Канада: торгові ворота до Північної та Південної Америки

Канада: торгові ворота до Північної та Південної Америки

Як підійти до них бізнесу з України

This material is also available in English
Канада: торгові ворота до Північної та Південної Америки
Фото: depositphotos

Канада активно допомагає Україні боротися з ворогом як санкціями, так і танками й навчанням наших воїнів. Крім того, країна співпрацює з Україною також у сфері торгівлі, адже між нашими країнами підписана Угода про вільну торгівлю. До того ж нещодавно Канада відкрила для України новий ринок збуту – для молока і молочної продукції. То чим же ще приваблива ця країна Північної Америки для України і як підготуватися до виходу на цей ринок, розповів Mind директор Start Global та автор подкасту Start Global Insights, засновник n.cubator Дмитро Швець.

Читайте також: Американська мрія: чому вибір США в якості першого фокусного ринку експортера не завжди гарна ідея

У попередній статті я писав про те, що попри великий розмір і потенціал США є, можливо, не самим правильним вибором для початку експорту ваших товарів чи послуг.

Проте є один обхідний шлях, який може привести вас до цього ринку. Всі знають про те, що Америку відкрив Колумб, але точніше казати, що відкрив він Південну Америку, тому що десь тисячу років тому в Південній Америці, на острів Ньюфаундленд висадилися вікінги й заснували невеличке поселення. Сьогодні цей острів входить до складу однієї з провінцій Канади. 

У 2019 році я поїхав до Канади у складі делегації з представників ТПП й бізнес-шкіл з України. Там ми проходили навчання торгівлі з цією країною і це стало справжнім відкриттям для мене. Ринок виявився дуже привабливим для наших продуктів і дуже прозорим для торгівлі.

Основні факти про Канаду

Канада – це друга за розміром країна у світі з населенням усього 39 млн людей. Це одна з економік країн «великої сімки», яка, згідно з OECD 2022 року, зростає найшвидше і має найкращі показники в І кварталі 2023 серед цих країн.

Канадці мають досить високий рівень доходу із середньою зарплатою $3100 на місяць і рівень очікування тривалості життя майже у 84 роки.

Це дуже різноманітна країна, починаючи з багатонаціонального складу населення що зберігають культури країн власного походження, закінчуючи кліматом – від помірного на півдні до субарктичного та арктичного на півночі. У 2022 році Канада, за даними trademap.org, імпортувала товарів із високою доданою цінністю на $415 млрд.


Згідно з даними сайту, основний імпорт Канади – це:

 • реактори ядерні, котли, машини, обладнання, механічні пристрої та їхні частини;
 • електричні машини й обладнання;
 • пластмаси, полiмернi матерiали та вироби з них;
 • мінеральні палива;
 • засоби наземного транспорту, крiм залiзничного або трамвайного рухомого складу, їхні частини та обладнання.

Читайте також: Реєстрація домену в Канаді: як?

Чому Канада може бути привабливим партнером для України

У моєму інтерв‘ю з канадською експерткою з міжнародної торгівлі Марєю Гузман, що працює з урядом Канади та допомагає бізнесам виходити в країну й експортувати з неї, ми говорили про те, що Канада дуже сильно залежить від торгівлі із зовнішнім світом, і сьогодні, як ніколи, Україна має величезні шанси на успіх у цій країні.
На тлі війни значно зменшився та продовжує знижуватися товарообіг Канади із росією. Товари з Китаю також втрачають популярність.

З моменту підписання 2016 року Угоди про вільну торгівлю загальний експорт України до Канади зріс у два з половиною рази. Причому продовжував зростати навіть у 2022 році (переважно в І кварталі 2022 року). І, що тішить, це стосується не лише сировини. У 2022 році Канада імпортувала з України товарів із високою доданою цінністю на $98 млн (і трохи більше $102 млн у 2021-му).

А у квітні 2023 року прем’єр-міністри Канади та України підписали декларацію щодо оновлення Угоди про вільну торгівлю між країнами. Тож цей потік буде тільки збільшуватися.

Читайте також: Досліджуємо обраний закордонний ринок: легкі кроки для складного завдання

Топ-5 імпорту Канади з України серед товарів із високою доданою цінністю:

 1. Електричні машини, обладнання та їхні частини; апаратура для запису або відтворення звуку; телевізійна апаратура для запису та відтворення зображення i звуку, їхні частини та приладдя.
 2. Продукти переробки овочів, плодів, горіхів або інших частин рослин.
 3. Засоби наземного транспорту, крім залізничного або трамвайного рухомого складу, їхні частини та обладнання.
 4. Реактори ядерні, котли, машини, обладнання і механічні пристрої; їхні частини.
 5. Залізничні локомотиви або моторні вагони трамвая, рухомий склад та їхні частини; шляхове обладнання та пристрої для залізниць або трамвайних колій та їхні частини; механічне (у тому числі електромеханічне) сигналізаційне обладнання всіх видів.

У Канаді проживає одна з найбільших діаспор українців у світі (~1,3 млн), яка, як і більшість інших націй у Канаді, зберігає та підтримує культуру та зв’язок з батьківщиною. Це хоча і є позитивною новиною, проте з огляду на досвід та за думки експертів треба пам’ятати, що українські канадійці будуть так само прискіпливо обирати продукцію за ціною та якістю, тож не очікуйте, що ваші товари діаспора буде купувати тільки через країну походження.

При цьому англійська мова залишається основною для комунікацій у середині та зі світом. Хоча офіційно на рівні з англійською використовується й французька, що потрібно буде враховувати в документах та упаковці при виході на ринок.

Згідно з Business Development Bank of Canada, понад 90% бізнесу в Канаді – це МСБ, тож є величезний вибір потенційних клієнтів, хоча водночас і велика конкуренція. Щодо доступності інформації для дослідження ринків Канади, це рай для маркетингу, такої різноманітності відкритих статистичних даних та опису вимог до продукції я не бачив навіть у ЄС.

Наприклад, ви можете у вільному доступі подивитися перелік імпортерів у Канаді й обрати потенційного партнера для співпраці на ринку в Canadian Importers Database(CID) 

Або навіть отримати покроковий алгоритм дій для експорту до Канади на сторінці Прикордонної служби країни.

Якщо вам цікаво більше дізнатися про підходи та інсайти виходу на цей цікавий ринок, ви можете послухати епізод подкасту Start Global Insights про Канаду або на подкаст-платформах, як-от Spotify та Googlepodcast тощо.

Ось декілька цікавих інсайтів про Канаду з інтерв’ю:

 • Враховуйте регіональну специфіку. Різні культурні особливості та потреби споживачів.
 • 50% витрат канадців ідуть на податки та дім.
 • Довгі зими вимагають довгостроковості планування.
 • Висока популярність онлайн-торгівлі.
 • Різні кліматичні зони вимагають різних товарів і послуг.
 • 80% продуктів – це імпорт.

Канада як ворота до США

При всьому величезному розміру Канади основна маса людей живе в 300-кілометровій смузі вздовж кордону з США. Тож зовсім не дивно, що бізнес цих країн нерозривно пов’язаний.

США є основним торговим партнером Канади: так, у 2022 експорт до США товарів зі високою доданою цінністю становив $213 млрд (при $262 мільярдах до світу), а загальний експорт $459 млрд (при $597 млрд всього експорту з Канади до світу).

У 1987 році Канада та США уклали угоду про вільну торгівлю, що прибрала багато тарифних і нетарифних обмежень між країнами. А 2018 року ця угода була розширена й на Мексику.

Тож, повертаючись до початку статті, Канада може стати чудовою стартовою площадкою для торгівлі в Північній Америці із США як наступний крок.

...І не тільки США

Окрім угод про вільну торгівлю з США та Мексикою Канада має такі угоди ще з низкою країн Південної Америки, країнами Азії та Європи. Тож наступне розширення після Канади відкриває опції половини світу. Повний перелік угод можна подивитися на сайті уряду Канади тут: Trade and investment agreements (international.gc.ca)

У підсумку

Канада – це привабливий ринок для українських експортерів. Вона має велике й багатонаціональне населення з високими доходами та прозору систему торгівлі. Країна має велику кількість угод про вільну торгівлю, що відкриває доступ до величезного ринку США та ринків інших країн по всьому світу.

Вільна торгівля з Україною та велика підтримка українців сьогодні роблять Канаду одним із найцікавіших напрямків для міжнародної торгівлі.

Тому саме час скористатися нагодою і придивитися до ринків Канади перед розробленням вашої експортної стратегії.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло