Захворіло у світі
134,719,328
Померло у світі
2,915,972
Вилікувалось у світі
76,537,874
Захворіло в Україні
1,841,137
Померло в Україні
36,779
Вилікувалось в Україні
1,405,826
Прогноз-2018: чому житлу «доведеться» дорожчати

Прогноз-2018: чому житлу «доведеться» дорожчати

Які чинники тиснуть на забудовників

Этот материал также доступен на русском
Прогноз-2018: чому житлу «доведеться» дорожчати
Фото УНIАН

Черговий виток валютних коливань в Україні знову змусив хвилюватися громадян. Більш того, очевидно: в році, що наступив, українська нацвалюта продовжить слабшати, адже параметри емісії гривні Нацбанком для фінансування витрат державної скарбниці розраховані виходячи з курсу, який закладений в бюджеті-2018. А він перевищує 30 грн. Звідси виникає логічне запитання: що ж буде з цінами на житлову нерухомість?

З одного боку, забудовники прив'язують вартість квадратного метра до долара. З іншого – наприклад, у тому ж Києві пропозиція нового житла вже в рази перевищує попит. За даними консалтингової компанії CDS, за 9 місяців 2017 року столичний ринок нерухомості поповнився майже на 40 000 квартир в 36 нових комплексах і 52 нових чергах уже існуючих ЖК. Станом на вересень 2017-го активні продажі ведуться в 268 об'єктах, що на 25% більше, ніж у вересні позаминулого року.

Лідирує Київ і в ціновому аспекті. Так, згідно з даними порталу domik.net, станом на грудень 2017 року середня вартість трикімнатної квартири в новобудовах столиці становила $80 000. За нею в «рейтингу дорожнечі» йдуть Одеса і Львів – $60 000 і $48 000 відповідно.

У новому році ціни на нерухомість, швидше за все, продовжать поступове зростання. В першу чергу це стосуватиметься об'єктів на етапі будівництва. Подорожчання іноземної валюти пропорційно веде до збільшення собівартості будівництва. Адже навіть якщо забудовник вже вигнав «коробку», це лише 50% готовності об'єкта. Йому ще належить витратитися на інженерію, комунікації, обробку та інше. А все це, як правило, імпорт.

До того ж, на будівельному ринку посилюється дефіцит робочої сили. Багато кваліфікованих будівельників попрямували на роботу до сусідньої Польщі. Тому тим робітникам, які залишилися в Україні, забудовники змушені піднімати зарплати.

А ось з об'єктами, які вже введені в експлуатацію, але не продаються, ситуація неоднозначна. Протягом 2017 року вартість квартир в новобудовах Києва практично не змінилася. Так, за даними порталу 100realty.ua, в кінці 2017 року за квадратний метр у них забудовники просили 23 600 грн, тоді, як в січні-2017 – 23 300 грн.

Зараз Україна переживає будівельний бум, і на ринку відзначається надлишок пропозиції. Відсутність доступного іпотечного кредитування і падіння доходів громадян продовжують знижувати купівельну спроможність. Відповідно, піднімати вартість квадратних метрів забудовникам не вигідно.

У той же час утримати або навіть знизити вартість квадратного метра проблематично – якщо ціна буде нижчою за собівартість будівництва, багато будівельних компаній просто збанкрутують. Зростання конкуренції серед забудовників неминуче відіб'ється на вартості житла, але це буде носити завуальований характер. Ймовірно, забудовники продовжать принаджувати покупців під виглядом «акцій», але без реальних знижок.

Разом з тим, інвестування в житло як і раніше залишається фактично єдиною альтернативою банківським депозитам і «лакмусовим папірцем» стану банківської сфери у державі. Поки триває криза у цій галузі, люди і надалі вкладатимуть гроші саме в квадратні метри.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті