Криптобульбашка зростає: чому банкрутство FTX – результат шахрайства, і яким заходам він вчить інвесторів

Криптобульбашка зростає: чому банкрутство FTX – результат шахрайства, і яким заходам він вчить інвесторів

Що потрібно знати, щоби зберегти свої гроші. І до чого тут due diligence

Этот материал также доступен на русском языке
Криптобульбашка зростає: чому банкрутство FTX – результат шахрайства, і яким заходам він вчить інвесторів
Фото: depositphotos.com

Із початком війни криптовалюта в Україні вийшла на пік популярності. Її використовують усі: відомі благодійні фонди («Повернись живим», Aid for Ukraine), держструктури (Мінцифри, Кіберполіція), бізнес. Крипта також стала вдалим засобом оперативної релокації великих фінансових коштів до інших країн або просто зручним платіжним інструментом.

Усе це спонукало багатьох прогнозувати нове криптомайбутнє, а самій Україні – статус аж чи не центру світової криптоіндустрії. Навіть якщо це й станеться надалі, зараз важливо не забувати про реальність. А вона сувора: крипторинок вирує через загалом складну економічну ситуацію, біткоїн за цей рік уже кілька разів встиг впасти нижче $20 000, а криптобіржа FTX – третя за величиною у світі – зазнала краху. І що важливо: цей крах має явні ознаки фінансового шахрайства, за масштабами порівнянного з махінаціями американської енергетичної корпорації Enron. Розслідувати ситуацію вже взялися регулятори США.

Криптоінвесторам теж варто добре розібратися у цій справі. Такий детальний аналіз допоможе уникнути фінансових розчарувань у майбутньому. Що ж сталося з FTX та які уроки з її історії можна винести, спеціально для Mind розповідає Артем Ковбель, аудитор, партнер, Crowe Erfolg ASIS, ACFE, ASCP.

Як усе починалося?

Трохи більше місяця тому – 6 листопада – CEO Binance Чанпен Чжао заявив про плани позбутися FTТ-токенів біржі FTX у своєму портфелі. Причина – «нещодавні викриття». Швидше за все, Чанпен Чжао мав на увазі публікацію CoinDesk. У ній повідомляються цікаві деталі про доходи афілійованої з FTX компанії Alameda Research. На той момент капітал останньої трохи менше ніж повністю складався з FTТ токенів, нічим не забезпечених і таких, що залежать лише від успішності бізнесу FTX. Ця новина примушувала замислитися, враховуючи, що Alameda Research за пару років стала одним із гігантів криптотрейдингу, генеруючи, за даними Forbes, $3–4 млн щодня.

Галас, що піднявся, призвів до того, що токен FTТ вже до 7 листопада подешевшав на 30%, а за тиждень – на 90%, і клієнти біржі FTX стали масово виводити свої гроші з її рахунків. Нависла загроза банкрутства. Намагаючись уникнути її, Сем Бенкман-Фрід, СЕО FTX, домовився з менеджментом Binance – і 8 листопада Чанпен Чжао оголосив про плановане поглинання FTX біржею Binance. Але вже 9 листопада він відмовився від угоди: за кілька днів стало зрозуміло чому.

12 листопада Financial Times оприлюднила балансовий рахунок біржі FTX. З нього випливає, що компанія давно є збитковою: сума її ліквідних активів становила на той момент близько $900 млн, а от загальний обсяг кредитних зобов'язань – $9 млрд.

Читайте також: (Не)безпечний блокчейн. Як шахраї крадуть криптовалюту 

Звідки взялася дірка?

У самій FTX визнавали, що великі суми були витрачені на невдалі інвестиції в приватний капітал (близько $3,2 млрд), а також – на неліквідні токени, включаючи TRUMPLOSE, FTT (обидва створені/просувалися FTX) та Serum (створений спільними зусиллями FTX та Alameda Research). Наприклад, у Serum зберігалося $2,2 млрд, при цьому обсяг торгів цієї монети на ринках ніколи не перевищував $100 млн – за такого розкладу повернути мільярдні вкладення в Serum, які зробила FTX, неможливо. При цьому ще $600 млн було вкладено в токен MAPS, підвид Serum, також створений FTX.

Такий стан справ вражає тим більше, якщо врахувати, що FTX – третя за величиною біржа на ринку. Вона має багато відомих клієнтів, які проводять транзакції, платять за них, створюють рахунки і можуть у будь-який момент забрати з них кошти. Але це не утримало FTX ані від сумнівних вкладень, ані від інвестування коштів клієнтів у власних цілях.

Першою про загравання FTX із грошима клієнтів написала The Wall Street Journal, посилаючись на джерела, добре обізнані зі справами біржі. Пізніше це підтвердилося, як і те, що активи FTX використовувала, щоб профінансувати провальні операції пов'язаної компанії – Alameda Research. Саме СЕО Alameda Research Керолайн Елісон здійснила низку сумнівних венчурних інвестицій, у чому пізніше сама зізналася. Це зізнання виглядає особливо яскраво на тлі матеріалу Bloomberg, який розповідає, як здійснювалися такі інвестиції – без перевірок бізнесу, оцінок його прибутковості та іншого; іноді достатньо було лише десятка красивих слів, щоб отримати інвестиції від Alameda Research.

І це ще не все…

Інша «чарівна» особливість Alameda Research – відсутність прозорої фінансової документації. Як тепер відомо, FTX навіть не мала власного відділу бухобліку – відповідні послуги надавала найнята ззовні компанія. Тому зараз встановити точно, хто мав доступ до коштів клієнтів FTX і на що їх витрачав, важко.

Багато аналітиків, наприклад, вивчивши все, що є у відкритому доступі, запідозрили, що Alameda торгувала на позикові кошти з плечем, але прогоріла. За словами нового СЕО FTX, його попередник на корпоративні кошти купував нерухомість на Багамах.

Але найголовніше: вже після оголошення банкрутства з рахунків FTX раптово зникли токени на $662 млн. Біржа звалила провину на хакерів, і це, ймовірно, перевірять під час розслідування. Зараз різними аспектами справи FTX займаються відразу три американські органи: CFTC, SEC та Мін'юст. Ходять чутки і про можливу кримінальну відповідальність для фігурантів справи.

Як крах FTX позначиться на глобальному крипторинку?

У FTX вкладалися не лише приватні криптоінвестори, а й великі інституційні власники капіталу, такі як SoftBank Vision Fund. Послугами FTX також користувалася величезна кількість криптовалютних хедж-фондів, а інші гравці ринку давали позики та кредити (наприклад, Genesis). Юридичні та фізичні особи несли Сему Бенкман-Фріду гроші чи не з радістю – йому довіряли після його запаморочливого успіху в криптоіндустрії та потрапляння до списків Forbes.

Тепер цю довіру підірвано, а багато криптоінвесторів втратили величезні гроші – питання про їх повернення все ще відкрите. Деякі, як криптофонд Galois Capital, тримали у FTX половину свого капіталу.

З огляду на все це варто очікувати нових банкрутств і падінь, як мінімум – у криптосвіті. Однак думати, що і традиційні інститути, що вклалися у FTX, «впадуть», швидше за все, не варто. Вони вкладають у крипту, як правило, менші суми, точно не половину свого доходу – поточна нестабільна економічна обстановка цьому лише сприяє.

Багато аналітиків та експертів припускають, що крах FTX може стати початком кінця всієї криптоіндустрії. Це можливо. Але можливий і зворотний сценарій: учасники крипторинку нарешті припинять чинити опір ідеї регулювання індустрії, тож згодом у ній з'являться «запобіжники» – інструменти для захисту інвестицій. Деякі великі гравці вже виступили за подібні новації, серед них і той самий Binance.

Які уроки мають усвідомити інвестори?

Історія FTX нагадує Enron і Arthur Anderson, яка його аудувала. Остання після скандалу з Enron розпалася та вийшла зі складу Big 5 – списку компаній-лідерів аудиторського світу. Подивимося, як покарають і чи покарають аудиторів тепер.

FTX співпрацювала одразу з двома аудиторськими компаніями – Armanino та Prager Metis. Звіти обох так і не було опубліковано. А Prager Metis до того ж ще й відкрито підтримувала Сема Бенкман-Фріда – не найкращий вчинок. Специфіка роботи вимагає від аудиторів завжди бути незаангажованими, зберігати неупередженість під час перевірки фінопарності та уникати конфлікту інтересів.

Цікаво й інше: діяльність криптобіржі FTX нагадує вже класичну для фіатного світу шахрайську схему: виведення грошей через пов'язаних осіб (у даному випадку – через Alameda Research та інші афіліатні компанії) → спотворення фінансової звітності (у разі c Alameda Research – її відсутність) для «приховування слідів» → кредитування пов'язаних осіб (знов-таки Alameda Research) для того, щоб підвищити їхню ліквідність і створити видимість успішності → виведення грошей з пов'язаних компаній уже на особисті рахунки. Тобто нічого нового. Нехай сам крипторинок і молодий, але у ньому використовуються старі як світ недобросовісні схеми.

Які уроки повинні винести для себе інвестори?

  1. Не інвестувати в чиюсь репутацію.
  2. Не нехтувати фінансовою звітністю.
  3. Розділити особисті витрати та витрати компанії. Мабуть, Семюел Бенкман-Фрід теж не дотримувався цього правила, за що й поплатився.
  4. Вибудовувати системи внутрішнього контролю в такий спосіб, щоб мінімізувати ризик зіштовхнутися з шахрайством. А це означає дотримання всіх комплаєнс-процедур, проведення форензик-аудиту та належної процедури Due Diligence при інвестуванні в стартапи, не спокушаючись репутацією фаундерів реципієнта інвестицій.

Звичайно, дотримання всіх правил потребує часу та грошей. Але ж воно оберігає інвестора та його гроші від ризиків.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло