І ось знову: чи зможе «Київміськбуд» добудувати об'єкти «Аркади»
Вкладникам банку і покупцям квартир радять «не хвилюватися»

Мер Києва Віталій Кличко доручив ХК «Київміськбуд» провести аудит об'єктів банку «Аркада». Йдеться про три житлових комплекси «Еврика», «Патріотика» і «Патріотика на озерах».
Вчора НБУ визнав банк «Аркада» неплатоспроможним і ввів тимчасову адміністрацію. Правоохоронці розслідують кримінальну справу щодо 9 млрд грн.
Mind розбирався, що сталося з банком «Аркада» і чи зможе «Київміськбуд» узяти на себе зобов'язання добудувати ще 40 недобудов.
Що сталося?
Вчора НБУ визнав банк «Аркада» неплатоспроможним. Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо здійснення тимчасової адміністрації призначено начальницю відділу впровадження тимчасової адміністрації управління раннього реагування департаменту дистанційного та інспекційного моніторингу діяльності банків Ірину Штогрин.
Національний банк України визнав банк «Аркада» неплатоспроможним після того, як його капітал зменшився до однієї третини від нормативу. Про це під час брифінгу заявив голова НБУ Кирило Шевченко.
Причиною банкрутства банку «Аркада» стала втрата будівлі в центрі Києва, зазначив він. «Проблеми у банку виникли через втрату активу. Це будівля та земельна ділянка, що розташована на вул. Ольгинській», – наголосив голова НБУ. За словами Кирила Шевченка, торік банк «Аркада» передав цю будівлю в заставу родинній особі, а недавно кредитор стягнув цю нерухомість за несвоєчасне обслуговування боргу.
Внаслідок втрати такого великого активу капітал банку став негативним, і НБУ був зобов'язаний визнати його неплатоспроможним.
Будівлю було передано як стягнення іпотеки на 260 млн грн Олегу Неліну, експомічнику власника газовидобувної компанії Burisma Миколи Злочевського. За словами директора-розпорядника ФГВФО Світлани Рекрут, робота з будівлею банку – її повернення на баланс банку і продаж – буде основним напрямом, що гарантуватиме повернення грошей в першу чергу.
Мер Києва Віталій Кличко зазначив, що всього інвесторами було вкладено в банк «Аркада» 13 млрд грн. Щодо 9 млрд грн правоохоронці розслідують кримінальну справу, додав міністр МВС Арсен Аваков.
Міністр МВС заспокоїв, що вкладники банку не постраждають ні стосовно фінансової, ні стосовно інвестиційно-будівельної лінії. Коли ФГВФО почне виплачувати вкладникам банку вкладені кошти, Mind писав раніше. «Якщо під час слідства встановлять зловживання, що була задіяна злочинна схема розкрадання коштів, а справа ведеться за ст. 191 і 364 Кримінального кодексу України, вважаю, що винні особи у будь-якому разі повинні бути притягнуті до відповідальності», – зазначив глава СБУ Іван Баканов.
Банк «Аркада» створений 1993 року. Основним власником банку, за даними НБУ, є Костянтин Паливода.
Коли все почалося?
Будівельні роботи на майданчиках банку «Аркада» припинилися близько року тому, писав раніше Mind. Проблеми почалися з проекту «Патріотика на озерах».
На ділянці загальною площею 176 га, розташованій між озерами Тягле й Небреж, планувалося звести 43 будинки заввишки 26–27 поверхів, лікарню, три школи, кілька дитячих садків, два торгові центри й додаткову інфраструктуру.
Були мітинги будактивістів, анулювання ДАБІ ліцензії на будівельні роботи, розірвання договорів оренди на землю з боку КМДА. Весь цей час розгляди йшли в судовій площині. У підсумку, як запевнили Mind у прес-службі банку «Аркада», компанія відновила всю дозвільну документацію та почала перемовини зі столичною владою щодо зменшення проєкту. Але в січні минулого року НБУ своїм рішенням зупинив до 1 січня 2021 року операції банку «Аркада» із залучення коштів фізосіб, зокрема, і за допомогою розміщення депозитних сертифікатів.
Коментувати поточну ситуацію у банку «Аркада» відмовилися. Телефон Костянтина Паливоди не відповідав. За словами одного з керівників великої будівельної компанії, проблема банку «Аркади» полягає в тому, що він не зміг домовитися з новою владою. «Зараз йде переділ ринку. Банк «Аркада» не гірше й не краще за інших гравців. Після заборони НБУ в них почалися проблеми із фінансуванням. Були перемовини з новим інвестором. Йшлося про продаж частки компанії», – говорить він.
Що буде з об'єктами «Аркади»?
Зараз у банку «Аркада» два житлових комплекси (ЖК «Патріотика» на Дарниці та «Еврика») – на етапі будівництва й один (ЖК «Патріотики на озерах») – на етапі розроблення. Всього 40 недобудов.
За словами Віталія Кличка, він доручив ХК «Київміськбуд» провести аудит на цих об'єктах. «На цьому етапі йдеться винятково про аудит, ніяких інших зобов'язань «Київміськбуду» у питаннях будівництва комплексів поки немає», – наголосили в прес-службі «Київміськбуду». Аудит займе кілька місяців. За результатами стане зрозуміло, скільки грошей необхідно вкласти в добудову цих об'єктів.
Нагадаємо, що ХК «Київміськбуд» уже взяв на себе зобов'язання щодо добудови більшої частини об'єктів «Укрбуду». Частина з них уже прийняті на баланс, по іншим йде аудит. «Укрбуд» перед передачею об'єктів показав висновки аудиту, де було сказано про прибуток у 4 млрд грн за шість років. Але коли ми туди занурилися з головою, то виявили безліч різних проблем, і в підсумку бачимо мінус 2 млрд грн», – розповідав в інтерв'ю Mind президент ХК «Київміськбуд» Ігор Кушнір. Відсутні кошти холдинг залучатиме за допомогою Державної іпотечної установи.
Візьме чи ні холдинг на себе зобов'язання щодо добудови об'єктів «Аркади», залежить від висновків аудиту. «Київміськбуд» зможе взяти об'єкти тільки в тому разі, якщо їх можна добудувати за рахунок залучення грошей із ринку (продажу квартир). Власні кошти холдинг витрачає на добудову своїх об'єктів.
Нагадаємо: після введення карантину продажи на ринку первинного житла впали на 70%. За кілька місяців ситуація відновилася, але багато гравців так і не вийшли на торішні показники.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми запрошуємо вас стати частиною Mind Club. Для цього потрібно оформити підписку за $7 на місяць.
Нам дуже важлива ваша підтримка!
Чому ми впроваджуємо платну підписку?
Справжня якісна та незалежна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно недешево. Але ми віримо в перспективи ділової журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.
Саме тому ми створюємо можливість платної щомісячної підписки – Mind Club.
Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.
Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Уже сьогодні всі члени клубу:
- Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
- Отримують вільний від банерної реклами сайт.
- Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
- Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
- Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів «Cкажи.uа». Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
- Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності. Підтримайте нас за 196 грн на місяць.
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.
Может сможет, а может и нет. Расскажите, где можно купить биотуалет для дачи? Подсказали компанию Биоэкосистемы, https://bioecosystems.ru или https://bioecosystems-pro.ru Кто -то работал с ними? Хорошая?
Більше за все шкода пересічних громадян. Виплачували борги по кредитам, шоб придбати житло. А зараз їм треба ще з плакатами стояти на вулиці, шоб про них не забули.