Discuss Discuss
Інвестиції у фінтех б'ють рекорди: якою є роль українських розробників

Інвестиції у фінтех б'ють рекорди: якою є роль українських розробників

Чотири нові кейси made in Ukraine

Этот материал также доступен на русском языке
Інвестиції у фінтех б'ють рекорди: якою є роль українських розробників
Фото: depositphotos.com

У першому півріччі 2021-го глобальні інвестиції у фінтех досягли рекордних $98 млрд. Для порівняння: за весь минулий рік галузь залучила $121,5 млрд. Такими є дані дослідження KPMG Pulse of Fintech. «Рекордному зростанню рівня інвестицій сприяє необхідність цифрової трансформації корпорацій та розширення можливостей залучення клієнтів, а також резерви грошових коштів і високоліквідних активів. Інвестори продовжують розглядати фінтех як привабливу та прибуткову нішу, що створило умови для появи «однорогів»: 163 компанії за шість місяців поточного року», – йдеться в дослідженні.

У грі – й українські розробники. Вони створюють як власні фінтех-продукти, так і рішення для світових корпорацій. Mind відібрав чотири нові кейси, про які раніше не писали вітчизняні медіа.

Видання спільно з платформою Reactor.ua продовжує серію статей про інновації. Раніше Mind писав про цифрові рішення для промисловості, туризмуосвітиінновації для аграріїв, українські MedTech- та фарм-розробки, сервіс, який допомагає керувати операціями на складі онлайнтандем дронів і всюдиходів-амфібій, про технологію, що перетворює автомобіль у гаджет на колесах, і продукти для e-commerce.

Шолом для онлайн-банкінгу

Інвестиції у фінтех б'ють рекорди: якою є роль українських розробників
Фото: EMOTIV

Завдання. На початку 2020 року велика платіжна система Саудівської Аравії звернулася до Luxoft Ukraine з нестандартною пропозицією: створити програмне рішення, яке дозволить повністю паралізованим людям і тим, хто має подібні недуги, користуватися послугами онлайн-банкінгу.

За оцінками міжнародної консалтингової компанії Mckinsey, 2018 року купівельна спроможність дорослих людей з обмеженими можливостями у світі становила приблизно $490 млрд.

Рішення. У жовтні 2020 року замовник отримав свій шолом. «Він виглядає як спеціальний гаджет у формі легкого шолома, який зчитує електричні імпульси мозку людини (електроенцефалограма) і перетворює їх на певні дії на екрані комп'ютера. Шолом має 14 контактів, які зчитують інформацію та під’єднується до комп'ютера за допомогою Bluetooth», – пояснює Senior Business Analyst у Luxoft Ukraine Данило Поляков.

І уточнює: сам шолом для вимірів – розробка стороннього виробника EMOTIV, якого вибрав замовник. До завдань Luxoft входила розробка програмного прошарку, який забезпечує аналіз сигналів та їхнє перетворення на дії на екрані.

«Також було створено спеціальну програму, якою користуватиметься людина, – умовний «Приват24». Для неї було розроблено спеціальний адаптивний дизайн, який дозволяє на двох основних і на двох допоміжних командах виконувати базові фінансові операції», – розповідає Поляков.

Щоб налаштувати гаджет, користувачеві потрібно уявити образ, пов'язаний із сильними емоційними переживаннями. Пристрій знімає енцефалограму та передає її на комп'ютер, де моделі, що зберігаються на сервері виробника такого пристрою, обробляють ці дані. Наступного разу система розпізнає, що користувач подумав, і інтерпретує це в певну дію в програмі.

Проміжні результати. «Наразі зарано говорити про результати, оскільки продукт ми лише нещодавно передали, а його основним завданням значилася перевірка гіпотези, що це взагалі можливо. Але можна говорити про ефективність самого рішення. За пів року розробили програмне забезпечення, яке дозволяє здійснювати без рук і без голосу базові банківські операції (керувати інвестиційним портфелем, купувати, продавати, оплачувати рахунки тощо) за 10–11 кліків. У часі це – 5–7 хвилин», – розповідає Поляков.

Перспективи. На думку фахівця Luxoft Ukraine, поки що ця технологія лише починає розвиватися і має великі перспективи в майбутньому. Це можуть бути як медичні технології, так і ігрові консолі. «Марк Цукерберг анонсував Meta й хоче будувати «метавсесвіт». Розвиток технології неінвазивної (без необхідності хірургії) інтеграції комп'ютера та людського мозку дозволить користувачам керувати своїм аватаром (акаунтом) за допомогою думки, маючи лише невеликий передавач на голові», – підсумовує спікер.


Securitize

Інвестиції у фінтех б'ють рекорди: до чого тут українські розробники

Завдання. За статистикою, ринки приватного капіталу зростають більш ніж удвічі швидше за традиційні публічні ринки. Однак через застарілу інфраструктуру, альтернативні активи на приватних ринках значною мірою залишаються неліквідними та закритими для більшості інвесторів.

У 2017 році підприємці Карлос Домінго й Джеймі Фін вирішили усунути цю проблему та створити платформу, яка надає інвесторам доступ до фінансування і торгівлі широким спектром альтернативних активів (акціями приватних компаній, нерухомістю тощо) на єдиному регульованому цифровому ринку. На допомогу підприємці покликали українських інженерів із IdeaSoft (компанія входить до Sigma Software Group).

Рішення. Команда створила Securitize – платформу для токенізації цінних паперів, випущених фондами та іншими компаніями. «До 2019 року вона стала єдиним зареєстрованим агентом із передачі цінних паперів SEC, який працює на блокчейні. Securitize – піонер у галузі технологій для випуску цінних паперів цифрових активів іа управління ними. Автори проєкту вирішили використовувати блокчейн як спосіб забезпечення автоматизації та ліквідності для партнерів з обмеженою відповідальністю – класу активів, який завжди вважався неліквідним», – пояснюють в IdeaSoft.

Платформа керує випуском та управлінням токенами безпеки протягом усього строку служби активу.

Securitize надає такий функціонал для інвесторів і емітентів:

 • протокол цифрових цінних паперів (DS Protocol), що дозволяє торгувати токенами на вторинних торгових майданчиках (наприклад, на ATS США) та інших світових біржах цінних паперів;
 • панелі керування;
 • кваліфікація для акредитації KYC/AML;
 • фінансування та виплати у фіатних та криптовалютах;
 • таблиця капіталізації в реальному часі.

Проміжні результати. В IdeaSoft розповідають, що проєкт продовжує розвиватися, хоча вже є чим похвалитися:

 • за останні роки на Securitize випущено цінних паперів цифрових активів на суму близько $500 млн;
 • 2020 року компанію внесли до списку 50 провідних світових новаторів, які використовують блокчейн згідно із CB Insights;
 • зараз Securitize використовує свою цифрову платформу для підтримки понад 150 брендів і 400 000 інвесторів;
 • платформа стала партнером реалізації цифрових активів для багатьох токенізованих фондів: Sumitomo Mitsui Trust Bank, SPiCE VC, Blockchain Capital тощо.

Asquad

Інвестиції у фінтех б'ють рекорди: якою є роль українських розробників

Проблема. Чому люди люблять робити покупки в інтернеті? Тому що це просто та швидко.

«Однак власнику інтернет-магазину надати просте й швидке обслуговування – не так уже й легко. Налаштувати безпечний і безперебійний процес прийому онлайн-платежів – завдання із зірочкою», – пояснюють в інвестфонді N1, який  «вирощує» перспективні фінтех-стартапи.

Причини «головного болю» такі:

 • Аби повністю задовольнити потреби сучасних користувачів, сайт має пропонувати багато способів оплати. А їхня інтеграція потребує дуже багато часу.
 • Більшість гравців ринку мають legacy-код, великі моноліти та неповороткі системи.
 • Для підтримки системи потрібно залучати багато фахівців із глибокою експертизою.
 • На внесення змін, переналаштування, масштабування та впровадження інновацій йде багато ресурсів.

Рішення. Навесні минулого року українські розробники запустили стартап Asquad, який увійшов до портфелю N1. «Це пеймент-екосистема, яка вирішує цілу низку проблем, пов'язаних зі швидкістю інтеграцій, і допомагає масштабуватися з мінімальною кількістю ресурсів. У її основі лежить процесингове ядро, що дозволяє візуалізувати код і кастомізувати будь-який процес чи інтеграцію. У результаті процес однієї інтеграції скорочується до одного дня, а внесення змін – до 10 хвилин. Для обслуговування такої системи достатньо залучити лише одного фахівця», – пояснюють Asquad.

І уточнюють: бізнеси отримують повний набір інструментів, необхідних для прийому платежів і виплат, можуть прискорити процес запуску нових сервісів, розширювати географію без остраху нових інтеграцій. А також об'єднувати безліч процесів API від різних провайдерів і компаній в одному місці та керувати ними в  кілька кліків.

Зараз Asquad працює лише в Україні. Згодом команда планує вийти на міжнародний ринок.

Платформа фінансової аналітики

Інвестиції у фінтех б'ють рекорди: до чого тут українські розробники
Фото: pexels.com

Завдання. Близько року тому одна з провідних світових рейтингових агенцій вирішила відшліфувати свою data-платформу. «Ця американська корпорація займається аналітичними дослідженнями фінансового ринку та надає незалежні рейтинги, доступ до інформації про ціноутворення та бенчмарки, генерує аналітику й дані для різних ринків (наприклад, ринку капіталу чи сировини) і надає іншу фінансову інформацію клієнтам у всьому світі. Маючи таку інформацію, клієнти можуть ухвалювати швидкі та успішні рішення щодо подальших інвестицій і руху коштів. За цим усім стоїть робота потужної аналітичної платформи, яка є ядром бізнесу», – пояснюють в ІТ-компанії ЕРАМ, команда якої виконує завдання корпорації. Її ім'я не можуть розкрити: клієнт під NDA.

Платформа збирає, обробляє та зберігає безліч сирих даних із мільйонів важкодоступних джерел. Далі алгоритми обробки даних цю інформацію аналізують та інтерпретують. «Компаній, які займаються аналітичними дослідженнями в таких масштабах, у світі геть мало. Ціна питання, що вирішується за допомогою представлених аналітичних даних, сягає мільярдів. Тому, щоб результати й надалі приносили ефективність бізнесу й відповідали сучасним вимогам, нашому замовнику знадобилася модернізація платформи», – пояснюють у ЕРАМ.

Рішення. Команда розробників запускає три новації.

«Ми розпочали з модернізації процесу збору даних. Перед нами стояв виклик переосмислення роботи із зовнішніми дата-провайдерами та масштабування системи для майбутнього експоненційного зростання як обсягів, так і кількості провайдерів», – пояснює директор Delivery Management EPAM Назарій Попов.

І додає, що також важливо відшліфувати роботу з даними, отриманими за допомогою внутрішніх сервісів компанії. Це оброблені та осмислені дані, внесені вручну аналітиками, й отримані з внутрішніх модулів.

Дані самі по собі – це ще не продукт. Їхня правильна візуалізація і стала другою новацією.

«Дані є ключем до ухвалення рішень, але самі по собі в необробленому вигляді вони не інформативні: їх можна інтерпретувати по-різному та приймати різні рішення. Саме через візуалізацію можна зрозуміти основне повідомлення або посил, який слід рахувати та рухатися далі у своїх рішеннях. Візуалізація даних, правильно показана кореляція, тренди тощо – так само важливі, як і самі дані. Тому ЄРАМ зараз розробляє NextGen підхід до візуалізації цієї аналітики», – розповідає Попов.

Третій компонент – релевантний повнотекстовий пошук у системі (Enterprise Search). Тобто клієнт може легко знайти те, що шукає.

«Такі запити є доволі унікальними, мають багато викликів за швидкістю пошуку, релевантністю даних у видачі. Тому ми маємо завдання зробити абсолютно новий переосмислений пошук, який зможе з одного боку бути масштабованим, мати можливість додавати нові критерії пошуку, а з іншого – набагато поліпшити релевантність даних», – пояснює спікер.

Проміжні результати. У EPAM кажуть, що роботи з модернізації платформи ще багато. «Хоча вже є перші позитивні зміни. Наприклад, продуктивність системи, її час реакції та здатність витримувати пікові навантаження зросли в рази. Так, середній час відповіді поліпшився з 8 секунд до 1 секунди для певних компонентів. 90-й процентіль знизився з 10 секунд до 1,2 секунди. Тести продуктивності нової програми Enterprise Search показали зростання оброблених запитів за секунду з 30 в поточному рішенні до 100 у новому, і це ще далеко не межа», – резюмує Попов.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS