Starlink для бізнесу: потрібен, але є нюанси
Практичний кейс: як і де купити цей супутниковий інтернет

Компанія Starlink Ілона Маска наприкінці листопада підвищила місячну абонплату за користування послугою супутникового інтернету Starlink у різних країнах, зокрема в Україні. Разом із тим Кабінет Міністрів звільнив від сплати мита й ПДВ засоби супутникового зв'язку до цієї інтернет-мережі. Так, днями стало відомо, що мережа супермаркетів АТБ планує закупити 300 терміналів Starlink для забезпечення роботи магазинів. Відтак попри збільшену вартість українці отримали можливість користуватись цим супутниковим інтернетом офіційно. Як придбати цю систему, зокрема, бізнесу, який вигляд має купівля всіх комплектуючих на практиці і з яким труднощами стикається покупець, розповів Mind на власному прикладі співзасновник Fibermix и Savex Minerals Віктор Андрухів.
Важливість Starlink для України сьогодні складно переоцінити. Якщо раніше терміналами користувалися передусім військові та забезпечувалась робота критичної інфраструктури, то сьогодні росте попит серед цивільних користувачів.
Після великого блекауту, спричиненого масованими ракетними атаками, українці зрозуміли: слід дбати не тільки про автономні джерела живлення та світло, їжу та воду, але й про засоби зв’язку.
Для багатьох підприємців залишитися без мобільного зв'язку та інтернету виявилося найбільш стресовим. Адже без швидких та конструктивних комунікацій неможлива повноцінна робота бізнесу. Та й до комфорту спілкування ми також звикли. Україна посідає 7 місце у світі за обсягом інтернет-трафіку (дані Packet Clearing House).
Мій особистий досвід дводобового блекауту трансформувався в рішення негайно купувати Starlink. Та щойно набираєш у гуглі «придбати Starlink» – починається квест.
Читати також: Starlink в Україні: як підключитися, скільки це коштує, підводні камені
Чому знайти Starlink ≠ Отримати Starlink?
Придбати термінал в Україні завдання нині не з легких, за останні кілька тижнів попит зріс у десятки разів. Якщо раніше українці для особистих цілей купували по кілька пристроїв на день, то тепер поштові оператори завозять їх до 250 на добу. Ця цифра рекордна. І демонструє нам тенденцію надшвидкого росту попиту.
Зараз маємо купу інструкцій та варіантів, як купити та де краще замовити Starlink. Є кілька варіантів.
- Замовити в Україні – на офіційному сайті. Але тут він доступний в обмеженій кількості і лише в деяких регіонах. Вартість – $600 за устаткування + $50 доставка. Із замовлень формують лист очікування, тож свій термінал отримаєте мінімум за 2–3 тижні, а часто чекати доводиться і більше місяця.
- Замовити Starlink за кордоном. Також через сайт, але на адресу друзів чи знайомих. І вже звідти привезти службами доставки чи самостійно. Цей варіант дешевший. А вартість варіюється відповідно до обраної країни. Так, наприклад, у Польщі термінал можна придбати за 22 000 грн, У Великобританії – за 20 477 грн. А в Словаччині – за 14 000 грн. Саме тут ми і замовили свій Starlink – оформлення документів та доставку взяв на себе словацький бізнес-партнер. Якщо ж купуватимете термінал самостійно, на допомогу прийдуть поштові оператори. Пропонують послугу – оформити замовлення на закордонний склад. Звідси його переправлять покупцеві. Ціна доставки– від $15 до $40 – залежно від країни та ваги посилки. Термін – 1–2 тижні.
- Купити Starlink на маркет-плейсі.
Якщо Starlink вам потрібен тут і зараз – тоді йдемо на онлайн-маркетплейс. Зазвичай тут чимало пропозицій. Щоправда, реальні з них одиниці. Звертайте увагу передусім на ціну – зараз термінали продають в середньому від 40 000 грн. Якщо ціна істотно нижча – я б насторожився.
Але також варто бути готовим побачити суму значно більшу за наведену – доходить до Х3. Доплата за тут і зараз.
Я також отримав досвід покупки терміналу з маркетплейсу. Коли зрозумів, що на замовлений Starlink зі Словаччини ще доведеться почекати, вирішив не зволікаючи придбати термінал в Україні.
Частіше це перекупи із сусідньої Польщі. І розлітаються такі термінали подекуди швидше, ніж перетинають державний кордон. Наш продавець із Луцька реалізував всю партію із чотирьох Starlink тоді, коли його дружина із цими пристроями навіть митницю не пройшла.
Чому супутниковий інтернет в Україні – не космос?
Якщо врешті вам вдалося стати власником Starlink, маєте знати декілька деталей.
Супутниковий інтернет коштує $75 на місяць, а швидкість завантаження становить близько 100 Мбіт/с. Та в нас інтернет «рваний». Хоча й встановили термінал – за інструкцією – на відкритій місцевості. Але поміж висоток міської забудівлі.
Стрибки у швидкості пояснюються тим, що на території України немає наземної станції Starlink – найближчі знаходяться у Польщі, Литві та Туреччині. А ще недостатньою кількістю малих супутників у космосі. Та Ілон Маск планує цю проблему вирішити.
Слід подумати про те, куди під’єднати термінал, адже Starlink потребує постійного джерела живлення. Тож варто мати або потужний акумулятор, або генератор. Щоб в разі аварійного вимкнення світла не втратити доступ до мережі. Устаткування Starlink та потужні енергогенеруючі пристрої дозволять бізнесу пережити навіть тижневий блекаут і при цьому не втратити ділової ефективності.
Аби забезпечити сигналом весь офіс, додатково можна придбати спеціальний адаптер, що дозволить під’єднати Starlink до головного модему Wi-Fi-мережі. Обмежень у кількості підключень немає. Лайфхак.
Скільки б не коштував Starlink та як би складно не було його отримати в користування – термінал, на мою думку, купувати варто. Адже він дозволить підтримувати зв’язок із колегами та рідними, а бізнесу – залишитися на ринку: не втрачати контакт із партнерами та отримувати замовлення. А ще перевірити силу ком'юніті: якщо маєте супутниковий інтернет та вільне місце в офісі, можна об'єднуватися в коворкінг. Але в цьому випадку одного Starlink може не вистачити.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.