Подарунки з-під ялинки: які зміни до законодавства набувають чинності у 2018 році
Спецпроект
Трансформації бізнесу

Подарунки з-під ялинки: які зміни до законодавства набувають чинності у 2018 році

До яких новацій належить призвичаїтися українцям

Этот материал также доступен на русском
Подарунки з-під ялинки: які зміни до законодавства набувають чинності у 2018 році
Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман та голова ВРУ Андрій Парубій під час засідання Верховної Ради
Фото УНІАН

Окрім новорічних сюрпризів українці отримали ще й подарунки від законодавців – із 1 січня 2018 року набирає чинності низка законів та інших нормативних актів. Відтак, Mind пропонує до вашої уваги перелік документів, на які варто звернути увагу і підготуватись до цих нововведень.

За законом «Про Державний бюджет України на 2018 рік» мінімальна заробітна плата (МЗП) з 1 січня 2018 року становить 3723 грн, у погодинному розмірі – 22,41 грн.

Водночас через її підвищення зросте навантаження на компанії, які мають у своєму штаті найманих працівників, а також на підприємців, що використовують спрощену систему оподаткування. Йдеться про сплату податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Так, ставки єдиного податку для СПД другої та третьої груп прив'язані до мінімальної зарплати. Крім того, всі підприємці платять за себе ЄСВ, базою для розрахунку якого теж є «мінімалка».

Крім того, підвищення МЗП передбачає зростання штрафів за порушення трудового законодавства. Зокрема, штраф за фактичний допуск одного працівника до роботи без трудового договору (наказу) може коштувати 128 690 грн. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман вважає, що роботодавці, які приховують зайнятість своїх працівників, мають отримувати від влади «драконівські» штрафи.

Згідно із законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», з 1 січня 2018 року набули чинності наступні зміни до законодавства.

Водночас експерти юридичної фірми GOLAW зазначають, що попри те, що більшість податкових накладних (ПН), реєстрацію яких було зупинено, мають бути зареєстровані не пізніше 2 січня 2018 року, частина ПН може лишитися нерозблокованою.

Мова йде про заблоковані ПН, щодо яких станом на 1 грудня 2017 не розпочато процедуру оскарження в адміністративному або судовому порядку; щодо яких платник податків на зазначену дату не подав відповідних пояснень і документів, достатніх для їхньої реєстрації, а також про такі ПН, реєстрацію яких зупинено після зазначеної дати та до 31 грудня 2017 року.  

Як наголошують юристи, у зазначених випадках ПН не будуть автоматично розблоковуватися і до них застосовуватимуться норми та процедури, що були чинні до прийняття закону.

Водночас заплановане цього року обмеження безмитного ввезення товарів в Україну – як при самостійному перетині кордону, так і при поштовій пересилці, перенесено ще на рік. Так, з 1 січня 2019 року безмитне пересилання товарів у міжнародних поштових та експрес-відправленнях буде можливо для не більше трьох посилок протягом календарного місяця сумарною вартістю до 150 євро. Четверта посилка за календарний місяць обкладатиметься ПДВ у розмірі 20% і митом у розмірі 10% та акцизом.

Також документ передбачає розстрочку на 24 місяці в сплаті «імпортного» податку на додану вартість (ПДВ) для платників, які ввозитимуть на митну територію України до 1 січня 2020 року промислове обладнання для виробничих потреб, повідомляє Офіс великих платників податків.

Крім того, до 1 січня 2023 року поширено звільнення від ПДВ на визначених Кодексом умовах на операції з постачання програмної продукції, а також операції з програмною продукцією, плата за які не вважається роялті, а також розширено поняття «програмна продукція».

Також, документ передбачає ряд змін щодо оподаткування податком на прибуток, зокрема, введено нові критерії для терміну «пов’язана особа», змінено визначення безнадійної заборгованості, уточнено термін «роялті», запроваджено термін «синдикований кредит» та особливості застосування до нього угод про уникнення подвійного оподаткування.

Почали діяти нові стандарти бухобліку і фінзвітності.

Так, з 1 січня 2018 року набув чинності закон України «Про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» щодо удосконалення деяких положень». Відповідно до новацій, звітність за міжнародними стандартами (МСФЗ) складатимуть підприємства, що становлять суспільний інтерес, публічні акціонерні товариства, підприємства, які здійснюють діяльність з видобутку корисних копалин загальнодержавного значення.

Для цілей бухобліку визначено нову класифікацію поділу суб’єктів господарювання за критерієм їхніх розмірів: мікропідприємства, малі, середні або великі підприємства.

Український переклад міжнародних стандартів фінансової звітності (стандартів МСФЗ), міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (стандарти МСБО) та тлумачення (тлумачення КТМФЗ, тлумачення ПКТ), виданий Радою з міжнародних стандартів бухгалтерського обліку, зі змінами, розміщено на сайті Міністерства фінансів.

Крім того, з 1 січня 2018 року впроваджується новий механізм контролю за обігом пального

Так, набула чинності відповідна постанова Кабміну №891 від 22 листопада 2017 року, якою затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників, які повинні використовувати підприємства, що здійснюють виробництво та обіг пального, а також Порядок передавання облікових даних з них електронними засобами зв’язку контролюючим органам.

Водії з 1 січня 2018 року мають притримуватись максимально дозволеної швидкості в населених пунктах 50 км/г. Відповідні зміни до Правил дорожнього руху затверджені Постановою Кабміну №883, яка була ухвалена 10 листопада 2017 року і набула чинності на початку 2018 року.

Крім того, з 2018 року українцям стане простіше подорожувати світом, адже на додачу до безвізового режиму з країнами ЄС започатковано безвіз з ОАЕ. Також Японія з 1 січня 2018 року спростила процедуру надання віз для українців – з нагоди початку року Японії в Україні. Можливість безвізового перетину кордону українцями розглядає Канада.

З 1 січня 2018 року в Україні розпочато реформу охорони здоров'я. Так, напередодні Нового року президент України Петро Порошенко підписав відповідні закони «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів» (№6327), котрий Верховна Рада прийняла ще 19 жовтня 2017 року, а також закон «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування в сільській місцевості» (№7117).

Про актуальні індикатори стану системи охорони здоров'я в країнах Євросоюзу та в Україні напередодні розповів Mind член ЕДК Олег Пендзин. 

Також у 2018 році очікуються зміни механізму стягнення аліментів. Так, на початку року президент підписав закон про аліменти, опубліковано його було 6 січня 2018 року, а 6 лютого цього року, документ набере чинності. Документ, зокрема, передбачає  обмежити право виїзду боржників зі сплати аліментів за межі України та керування транспортними засобами. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті