Картковий будиночок: ДАБІ визнала незаконним будівництво ЖК «Європейка»

Картковий будиночок: ДАБІ визнала незаконним будівництво ЖК «Європейка»

Житлові комплекси BDHolding визнаються незаконними один за одним

Этот материал также доступен на русском языке
Картковий будиночок: ДАБІ визнала незаконним будівництво ЖК «Європейка»
Фото evropeyka.com.ua

Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) у Київській області визнав незаконним будівництво житлового комплексу «Європейка», яке ведеться компанією BDHolding у селі Софіївська Борщагівка під Києвом. За даними забудовника, на ділянці площею понад 20 га планувалося звести 112 будинків на 6000 квартир.

Щоб знизити категорію складності будівництва з четвертої-п'ятої до третьої, яка дозволяла будувати за декларативним принципом (не оформлюючи дозволу на будівництво і не проводячи експертизу проекту), забудовник отримав 20 містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки (МУО) на частини комплексу (вказуючи одну й ту саму ділянку під різними будинками), хоча такий документ повинен видаватися в єдиному екземплярі на земельну ділянку (пляма забудови). Це і стало однією з причин рішення ДАБІ про анулювання 16 МУО. Відповідно до змін у містобудівне законодавство України, які набрали чинності 10 червня, це передбачає автоматичне анулювання і декларацій на початок будівельних робіт.

Також у ході проведеної Департаментом перевірки було виявлено, що містобудівні умови і обмеження суперечать Детальному плану території багатоквартирної житлової та громадської забудови в селі Софіївська Борщагівка, затвердженому рішенням №21 Софіївсько-Борщагівської сільської ради від 25.02.2016, що стало ще однією причиною рішення ДАБІ. В акті перевірки інспектори будівельного нагляду прямо вказали, що посадові особи відділу містобудування та архітектури Києво-Святошинської райдержадміністрації «мали підстави для відмови у видачі МУО, але прийняли рішення про видачу».

Однак в.о. архітектора Києво-Святошинського району Роман Мірчук не згоден з таким формулюванням. «Я не міг не погодити МУО для «Європейки»... Ми є користувачами, я просто виконую технічну функцію», – пояснив Мірчук.

Цікаво, що документи анульовані навіть на ті будинки комплексу «Європейка», які введені в експлуатацію і заселені, що викликало паніку серед інвесторів ЖК. У Facebook, у групі «Петропавлівська Борщагівка/Петропавловская Борщаговка» інвестори «Європейки» активно обговорюють варіанти і можливість повернення коштів.

Картковий будиночок: ДАБІ визнала незаконним будівництво ЖК «Європейка»
Фото evropeyka.com.ua

«Інвесторам давно потрібно піднімати питання повернення коштів, поки ще є маленький шанс їх повернути, наприклад, через невиконання забудовником зобов'язань по договору. Коли вони всі кинуться в суди, буде вже пізно і ніхто з них нічого не отримає», – написала одна з учасниць групи Люда Щербак.

«Народ, подскажите, за сколько можно продать (переуступить) инвестицию в строительство данным застройщиком?» – запитує інший учасник групи під ніком MurkaKamalov.

Керівництво BDHolding відреагувало на рішення ДАБІ заявою, розміщеною на офіційному сайті ЖК «Європейка». «Представники активістською організації (жителі Петропавлівської та Софіївської Борщагівки. – Mind) кілька разів були з візитом в ДАБІ Київської області з метою тиску на уповноважених осіб організації. Основною вимогою активістів була зупинка будівельних робіт, але тепер уже на іншому об'єкті компанії – ЖК «Європейка». В результаті тиску на співробітників ДАБІ Київської області, остання була змушена винести рішення про скасування дії містобудівних умов і про обмеження забудови земельної ділянки ЖК «Європейка» ... Вважаємо дане рішення неправомірним, і найближчим часом маємо намір оскаржувати його в суді», – йдеться у заяві компанії.

Яким чином мешканці сіл змогли чинити тиск на представників ДАБІ та як це пов'язано з порушеннями, виявленими інспектором контролюючого органу під час перевірки, у заяві не повідомляється. Самі ж мешканці сіл стверджують, що єдиною їхньою вимогою є законність будівництва з дотриманням усіх будівельних норм. А тиск, за їхніми словами, надає BDHolding, перш за все на суддів, регулярно запрошуючи на засідання за позовами ДАБІ проти забудовника декілька десятків людей, які називають себе інвесторами.

«Левова частка цих людей – працівники відділів продажів та інших підрозділів забудовника, а також парафіяни близької до BDHolding протестантської церкви «Скинія», які під виглядом інвесторів вимагають за всяку ціну дозволити забудовнику і далі зводити незаконні об'єкти», – стверджують місцеві жителі.

Комплекс «Європейка» – далеко не перший об'єкт BDHolding, визнаний ДАБІ незаконним. Протягом останнього року жителі вулиці Островського села Петропавлівська Борщагівка ведуть боротьбу проти будівництва ЖК «Ехо парк», що передбачає вирубку Вумівського лісу. А жителі вулиць Ярова і Фермерська села Софіївська Борщагівка – проти незаконного будівництва ЖК «Празький квартал-2».

Як уже повідомляв Mind, ще навесні Державна архітектурно-будівельна інспекція спочатку анулювала дозвільні документи на будівництво цих комплексів, а наприкінці квітня видала розпорядження, за яким забудовник має добровільно знести всі споруди, пов'язані із зазначеними комплексами, і привести земельні ділянки в первісний вигляд.

«Щодо «ЖК «Ехо парк» забудовник програв останні суди, декларації анульовані та діють приписи на заборону будівництва і добровільне знесення. Що ж стосується «Празького кварталу-2», то там триває судовий процес», – заявила в інтерв'ю виданню «Громада Київщини» місцевий активіст Світлана Смовженко.

Як з'ясував Mind, щодо комплексу «Празький квартал-2» забудовник вибрав тактику відтягування часу. Не заперечуючи приписи на знесення, компанія домоглася двох одіозних рішень Київського окружного адміністративного суду: відновлення декларації на початок будівельних робіт щодо цього комплексу, а також дозвіл продовжувати роботи до того моменту, поки вищі суди не поставлять крапку в цій суперечці.

«Забудовник зажадав таку забезпечувальну міру. Мовляв, поки триває судовий процес і будівництво стоїть, якісь його частини інтенсивно руйнуються, що завдає значної шкоди. Обґрунтувати це твердження адвокат забудовника не міг. Але суддя Андрій Балаклицький, який на момент розгляду даної справи вже знав про своє відсторонення від правосуддя (на підставі рішення Третьої Дисциплінарної палати про притягнення до дисциплінарної відповідальності та застосування до нього дисциплінарного стягнення у вигляді подання про звільнення. – Mind), встав на бік забудовника», – розповів Mind юрист Олександр Дядюк відразу після завершення судового засідання.

Хоча з того моменту пройшло понад два місяці, протягом яких забудовник «стаханівськими темпами» вів будівництво комплексу «Празький квартал-2», апеляційна скарга ДАБІ не розглядалася й досі. Уже дві колегії суддів Київського апеляційного суду, на яких електронна система розписувала ці справи, відмовилися їх розглядати з формальних причин, взявши самовідвід. А це, за словами опитаних виданням адвокатів – нонсенс, який наштовхує на думку про тиск на суддів.

«Коли порядні судді не хочуть приймати неправомірну ухвалу, якої від них вимагають нагорі, а правомірне не можуть прийняти, бо потім у них можуть виникнути серйозні неприємності, вони заявляють самовідвід. Але щоб одразу дві колегії поспіль прийняли таке рішення – у моїй практиці це вперше», – зазначив Олександр Дядюк під час судового засідання в Київському апеляційному суді.

Тим часом ДАБІ у червні провів повторну перевірку комплексу «Празький квартал-2» і розкрив нові кричущі порушення. Наприклад, за нормами, цей комплекс на 1100 квартир повинен мати у своєму розпорядженні парковки на 722 парко-місця, що апріорі неможливо. При середній площі парко-місця в 25 кв. м їхня загальна площа має скласти 1,8 га, тоді як весь комплекс будується на земельній ділянці в 2,5 га, на якій, згідно із будівельними нормами, крім самих житлових будинків, повинні розташовуватися дитячі майданчики, майданчики для занять спортом, для вигулу собак, для господарських цілей тощо.

«Місця для парковок немає. А створення підземних паркінгів не заплановане, та й неможливе: будівництво будинків ведеться на території полігону промислових відходів заводу «Електронмаш» і передбачає створення пальового поля», – пояснює один з місцевих жителів.

У підсумку 21 червня Департамент повторно анулював забудовнику декларації на початок будівельних робіт та заборонив вести роботи. Також ДАБІ подав судовий позов про примусове знесення будівель житлових комплексів «Празький квартал-2» і «Ехо парк». Навіть більше, за даними місцевих жителів, правоохоронні органи порушили кримінальну справу за фактом незаконного будівництва за статтею 356 КК «Самоправство», а як забезпечувальний захід Шевченківський районний суд Києва за позовом слідчого судді виніс рішення про арешт земельної ділянки за адресою Садова, 51, на якій зводиться «Празький квартал-2».

Отримати текст даного рішення редакції не вдалося: в Єдиному державному реєстрі судових рішень за номером даної справи сказано, що «інформація заборонена для оприлюднення». Проте в розпорядження Mind потрапило інше рішення, вже Солом'янського районного суду Києва, що пропонує Національному антикорупційному бюро України внести до єдиного реєстру досудових розслідувань кримінальне провадження проти глави Києво-Святошинського району Мирослави Смирнової, яка і погоджувала містобудівні умови і обмеження для комплексів «Празький квартал-2» і «Ехо парк».

«Вона не мала права видавати такі містобудівні умови, оскільки це територія села, а не міста. Забудовник не має права будувати там багатоповерхівки – максимум п'ятиповерхівки. Зараз же там 12 поверхів», – заявила адвокат Марія Мельник, яка й ініціювала цей судовий розгляд після неодноразових адвокатських запитів до Києво-Святошинської РДА, що так і залишилися без відповідей.

Картковий будиночок: ДАБІ визнала незаконним будівництво ЖК «Європейка»
Фото evropeyka.com.ua

Рішення Солом'янського суду датоване 12 травня. Тим часом прес-секретар районної адміністрації Олена Яковенко дізналася про дане рішення лише недавно від представників преси. «Як з'ясовувалося, це рішення було майже два місяці тому. Деталі цього виробництва нам невідомі, бо ця справа є справою з обмеженим доступом... З НАБУ нам не приходило жодного папірця з цього приводу», – зазначила вона. Представники НАБУ повідомили, що рішення суду виконано. «Відомості внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Кваліфікація: частина 4 ст. 368 КК (одержання хабара. – Mind), частина 3 ст. 27 КК (види співучасників. – Mind) і частина 1 ст. 364 КК (зловживання владою або службовим становищем. – Mind)», – йдеться у відповіді НАБУ. А в ДАБІ стверджують, що неодноразово вимагали від Києво-Святошинської районної адміністрації звільнити в.о. районного архітектора Романа Мірчука, який де-факто і видавав МУО на будівництво всіх скандальних об'єктів BDHolding. Однак глава Києво-Святошинського району Мирослава Смирнова цього не зробила.

Один з учасників групи у Facebook «Петропавлівська Борщагівка/Петропавловская Борщаговка» Сергій Єрмаков стверджує, що в даний момент власники BDHolding готові продати свій бізнес. «Власники BD Holding шукають покупців на свій «бізнес», тому на права інвесторів і на наслідки їхнього обману забудовнику давно наплювати. Новий забудовник, якщо такий взагалі знайдеться, також не буде піклуватися про інвесторів, оскільки перед ними його обов'язки чисто номінальні. Більш того, кому може знадобитися купувати об'єкти, які з ймовірністю 95% залишаться недобудовами», – написав він.

Редакція Mind спробувала отримати коментарі з цього приводу від забудовника. Однак зазначений на офіційному сайті BDHolding телефон прес-служби компанії (єдиний номер телефону в розділі «Контакти». – Mind) не відповідав протягом двох днів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло