Вибір ринків для міжнародної експансії: фокусування обмежених ресурсів

Вибір ринків для міжнародної експансії: фокусування обмежених ресурсів

Зібрати дані, зробити аналіз та вибрати 1–2 ринки для пріоритетного виходу

This material is also available in English
Вибір ринків для міжнародної експансії: фокусування обмежених ресурсів
Фото: depositphotos.com

Напередодні запрацювала заборона на експорт українського збіжжя до 5 країн ЄС, яка діятиме до 5 червня. У свою чергу український експорт IT-послуг за I квартал 2023 року знизився на 16%, до $1,68 млрд, проти такого самого періоду 2022 року. Ці дані свідчать про те, що не варто зупинятись, а слід більш вимогливо вибирати ринок для експорту власної продукції. Те саме стосується й імпорту продукції до України. Як вибирати фокусний ринок і як знайти всю потрібну інформацію для аналізу, розповів Mind директор Start Global та автор подкасту Start Global Insights, засновник n.cubator Дмитро Швець.

У моїй навчальній та консалтинговій практиці з виходу на міжнародні ринки дуже часто виділяються два типи експортерів. Одні кажуть, що вони готові експортувати у весь світ (ну, окрім ізгоїв на кшталт росії та Північної Кореї), а другі з впевненістю називають загальноприйняті країни, як-от США або Польща (до вторгнення ще часто лунав Казахстан). При цьому вибір другого типу зазвичай базується не на «твердих» даних, а на чутках, що туди всі йдуть.

Такий підхід може бути дуже небезпечним, адже вибір ринку наосліп може спричинити марне інвестування в ринок з не найкращими умовами саме для вашого продукту, або розпорошення ресурсів і зусиль на багато напрямків.

Читайте також: Вихід на міжнародні ринки. Чекліст для самодіагностики

 Топ-10 імпортерів товарів із доданою цінністю, за даними порталу Trademap.org

$ млрд
United States of America 2 522
China 1 334
Germany 1 012
Hong Kong, China 544  
Netherlands 523
United Kingdom 514 
France 505
Japan 455
Canada 415
Italy 359


З цієї статистики стає очевидним, чому багато хто цілиться в США, Китай, або Німеччину, якщо йдеться про Європу.

При цьому традиційні фокусні ринки України за цими товарами дещо відрізняються. 

10 імпортерів продукції з найвищою доданою цінністю з України у 2021 році

$ млн
Poland 1973
russian federation 1515
Germany 1487
Hungary 1254
Romania 833
Belarus 710
Moldova, Republic of 585
India 520
Czech Republic 465
China 459

Війна скорегувала цей рейтинг, і за підсумками 2022 року він виглядає так:

$ млн
Poland 1918
Germany 1447
Hungary 1187
Romania 705
Moldova, Republic of 485
United States of America 457
Czech Republic 454
Lithuania 331
Slovakia 306
Türkiye 281


Як бачимо, обсяг навіть з усієї України набагато менше можливостей імпорту вибраних країн.

Читайте також: Український бізнес у Європі: вихід на нові ринки варто спланувати, але не вагатись

Розмір не завжди має значення

На воркшопах із вибору фокусних країн ми з клієнтами завжди починаємо з того, що створюємо перелік критеріїв, які відфільтрують ринки з найбільшим потенціалом саме для цього бізнесу.

Якщо спростити, критеріїв усього два:

  1. Достатньо клієнтів.
  2. Найлегший вхід на ринок.

Перший критерій дійсно стосується розміру, проте розміру, що відповідає ресурсам і потребам експортера. Так, ринок США величезний– $2,5 трлн становив у 2022 році імпорт товарів із високою доданою цінністю .

Одразу виникає думка, що цього на всіх вистачить. Проте, по-перше, ця думка виникає в експортерів сотень інших країн, по-друге, висока конкуренція та різниця між окремими штатами зробить цей вихід одним із найважчих у світі, а по-третє, більшості експортерів непотрібен такий розмір, бо їхнього виробництва й ресурсів у найкращому разі вистачить на частину одного штату.

Тому вкрай важливим стає другий узагальнений критерій – легкість входу. Для кожного бізнесу він може розкладатись на різні підкритерії від насиченості конкурентами, до відстані доставки, або наявності персональних контактів в країні. При цьому, на мою думку, наявність контактів також дещо переоцінений фактор з урахуванням наявних цифрових інструментів і державної підтримки.

Наприклад, нещодавно анонсований МЗС інструмент Nazovni дозволяє без додаткової бюрократії зробити запит до українських дипломатичних установ за кордоном й отримати контакти та інсайти щодо місцевого ринку. А різноманітні хмарні програми на кшталт LinkedIn Sales Navigator чи Lusha у два кліка видають перелік контактів потенційних клієнтів.

Читайте також: П’ять помилок бізнесу при виході на міжнародні ринки

Зібрати та відфільтрувати

Після того як ви з командою проштормили критерії відбору залишилося тільки зібрати дані за ними та відфільтрувати.

Для порівняння великої кількості країн вам знадобляться уніфіковані дані, які можна швидко знайти та звести в одній таблиці. Знайти такі дані для сотень країн займе величезну кількість часу та грошей і може бути не під силу навіть великим корпораціям. Та, насправді, шукати все по всьому світові й не потрібно.

Мій підхід, це розбити критерії на дві частини. Перша – макроекономічні дані, або дані наявні у великій кількості по різних країнах у відкритих джерелах. Наприклад, кількість населення, доходи на домогосподарство, наявність англійської мови в бізнесі, заборону на імпорт продукції або обсяг імпорту вашого продукту.

Усі ці дані швидко можна знайти на статистичних і рейтингових порталах в інтернет, як-от той самий Trademap, World Bank, Eurostat та інші. До речі, мої експерименти з ШІ-чатами дали непогані результати в пошуку джерел потрібної інформації.

На основі цих даних ви зможете легко відкинути ті країни, що точно не підходять для вашого бізнесу, та решту відрейтингувати.

З цього рейтингу можна взяти 5–10 країн і перевірити за додатковим набором критеріїв, що потребують більшого заглиблення в країну.

Наприклад, кількість торгових точок супермаркетів, ціни конкурентів, вимоги до пакування, особливості законодавства тощо. У цьому вам допоможуть сайти місцевих асоціацій, аналітичних видань, агрегатори, сайти конкурентів та інші відкриті джерела.

На виході у вас залишиться 1–2 ринки для пріоритетного виходу та 3–5 в запасі для майбутньої експансії.

У цьому разі вже буде набагато легше додати інсайтів і виявити локальні правила гри через інтерв’ю з місцевими експертами. Вони нададуть повноти картинці щодо ринку і розуміння, як діяти далі та що ще дослідити на вибраних ринках. Наприклад, потреби і проблеми клієнтів, канали продажу і комунікації тощо.

Читайте також: Зараз найкращий час для виходу на західні ринки: як це робили Liki24, «Кормотех», ЛУН та Bolt

Власна стратегія виходу на ринок

І ось тепер можна буде більш впевнено, системно та сфокусовано рухатися до розуміння місцевих правил гри, виявлення «ландшафту» ключових гравців, визначення портрету ідеального клієнта, проактивного продажу й експериментів.

Весь цей процес не забере багато часу, проте зменшить кількість помилок і допоможе створити стратегію виходу на ринок, засновану на даних, а не на чутках.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло