Охорона здоров'я: як попередити інсульт

Охорона здоров'я: як попередити інсульт

Що таке інсульт, фактори ризику, методи своєчасної діагностики

Этот материал также доступен на русском
Охорона здоров'я: як попередити інсульт
Фото: pixabay

29 жовтня – всесвітній день боротьби з інсультом. Святослав Ханенко, сімейний лікар, засновник клініки для здорових SQlab, розповів Mind, як розпізнати інсульт, хто схильний до ризику його одержання і про методи його діагностики.

З чого починається інсульт

Інсульти разом з інфарктами є провідними причинами смерті в Україні. Інсульт – це стан гострого порушення кровообігу головного мозку. Важливо розуміти, що інсульт є не хронічною хворобою, а гострим ускладненням хронічних захворювань, пов'язаних у першу чергу з кровообігом.

Зміни, що призводять до інсультів, формуються роками, навіть десятиліттями, й починаються з молекулярного рівня. Декомпенсований оксидативний стрес (багато вільних радикалів, мало антиоксидантного захисту) на клітинному рівні призводить до клітинного запалення, що є причиною дефекту цілісності внутрішніх стінок артерій (спочатку капілярів, далі артеріол і артерій, судин). У відповідь на появу цього дефекту організм намагається його компенсувати за допомогою холестерину і тромбів.

Дуже важливий момент: холестеринові бляшки і тромби не розміщуються на здорових стінках судин.

Обов'язковою умовою для їх формування є дефект стінки артерій. Звуження просвіту судин, спочатку дрібних, і далі все більших призводить до хронічного дефіциту надходження корисних речовин до клітин органів. У першу чергу йдеться про кисень, який необхідний для окислення глюкози – найефективнішого механізму отримання клітинної енергії АТФ – енергетичних «біткойнів» нашого організму, за рахунок яких відбуваються всі життєві процеси.

У відповідь на це серцю доводиться з більшою силою і тиском «качати» кров для доставки всього необхідного до найвіддаленіших клітин організму. Підвищується артеріальний тиск. У якийсь момент судини стають настільки непрохідними, що в результаті хронічного недоотримання поживних речовин ділянка мозку «вмирає» – настає ішемічний інсульт.

Якщо ж артеріальний тиск досягає настільки високих показників, що стінки артерій розриваються під його впливом, кров виходить у міжсудинний простір головного мозку, вражає нервову тканину і це називається – геморагічний інсульт.

Інсульти можуть призводити до інвалідизації (параліч окремих частин тіла, значне порушення когнітивних функцій та ін.) і, часто, до смерті.

Ознаки та фактори ризику

Як видно зі спрощеного опису вище, проблеми інсультів формуються довго і поступово. Зупинити їхнє формування і вирішувати можна і необхідно якомога раніше.

Ознаки інсульту

 1. Різкий, сильний головний біль.
 2. Втрата або порушення свідомості.
 3. Оніміння або параліч кінцівок (частіше за все з одного боку).
 4. Порушена міміка обличчя.
 5. Нечітка і нерозбірлива мова.

На наше глибоке переконання, величезну користь людям принесе знання про те, як формується інсульт, для протистояння розвитку цієї катастрофи на самих ранніх стадіях її формування.

Фактори ризику, що впливають на розвиток інсульту або свідчать про розвиток захворювань, ускладненнями яких є інсульт:

 1. Генетична схильність (наявність інсультів у близьких родичів – батько, бабусі/дідусі).
 2. Високий рівень артеріального тиску.
 3. Високий рівень холестерину в крові, особливо його фракцій з низькою щільністю.
 4. Збільшення обсягу талії та шиї. Особливо при зниженні обсягу стегон.
 5. Хронічний ментальний стрес.

Також важливо пам'ятати, що артеріальна гіпертензія, ускладненням якої є інсульт, рідко коли є ізольованим захворюванням. Паралельно її супроводжують, посилюють або є співпричиною:

 1. Порушення роботи органів травлення, особливо товстого кишечника і печінки.
 2. Порушення обміну вуглеводів – хронічне підвищення рівня інсуліну, з наступним зниженням до нього чутливості і, в результаті, підвищенням рівня глюкози, яка ще більше «травмує» стінки судин.
 3. Гормональні порушення.
 4. Проблеми з опорно-руховим апаратом.

Як попередити інсульт

Безумовно, навички розпізнання перших ознак інсульту для надання першої допомоги і, за необхідності, реанімації дуже важливі. У той же час, на наше глибоке переконання, виявлення змін, які ведуть до інсультів, на самих ранніх стадіях формування, їх своєчасна, ефективна корекція, зможуть не тільки запобігти інсульту у вашому житті, але і дозволять прожити максимально довге, якісне, наповнене радістю самореалізації життя.

Для цього ми рекомендуємо:

 1. Проходити регулярні, комплексні, детальні превентивні медичні огляди не тільки з метою підтвердження відсутності захворювання. Але і здатні фіксувати ті чи інші проблеми зі здоров'ям на самих ранніх стадіях їх формування.
 2. Мати чіткі та вимірювані цілі щодо поліпшення свого здоров'я незалежно від його стану. Мета щодо здоров'я «не мати інсульт» – краще, ніж не мати ніякої мети, але, бажано, цілі щодо здоров'я мають бути ширше і спрямовані на поліпшення якості життя.
 3. Мати комплексний план з досягнення бажаних результатів щодо здоров'ю. Тільки медикаментами великі цілі щодо здоров'я не вирішуються. Формування та поліпшення здорових звичок плюс проходження регулярних оздоровчих процедур забезпечать комплексний результат.
 4. Вибрати клініку і сімейного лікаря, які будуть вашим генеральним підрядником у всіх питаннях, які стосуються здоров'я.

Жоден орган не «живе своїм окремим життям». Здоров'я – це комплексне благополуччя Тіла, Духа, Розуму, Соціальних зв'язків і Навколишнього середовища. Піклуйтеся про себе і своїх близьких. І нехай в Україні інсульти стануть настільки рідкісними, як поліомієліт у розвинених країнах.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті