Новини законодавства: що змінилося для бізнесу та влади з 14.11.2023 до 20.11.2023
Основні регуляторні новації минулого тижня

Як змінилося законодавство з 14.11.2023 до 20.11.2023
1. Законодавчі акти, що набрали чинності
Документ: закон 3428-IX від 08.11.2023 (відбувся 19.11.2023) про переспрямування 100% «військового» ПДФО до держбюджету з 1 жовтня
Суть змін: закон, зокрема, передбачає, що з 1 січня до 31 грудня року з припинення чи скасування воєнного стану «військовий ПДФО» розподіляється в таких пропорціях:
- 45% – ДСЗІ на дрони (прогнозується понад 43 млрд грн);
- 45% – Мінстратегпром для розгортання виробництва боєприпасів та зброї (понад 43 млрд грн);
- 10% – розпорядникам сектору безпеки та оборони для автоматичного розподілу між військовими частинами пропорційно відповідно до сплаченого ПДФО (приблизно 10 млрд).
2. Регуляторні акти.
Кабінет Міністрів України:
Документ: постанова від 10 листопада 2023 року №1179 (відбулася 14.11.2023) про приєднання України до Коаліції шкільного харчування.
Суть: глобальна мета коаліції – до 2030 року забезпечити кожній дитині можливість щодня отримувати здоровий поживний обід у школі. Її планують реалізувати за кількома етапами, зокрема, до кінця 2023 року планується відновити напрацювання та досягнення «доковідних» часів і надати підтримку країнам у відбудові ефективних програм шкільного харчування.
Документ: постанова від 10 листопада 2023 року №1175 (відбулася 14.11.2023) про затвердження критеріїв оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання для рекреаційної інфраструктури.
Суть: згідно з документом, отримувачами держдопомоги є суб’єкти господарювання, які не перебувають у скрутному становищі та претендують на її отримання для рекреаційної інфраструктури, що складається з об’єктів багатофункціонального характеру, які пропонують, зокрема, культурні та рекреаційні послуги, за винятком парків розваг і готельних об’єктів.
Документ: постанова від 14 листопада 2023 року №1195 (відбулася 14.11.2023) про внесення змін до порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виконання державних цільових програм реформування та розвитку оборонно-промислового комплексу.
Суть: уряд надаватиме бюджетні кошти підприємствам, що здійснюють ліквідацію наслідків бойових дій та відновлення виробничої діяльності підприємств оборонно-промислового комплексу.
Документ: постанова від 14 листопада 2023 року №1193 (відбулася 16.11.2023) про призначення Мінцифри розпорядником коштів фонду розвитку інновацій.
Суть: раніше головним виконавцем бюджетної програми був Мінфін.
Документ: постанова від 7 листопада 2023 року №1205 (відбулася 17.11.2023) про внесення змін до порядку реалізації експериментального проекту щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії рф.
Суть: відтепер будівництво індивідуальних житлових будинків, що пошкоджені, зруйновані внаслідок війни, у населених пунктах здійснюється на підставі наданих замовником робіт та обраних власником знищеного нерухомого майна планувальних рішень з урахуванням площі знищеного об’єкта нерухомого майна. Загальна площа нового об’єкта будівництва (індивідуального житлового будинку) може становити не більш ніж 140 кв. м.
Документ: постанова від 10 листопада 2023 року №1178(відбулася 10.11.2023) про внесення змін до порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу.
Суть: оновлена редакція порядку передбачає, що підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу та накладення штрафу стане протокол, складений посадовими особами Держпродспоживслужби або її територіальних органів. Справа про порушення законодавства про рекламу розглядатиметься уповноваженою особою не пізніше 30 календарних днів із дня оформлення такого протоколу.
НБУ:
Документ: постанова 03.11.2023 №140 (відбулась 08.11.2023) про внесення змін до порядку застосування заходів впливу до банків.
Суть: зміни розроблені з урахуванням нових вимог законів України «Про Національний банк України» та «Про платіжні послуги» і, зокрема, передбачають:
- розширення підстав для застосування НБУ заходів впливу за результатами перевірок із питань готівкового обігу;
- визначення термінів «грубого» та «систематичного» порушення вимог законодавства України і нормативно-правових актів НБУ, що регулюють діяльність на платіжному ринку та з питань готівкового обігу.
- встановлення відповідальності банку за незабезпечення уповноваженим НБУ особам вільного доступу до приміщень та/або інформаційних систем; тощо.
Документ: постанова від 08.11.2023 №143 (відбулась 11.11.2023) про затвердження положення про встановлення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення діяльності учасниками ринку небанківських фінансових послуг, їх суспільна важливість.
Суть: вимоги цього положення для цілей визначення інтенсивності наглядових дій поширюються на: страховиків; ломбарди, які є учасниками / відповідальними особами фінансової групи; кредитні спілки; лізингодавців; фінансові установи, які мають ліцензії на провадження діяльності з надання таких фінансових послуг: фінансовий лізинг, надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту, надання гарантій, факторинг.
Критеріями оцінювання ступеня ризику учасника ринку небанківських фінансових послуг є: стан управління ризиками та внутрішнього контролю; показники діяльності; дотримання обов’язкових критеріїв і нормативів достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів і ризиковості операцій, інших показників і вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами.
Документ: постанова від 10.11.2023 №145 (відбулась 11.11.2023) про зміни щодо граничних строків розрахунків для деяких експортних операцій.
Суть: встановлено на рівні 90 днів граничні строки розрахунків за операціями з експорту товарів, що класифікуються за кодами згідно з УКТ ЗЕД: 1001 (пшениця), 1002 (жито), 1003 (ячмінь), 1004 (овес), 1005 (кукурудза), 1201 (соя), 1205 (ріпак), 1206 00 (насіння соняшнику), 1507 (олія соєва), 1512 (олія соняшникова), 1514 (олія ріпакова), 2306 (макуха), здійснених з 11 листопада 2023 року. З 5 квітня 2022 року граничні строки розрахунків для таких операцій становили 180 календарних днів.
3. Законопроєкти зареєстровані протягом тижня, які можуть вплинути на ведення бізнесу.
Документ: 10220-1 від 16.11.2023 щодо забезпечення потреб сил безпеки та оборони транспортними засобами.
Що пропонується: до 31 грудня 2024 року звільнити від ПДВ та акцизного податку такі транспортні засоби: моторні транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, включаючи водія, крім тролейбусів; автомобілі легкові та інші транспортні засоби, крім: автомобілів легкових з типом кузова: седан, хетчбек, кабріолет, купе; гоночних автомобілів; транспортних засобів; моторнi транспортнi засоби спецiального призначення, крiм автобурових, автобетономiшалок; для подальшої їх безоплатної (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації) передачі для потреб забезпечення оборони держави.
Ініціатор: нардеп Артем Дмитрук.
Статус: опрацьовується в комітеті.
Документ: 10225-1 від 17.11.2023 щодо врегулювання обороту віртуальних активів в Україні.
Що пропонується: проєктом закону в частині внесення змін до Податкового кодексу України пропонується, зокрема: оподаткування податком на прибуток підприємств операцій із віртуальними активами; запровадження механізму оподаткування ПДФО доходів, отриманих фізичними особами від операцій із віртуальними активами; встановлюється, що не є об'єктом оподаткування ПДВ операції з віртуальними активами (крім операцій з окремим видом віртуальних активів (службовими токенами). Крім того, відповідний проєкт передбачає встановлення оподаткування на рівні 5% на доходи фізосіб впродовж перших 3 років, за ставкою 9% впродовж наступних 5 років, а також 18% – після 8 років.
Ініціатор: нардеп Антон Швачко.
Статус: опрацьовується в комітеті.
Документ: 10265 від 17.11.2023 щодо імплементації норм європейського законодавства з питань роумінгу.
Що пропонується:
- врегулювати питання щодо забезпечення захисту прав та інтересів споживачів на отримання послуг електронних комунікацій належної якості, у тому числі під час отримання послуг роумінгу в мережах мобільного зв’язку загального користування України та Європейського Союзу;
- передбачити підстави для здійснення НКЕК заходів державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про електронні комунікації та/або радіочастотний спектр при наданні послуг роумінгу, визначених законодавством, а також відповідні штрафні санкції за порушення зазначеного законодавства;
- запровадити здійснення НКЕК моніторингу та збору інформації про ненавмисний роумінг; врегулювати питання практичного співробітництва з Органом європейських регуляторів електронних комунікацій (BEREC) або Агентством з підтримки BEREC (Офіс BEREC);
Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Михайлом Крячком.
Статус: опрацьовується в комітеті.
Документ: 10258 від 13.11.2023 про ветеранське підприємництво.
Що пропонується: проєкт закону, зокрема: передбачає порядок набуття суб'єктом підприємництва статусу ветеранського та його втрату; запроваджує облік відомостей щодо суб’єктів ветеранського підприємництва в Єдиному державному реєстрі ветеранів війни; встановлює види та форми державної підтримки ветеранського підприємництва; встановлює засади міжнародного співробітництва у сфері ветеранського підприємництва.
Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Тарасом Тарасенком.
Статус: опрацьовується в комітеті.
4. Законопроєкти, проголосовані парламентом раніше, що не набрали чинності:
Документ: №5655 про реформування сфери містобудівної діяльності.
5. Важливі новини:
НБУ відновив окремі операції з інвестиційними монетами України
Кабмін створив новий механізм страхування суден від воєнних ризиків – Мінекономіки
Арештовані активи АРМА реалізовуватимуть через онлайн-аукціони Прозорро.Продажі – Мінекономіки
НКРЕКП затвердила проєкти щодо перегляду тарифів на розподіл е/е для 26 обленерго на 2024 рік
НБУ сформулював 4 кроки з регулювання діяльності небанківських фінкомпаній, починаючи з 2024 року
Тарифи на е/е для населення залишаться чинними з 1 січня 2024 року – регулятор
НБУ запропонував урегулювати діяльність об’єднаних кредитних спілок
Дорожня галузь фінансуватиметься з трьох джерел наступного року – Марченко
Укргазбанк кредитуватиме аграріїв для розмінування сільськогосподарських земель
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що змінилося для бізнесу та влади з 07.10.2023 по 13.10.2023.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].