу кілька будинків одночасно: від п'яти й більше. Однак ми дотримуємося черговості й будуємо рівно стільки, на скільки вистачає коштів. І не враховуємо в розрахунках гроші, які можуть прийти від продажу квартир.

Володимир Зубик: «Більшість активістів, які виступають проти будівництва, – гопники й шантажисти»
Фото: Тетяна Довгань/Mind.UA

Ми пережили кризу 2008 року, пережили 2014-й, коли в офіси вривалися гопники зі зброєю та вимогою грошей. Тому поточна ситуація неприємна, але ми знаємо, як з нею боротися. У нас сформувалася велика аудиторія лояльних клієнтів. Все добре. Питання тільки в тому, що ми можемо будувати набагато більше. Ми можемо активніше розвиватися. А для цього потрібен нормальний інвестиційний клімат, законодавча база та прозорі правила гри на ринку.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло