Захворіло у світі
11,910,220
Померло у світі
545,728
Вилікувалось у світі
6,505,587
Захворіло в Україні
50,414
Померло в Україні
1,306
Вилікувалось в Україні
23,119
Людина тижня: Тім Кук – глава Apple

Людина тижня: Тім Кук – глава Apple

Вимогливий, але простий, не революціонер, не мрійник, а консервативний продовжувач справи Джобса

Цей матеріал також доступний російською
Людина тижня: Тім Кук – глава Apple
Фото: shutterstock.com

Mind започаткував нову рубрику – «Людина тижня». У ній ми будемо знайомити наших читачів із цікавими особистостями, які відзначилися протягом минулих семи днів на небосхилі бізнесу, політики чи громадського життя; яким довелося опинитися «на вістрі атаки» у тих процесах, що можуть позначитися на багатьох сферах життєдіяльності людства. У цих матеріалах ми зосереджуватимемося не лише на особистих чеснотах наших героїв, а більшою частиною – на тих викликах і завданнях, які перед ними постали. Ви вже можете прочитати про те, який неоднозначний «бізнес-спадок» дістався новому очільнику Uber Дарі Хосровшахі, а також про Амансіо Ортегу – засновника і господаря відомої у фешен-колах мережі Zara. Цього тижня тільки й розмов, що про Apple. Тож сьогоднішня наша розповідь присвячена його главі Тіму Куку.

Минулого вівторка Тім Кук разом із колегами презентував новинки компанії. Предмет особливої гордості, нова мрія фанатів і мета обов'язкових жартів у соцмережах – iPhone X. Утім, Кук звик до критики. Ставши біля керма після смерті Стіва Джобса, новий глава Apple зумів подолати кризу, повернути довіру інвесторів і взяти новий курс. Куди рухається компанія тепер? Чи реально їй досягти капіталізації в $1 трлн? Чи знадобиться для цього інша, додаткова реальність? І взагалі, чому iPhone X такий дорогий?

«Тім Кук мовчки сидів у кріслі. Він поставив запитання своєму підлеглому і чекав відповіді. Чекав досить довго. Але той теж мовчав, не спроможний підібрати слів. Навколо панувала повна тиша. Присутні на зборах почали опускати очі до столу. Не зводячи очей з підлеглого, Кук дістав енергетичний батончик, розкрив його і мовчки почав жувати...»

Ця історія найкраще говорить про стиль керівництва глави Apple. Кук – вимогливий, але простий. Не революціонер, не мрійник, а консервативний продовжувач справи Джобса. Як висловився один з колишніх співробітників Apple, «Стів був генеральним директором часів війни, а Тім Кук – директор для мирного часу». Проте в перші роки його керівництва поняття «мирного часу» було досить відносним.

Початок 2013 року. Компанія оголосила про свої останні фінансові результати. На тлі вражаючих цифр – одних тільки смартфонів вдалося продати на 10 млн більше, ніж минулого кварталу – курс акцій Apple летів униз зі швидкістю $250 за півроку. Причому, коли помер Стів Джобс, акції знизилися лише на долар.

У квітні Forbes знаходить «5 причин, через які вперше за 10 років впав прибуток Apple». Про відсутність принципових новинок там теж було. Але аналітики знайшли ще одну причину зниження показників. І називалася вона «культ Джобса». Адже співзасновник Apple – легенда, гуру Кремнієвої долини, зірка тієї самої цифрової революції, «батьком» якої вважався.

Коли зірка згасла, ринок, здавалося, був готовий до змін. Але тепер, півтора року потому, він немов казав: «Ми не довіряємо компанії». Роблячи з постаті Джобса культ, Apple, за висловом одного експерта, рила яму, в яку і провалився курс її акцій. Недовіра стосувалася й наступника Джобса – Тіма Кука: «Він не такий, він не той, хто потрібен компанії, і не здатен повернути «магію» в продукти Apple!»

Як показала остання презентація, це не так.

Кук народився у 1960-му. Закінчив університет у рідній Алабамі, до речі, той самий, що й засновник Вікіпедії Джиммі Уелс. Кар’єру почав у IBM, де пропрацював 12 років, потім перейшов у компанію Compaq. Там у 1998-му його і знайшов Стів Джобс. Першим завданням Кука була організація логістичної системи компанії. Новачок зумів знизити собівартість продукції і збільшити фінансові показники Apple. Ці успіхи не залишилися непоміченими. Ще в 2004-му Кук ненадовго очолив компанію, коли в Джобса вперше виявили рак. Три роки потому Кук став головним операційним директором Apple.

На перший погляд здавалося, єдине, що ріднило обох очільників компанії – минулого і майбутнього – це відчайдушний трудоголізм. Кук мало не пишався, що приходить на роботу першим, а йде останнім. До речі, зараз, за даними The Guardian, його робочий день починається о 3:45 ранку. А відправлений о 5-й ранку лист, що вимагає негайної відповіді – цілком звичайна справа. Колишні співробітники Apple в одному з інтерв'ю навіть вивели таке правило Кука: «Твоє життя – це твоя робота, а робота – це твоє життя. Немає ніякого балансу між особистим життям і роботою». До речі, про особисте життя. Кук – відкритий гей і захисник прав секс-меншин.

Але Кука і Джобса ріднив не лише трудоголізм. Вони прекрасно доповнювали один одного – виваженість рішень одного спиралася на марнославство і впевненість іншого. Тому, коли Apple лишилася без Джобса, всі ставили собі питання: що зможе зробити новий глава без свого колишнього боса? Кук відповів на ці сумніви випуском нових смартфонів. Включаючи модель 6s Plus, яку, як вважається, Джобс би не схвалив, оскільки не вірив, що хтось буде «купувати смартфони, які не можна обхопити однією рукою». У день прем’єри вперше за час правління Кука був представлений і принципово новий продукт – Apple Watch.

Компанія рік за роком доводила свою фінансову привабливість. Наразі капіталізація Apple – понад $830 млрд. Причому з початку цього року вона виросла більш ніж втричі. За прогнозами, поріг в $900 млрд Apple здатна подолати приблизно за рік, а в перспективі – стати першою компанією у світі з капіталізацією в $1 трлн. Причому основи такої перспективи були закладені саме під час останньої презентації.

Взяти хоча б ціну на новенький iPhone X. Для багатьох вона (до речі, $999 – це мінімальна ціна) здається завищеною. Чи захочуть покупці платити її за таку, нехай стильну та інноваційну, модель? Захочуть – запевняють маркетологи Apple. Експерти пояснюють – завдання iPhone X не тільки в тому, щоб повернути компанії титул законодавця мод. Apple бореться за імідж, за те, щоб смартфон, що лежить в руці, знову став символом успішності її власника. До того ж висока ціна 10-ї моделі в перспективі здатна збільшити виручку Apple. Тим більше напередодні святкового сезону.

Ще один перспективний напрям компанії Кука – закладена в iPhone X функція додаткової реальності (англійська абревіатура AR). У найближчі три роки вона, за прогнозами, здатна принести Apple до $15 млрд. Тиранозавр, який гуляє баскетбольним майданчиком у ролику iPhone X, це якраз і є AR. Звичайно, на початковому етапі головним способом монетизації такої функції будуть ігри. Торішнє безумство із Pokemon Go це довело. Але в майбутньому AR може застосовуватися і в інших сферах, наприклад, в медицині та авіації. Правда, Apple – не єдина, хто займається подібними розробками. У ногу з часом йдуть Google, Microsoft і навіть Facebook. І це не дивно, адже, за найоптимістичнішими прогнозами, до 2021 року ринок AR виросте до $200 млрд.

Через шість років після смерті свого гуру в Apple більше не ставлять собі питання: «А що б зробив Джобс?» За словами Кука, Стів сам перед смертю заборонив це. Кук і не питає. Apple потихеньку йде від культу Джобса. Нові «мирні» часи народжують нові цілі й методи управління. Сьогодні компанія Тіма Кука сповнена оптимізму і будує плани за майбутнє. Втім, що це буде за майбутнє, якоюсь мірою стане зрозуміло вже зовсім скоро: продажі iPhone X стартують 3 листопада.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті