Захворіло у світі
116,540,466
Померло у світі
2,588,789
Вилікувалось у світі
65,879,182
Захворіло в Україні
1,401,228
Померло в Україні
27,022
Вилікувалось в Україні
1,196,520
«Ми не обслуговуючий персонал політики США» – про що розповідав Зеленський на прес-марафоні

«Ми не обслуговуючий персонал політики США» – про що розповідав Зеленський на прес-марафоні

Прес-конференція президента побила світовий рекорд

«Ми не обслуговуючий персонал політики США» – про що розповідав Зеленський на прес-марафоні
Президент Володимир Зеленський
Фото: Офіс президента

Прес-марафон із президентом проходить на території Kyiv Food Market сьогодні, 10 жовтня. Представники медіа ставлять запитання главі держави групами по 7–10 осіб. Президент планує відповідати на запитання ЗМІ протягом усього дня. Найцікавіше із зустрічі – занотовує Mind.

Про розмову з Трампом

Шантажу і питань щодо постачання зброї Україні та компанії Burisma в розмовах президента Володимира Зеленського та президента США Дональда Трампа не було. 

«Дзвінок ніяк не міг впливати на наші відносини із США, у нас було кілька дзвінків з Трампом... шантажу не було, це не було предметом нашої розмови», – каже Зеленський.

Головними акцентами розмов стали підтримка з боку США та зустріч президентів.

«Гроші для США – це гроші платників податків, це святі ніші. Цей дзвінок йшов тільки для однієї мети – нам треба зустрітись. Я хотів «затягнути» його в Україну, показати йому свою молоду команду. Я йому сказав: дивіться на нас, ми схожі на корупціонерів? Попросив змінити в риториці Білого дому цей імідж», – розповів Зеленський.

Україна розраховує на підтримку насамперед США та президента цієї країни. Зеленський наголосив, що не хоче коментувати внутрішню політику із США. Також додав, що жодним чином не хоче втручатись у вибори в США та порадив усім обирати свого президента самим.

Також Зеленський додав, що не знає, чи було втручання у вибори президента США у 2016 році з боку України, та готовий розслідувати це втручання, у випадку якщо воно було.

Пізніше журналісти із США запитали Зеленського про репліку в розмові з Трампом стосовно нового голови ГПУ як «100% моєї людини». Президент повідомив, що мав на увазі, що новий генпрокурор представлятиме нову команду і відкритий для співпраці з американським колегою з будь-яких справ, а не тільки щодо Burisma.

Зеленський знов наголосив, що не відчував тиску з боку Трампа.

«Ми не обслуговуючий персонал політики США. Ми не вибираємо ту чи іншу сторону в цьому питанні. Ми хочемо не втрачати відносини з США, а укріплювати», – додав він.

Про зустріч із Путіним та «нормандський формат»

Зустрічатись із Росією потрібно в одному з двох форматів: «нормандському (Україна, Німеччина, Франція, РФ. – Mind) чи пряма зустріч із президентом РФ Владіміром Путіним. За словами Зеленського, «ніхто про неї не каже – бо всі проти». 

«З приводу дати (зустрічі у «нормандському форматі». – Mind) – відтермінування і дата залежали від російської сторони... була одна із дат 16 вересня, Росія не змогла її підтвердити», – розповів він.

Питання зустрічі у «нормандському форматі» – це питання повернення людей. Списки вже підготовлені українською стороною та частина вже обговорена у «мінському форматі». Остаточне рішення, за словами президента, може бути на зустрічі, а якщо її відкладатимуть – шукатимуть інші формати, наприклад, «мінський» або прямі перемовини.

«Ми маємо знайти різні підходи, щоб це змінилось (ставлення РФ до України та конфлікту. – Mind), я думаю що в цілому є шанс, що російська сторона втомлена від цього процесу (війни. – Mind), я думаю, що всі розуміють, що Україна ніколи не здасть свою територію і незалежність», – додав президент.

Разом з цим президент виступив проти оприлюднення розмов зі світовими лідерами, у тому числі з президентом РФ, бо, на його думку, це зашкодить продовженню процеса повернення людей і зупинки війни.

На питання стосовно того, чи не здається йому, що Захід, партнери та їхній бізнес втомилися від проблем з Україною, президент відповів стверджувально.

«Це правда. Є втомленість від цього питання. Є тиск, і я розумію, чому це відбувається, і ми маємо все це усвідомлювати. Але яким би не був тиск, рішення з якихось компромісів, які будуть загрожувати країні, приймати я не збираюсь. Все ж таки пріоритет – припинити війну», – відповів він.

Про результати розслідувань резонансних справ

Правоохоронні органи покажуть результати відносно резонансних корупційних справ до 1 листопада.

«Контрольний чек-пойнт – 1 листопада. Вони повинні кілька гучних справ, коло яких ми обговорили на нараді, вони повинні показати результат», – сказав президент.

За його словами, раніше розслідування гучних злочинів зупинялось шляхом поділу на шматки.

«Щоб справа не розслідувалась, її ділили на шматки і відправляли в різні правоохоронні органи», – розповів він і поскаржився на особливі відносини між різними правоохоронними структурами.

Про «зелені» тарифи

Президент вважає зависокими «зелені» тарифи і очікує вирішення проблеми шляхом спілкування з компаніями, які отримали такі тарифи.

«Таких «зелених» тарифів дійсно немає ніде в Європі. У нас вони найвищі. Думаю, що проблема буде вирішена завдяки спілкуванню з компаніями, які вже мають контракт», – розповідає він та додає, що ситуація наразі складна через те, що є вже багато компаній, які отримали такі тарифи і «треба зненацька їх змінювати».

За словами президента, треба знайти нормальні тарифи, аби «все ж таки був ринок».

Про ПриватБанк

У питанні ПриватБанку президент захищатиме інтереси держави. За словами Зеленського, багато міжнародних партнерів питають, якою буде реакція, якщо акції ПриватБанку повернуть колишнім власникам.

«Міжнародні партнери кажуть, щоб я не впливав на ситуацію. А що мені робити? Ну, кажуть, ви як би впливайте, але не впливайте», – розповідає Зеленський.

Президент наголосив, що не має наміру безпосередньо втручатися в судовий процес, та повідомив, що ніколи нічого не просив у суддів, але всі повинні знати: якщо програють ці справи, то і відповідальність понесуть ті, хто до них залучені.

«Я чесно говорю: поки у своєму житті ні одному із суддів не дзвонив, не спілкувався телефоном ні з одним з них, нічого не просив. Хоча в мене, як у людини, багато питань до нашого суду, але я не можу впливати», – розповідає він.

На питання, чи говорив він з ексвласником банку Ігорем Коломойським про ПриватБанк, президент відповів негативно.

«Він знає мою позицію. Я вважаю що варто з ним говорити про це питання... треба сісти з ним і сказати: дивись, так не буде, грошей ніхто не поверне, давай врегульовувати. Ти хочеш жити в цій країні?», – розповідає Зеленський і додає, що готовий говорити з будь-яким олігархом, тому що «вони стали багатими в нашій країні і повинні попрацювати в нашій країні». 

За словами президента, домовлятися повинен міжнародний експерт, про якого всі знають, що він independent one.

Зеленський додав, що не згоден, що Олександр Данилюк (ексголова РНБО. – Mind) пішов через ПриватБанк. Під час підписання заяви питання, що звільнення пов'язане з ПриватБанком, Данилюк не порушував, але мали місце складні відносини Данилюка і Богдана.

Про оподаткування ФОПів

Зеленський підтримує рішення уряду побороти корумповані схеми.

«Уряд хотів побороти корумповані схеми в будь-якій компанії. Я думаю, що вони на правильному шляху і це забезпечить нам вихід економіки з тіні», – розповідає він і додає, що всі мають сплачувати податки. 

Про кадри та звільнення Кличка

Зеленський поставив міністрам та правоохоронцям дедлайн – показати «реальні результати» до кінця року.

«Є випробувальний термін. Я всім міністрам сказав, і всім правоохоронцям, сказав відверто: реальні справи, ефективні справи, будь ласка, принесіть нам до кінця року. Якщо не буде – ми всіх звільнимо», – каже він.

Це стосується також міністра внутрішніх справ Арсена Авакова та міністра фінансів Оксани Маркарової, які працювали в складі минулого уряду.

«Маркарова... якщо вона буде «забрудненою» людиною, якщо не виконуватиме свою роботу, прем'єр-міністр отримає від мене підтримку і замінить її», – каже він.

Разом з цим він повідомив, що виступає за розділення повноважень мера та голови КМДА. 

«Я думаю, що ці функції мають бути розділені, ми спілкувались з мером, він раніше виступав проти розділення, конфлікту нема, просто різні думки. Ми бачили досвід інших столиць – у деяких є роз'єднання, у деяких – ні. Я за роз'єднання», – каже він.

Президент пообіцяв поспілкуватись з Кличком.

«Я обов'язково спілкуватимусь з Кличком перед тим, як захочу його звільнити... не звільнив Кличка, бо ще не звільнив», – сказав він.

Президент також пояснив, що, на його думку, усі повноваження не можуть бути зосереджені в руках однієї людини, тому й відбулось розділення обов’язків та повноважень між мером міста та главою Київської міської державної адміністрації. Крім того, Зеленський заявив, що якби була можливість вибори відбулись би в кожному місті.

Про інструмент незалежності ЗМІ

На думку президента, ЗМІ в Україні мають бути незалежними та українськими.

«Я завжди говорю про ЗМІ: вони повинні бути незалежними і українськими. Ось зараз ми говоримо про земельну реформу, і всі говорять: «Дивіться, це ж наша земля. Українська земля. Тому власниками повинні бути українці». Я тут згоден на всі 100%. І це потрібно міняти в законі. Далі всі говорять: «А якщо землею володіють юрособи, їх бенефіціарами теж повинні бути тільки українці». А ви не думаєте, що власниками незалежних ЗМІ повинні бути українські громадяни?», – наголошує він журналісту НВ Івану Верстюку та дорікає главі інвестиційного фонду Dragon Capital Томашу Фіалі в покупці активів після втечі з країни Віктора Януковича.

«Іноземці... приїжджайте наприклад, міняйте паспорт і тепер ви захищаєте інтереси України», – додає він.

У той же час Верстюк підкреслив, що медіа – це бізнес, а іноземні інвестиції Україні потрібні.

«Мені здається, краще хай медіа володіють іноземці, аніж корумповані олігархи», – додає він.

(Глава української інвесткомпанії Dragon Capital Томаш Фіала є громадянином Чехії і інвестором медіагрупи НВ. – Mind.)

Про «ArcelorMittal Кривий Ріг»

Президент повідомив, що домовився з комбінатом про будівництво в Кривому Розі онкологічного центру. «ArcelorMittal Кривий Ріг» також пообіцяв дотримуватися у виробництві більш суворих екологічних норм.

«Ми знайшли рамки, як це вирішити з «Арселором», принаймні станом на зараз – за 400 млн вони повинні побудувати онкоцентр», – розповів він.

«Треба посилювати перевірки, але тоді нас будуть звинувачувати в тому, що ми тиснемо на правоохоронні органи, а вони тиснуть на бізнес. Ми повинні вирішити питання як з ArcelorMittal», – додав він.

Про Донбас

«Формула Штайнмаєра» може бути впроваджена тільки через закон про особливий статус Донбасу, який має ухвалити Верховна Рада і підписати президент. Наразі впровадження формули не відбулося.

«Воно може відбутися тільки в законі про особливий статус Донбасу. Імплементація цієї формули може відбутися тільки в законі. Тобто «формула Штайнмаєра» набирає чинності тоді, коли вступає в силу закон про особливий статус. Саме такий порядок», – розповів Зеленський.

Стосовно виборів на Донбасі, президент підкреслив, що вони мають відбутись тільки за українським законодавством.

«А хто туди поїде, якщо там будуть війська? Ми хочемо журналістів, міжнародних спостерігачів. Якщо все це буде і вибори будуть визнані відповідними законам України нами і місією ОБСЄ, тоді вибори відбудуться...У нас є план Б, я про нього зараз не хочу говорити», – розповів він.

Про світовий рекорд

Пресмарафон Зеленського, який станом на 18:25 триває вже понад 8 годин, побив світовий рекорд за тривалістю. Сьогодні до Kyiv Food Market приїхав представник Національного реєстру рекордів для вручення нагороди.

На дипломі рекорд описаний як «найтриваліша у світі пресконференція президента України».

Про казино і гральні автомати

За словами президента казино можна буде відкривати тільки в п’ятизіркових готелях, в яких має бути 200 номерів в Києві і 150 в регіонах. Зеленський заявив, що це стане поштовхом для  будівництва таких готелів, оскільки вони є в Україні, але їх мало. Теж має стосуватись і гральних автоматів, адже «хіба може проста людина з вулиці після роботи просто зайти в п’ятизірковий готель?».

Окремі ліцензії можливо будуть видаватись на Херсонщині для розвитку туристичного бренду Чорного моря.

Про вбивство Шеремета

Зеленський закликає ще почекати результатів в розслідуванні вбивства журналіста Павла Шеремета, якого підірвали в центрі Києва три роки тому.

«Мені потрібен результат у цій справі… Ми хочемо знати з вами деталі цієї справи, а найголовніше – ми хочемо знати вбивцю. Давайте почекаємо, коли все це закінчиться», – сказав він.

Презент додав, що зірве операцію, якщо розкриє те, що знає.

«Я знаю трішечки більше, але не настільки більше, як вам здається. Але як можна більше комунікувати з приводу Павла Шеремета, якщо я вам кажу: я знаю – треба трішечки почекати. Мені немає що вам більше сказати», – заявив президент.

Крім того, він підкреслив,що якщо результатів не буде, керівництво МВС буде змінено.

Про судову реформу

Основною причиною проведення реформи – є недовіра до суддів. Більшу недовіру, ніж до суддів, за словами президента, суспільство мало лише до депутатів.

« В цілому нам просто треба поміняти суддів, ну не всіх… будуть конкурси… хтось пройде, хтось ні… повинна зайти «молода кроків», інакше у нас вироків не буде», – сказав він. Більше президент про деталі самої реформи не розповів.

Про співпрацю з Туреччиною

За словами Зеленського, під час його зустрічі з Ердоганом , сторони домовились про зв’язки в оборонній сфері (особливо у виробництві безпілотників), в сільському господарстві, в енергетиці, в інноваційній сфері, ІТ-сфері та інших. Також він наголосив, що товарообіг між країнами є великим.

«Ми хочемо, щоб наші відносини були міцнішими з Туреччиною, ніж у Туреччини з Росією», – додав Зеленський.

Про заробітчан в Росії

 Зеленський вважає, що в першу чергу у тому, що українці їдуть на заробітки в РФ, винна влада.

«Якщо у нас немає альтернативи, людина починає щось шукати», – додав він.

За його словами, деякі українці їдуть до Росії,бо мають там родичів, а деякі їдуть і там сперечаються, доводять,пояснюють, «говорять,що «Крим наш». Також є категорія людей, яка свідомо обирає Росію,це «моральний аспект».

Зеленський вважає,що чи не єдиним,що можна зробити зараз – це «комунікувати з людьми, говорити їм, що вони можуть потрапити за грати і це буде проблемою влади, президента і усіх людей, які займаються обмінами». Також президент додав, що треба «піднімати економіку,щоб люди не їхали», а ті, які поїхали – повертались.

Критика Франції за недостатню допомогу Україна під час дзвінку Трампу

Зеленський наголосив, що ПАРЄ (повернення туди Росії), «Північний потік – 2», можливість повернення РФ до G7 є сигналами від президента Франції Еммануеля Макрона.

Він додав, що вдячний Франції за допомогу, але хотів би, щоб на міжнародному рівні французька сторона була більш прихильною до України, а не Росію, щоб в її пріоритеті було не питання бізнесу, а врегулювання війни на Донбасі.

«Я хотів би,щоб мене почули в США і Франції, щоб «вони розуміли,що ми віддаємо – ми віддаємо життя людей. І більше, ніж ми,не віддає ніхто, найбільша цінність – це люди», – сказав він та додав, що відчув послаблення у відносинах між Україною та Францією.

Про контакти з Парнасом і Фруманом

На питання журналіста про будь-які зв’язки з заарештованими сьогодні у США лобістами Левом Парнасом та Ігорем Фруманом, Зеленський заявив, що ніколи з ними не розмовляв і не зустрічався, так само, як і з адвокатом Трампа Руді Джуліані. Утім президент додав, що «не знаю чи хтось з Банкової з ними контактував». Також він повідомив, що не отримував жодних звернень з боку США з вимогою надати документи в межах подання про імпічмент Дональда Трампа.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті