Інновації в будівництві: чому українські девелопери не цікавляться новими технологіями

Інновації в будівництві: чому українські девелопери не цікавляться новими технологіями

Самовідновлювальний бетон, фарби, що самі очищуються, дерев'яні конструкції, які не горять. Усе це не застосовують в Україні

Этот материал также доступен на русском языке
Інновації в будівництві: чому українські девелопери не цікавляться новими технологіями
Фото: pixabay

Mind.ua в партнерстві з платформою відкритих інновацій Re:actor і компанією KPMG в Україні готує перший у країні Індекс інноваційності українського бізнесу. Ми хочемо зрозуміти, наскільки найпотужніші галузі економіки готові до викликів майбутнього, які інновації впроваджують найбільші гравці та куди рухається ринок. Результати оцінки компаній будуть озвучені 10 жовтня на конференції Tech Fusion 2019 і опубліковані на Mind.

Ми вже писали, що відбувається, коли один з найконсервативніших секторів – агро – об'єднує свої зусилля з високими технологіями, та яких змін зазнає банківська сфера з приходом у неї новітніх технологічних розробок, як інновації впливають на телеком-сегмент. Тепер пропонуємо розглянути, наскільки інноваційною є будівельна галузь.

Інженери найбільших світових компаній працюють над створенням інноваційних матеріалів, які дозволяють зводити будинки з унікальними характеристиками і незвичайної форми в стислі терміни. У сейсмічно небезпечних країнах, наприклад, розробляються проекти будівель, здатних піднятися над землею під час землетрусів.

Українські девелопери поки не можуть похвалитися подібними інноваціями. Основна маса нових житлових споруд в Україні будуються по-старому – з цегли, бетону із застосуванням невигадливих матеріалів для оздоблення фасадів. Найчастіше вони готові встановлювати системи управління «розумний будинок» і використовувати геосистеми, які дозволяють заощаджувати на опаленні та кондиціонуванні будівель. Українські споживачі не можуть собі дозволити квартиру в будинку, при будівництві якого використовувалися найновіші технології.

Інновації в будівництві можна умовно розділити на продуктові (нові матеріали і комплектуючі, отримання принципово нових функцій) і процесорні (нові методи організації і технології виробництва, перехід на інший рівень автоматизації).

Світовий тренд: нові матеріали

Продуктові інновації споживач може побачити. Наприклад, у багатьох розвинених країнах під час зведення будинків вже давно не використовуються лише бетон і цегла – виробники застосовують дерев'яні конструкції, які не горять, ЗD-друк і самоочисні фарби, розповідає головний архітектор проектної групи «Архиматика» Дмитро Васильєв. «Найчастіше нові технології в будівництві використовують в Японії, США, Сінгапурі, ОАЕ», – говорить він. У Катарі, наприклад, готуються побудувати споруди із соляних блоків, які змішують з крохмалем і покривають матеріалом з використанням епоксидної смоли. Автор технології – архітектор з Голландії Ерік Джоберс.

Розвиток технологій підштовхують проблеми, з якими стикаються країни. Наприклад, у Наньтуні (КНР, провінція Цзянсу) китайські архітектори компанії Winsun винайшли спосіб будівництва дешевих споруд за допомогою 3D-принтера, що друкує будинки з будівельного сміття. Пристрій за добу може надрукувати до 10 домів. Собівартість кожного з них не перевищує $5000. Так вирішується проблема доступного житла. Вже незабаром у країні з'явиться декілька сотень фабрик, на яких з будівельного сміття вироблятимуть витратні матеріали для гігантського принтера.

В Японії після руйнівного землетрусу 2011 року задумалися про будинки, що парять у повітрі. Японська компанія Air Danshin Systems Inc розробила систему, яка дозволяє піднімати будинок над землею при виникненні землетрусів. Будівля розташовується на повітряній подушці й не закріплюється на фундаменті. Після початку землетрусу спрацьовують датчики, що розташовані по периметру будівлі. Вони запускають компресори, які піднімають будинок на 3–4 см від землі, що дозволяє мінімізувати наслідки землетрусів. Система користується попитом і встановлена ​​вже приблизно в 100 будинках тільки на території Японії. Технологією зацікавилися й інші країни Азії, які потерпають від сейсмічної активності.

З останніх новинок продуктових інновацій – бетон, що самовідновлюється. Її розробив Хенк Джонкерс з Делфтського технічного університету. Суть інновації – при виробництві бетону використовуються капсули з бактеріями. Якщо бетон тріскається, капсули розчиняються під впливом води, бактерії оживають і виділяють вапняк, який і закупорює тріщини. Розробка дозволить подовжити термін експлуатації бетону на десятиліття і економити на проведенні вартісного ремонту бетону.

Цей будматеріал і використовуватимуть при створенні «розумного міні-міста», що зводить у Лас-Вегасі, штат Невада, США, фонд Bleutech Park Properties. За шість років фонд обіцяє побудувати «розумне селище», де будуть реалізовані всі передові технології: поновлювані джерела енергії від сонця, вітру, води, кінетичної енергії жителів, автономні транспортні засоби, штучний інтелект, доповнена реальність, інтернет речей і робототехніка.

Акцент на діджиталізацію

Процесорні технології вирішують питання організації процесу зведення будівель і, на перший погляд, покупець їх не бачить. Наприклад, понад 80% девелоперів ніколи не вкладаються у дедлайни. У тому ж Києві терміни введення в експлуатацію більшості житлових комплексів затримуються на рік. Цю проблему дозволяють вирішити BIM-технології. BIM – «близнюк» будівництва, що ідентифікує кожен елемент споруди або інфраструктури і дає всю необхідну інформацію щодо кожного елементу. У Баку побудували з нуля Олімпійський стадіон на 68 000 людей за 18 місяців. У роботі використовувалося BIM-рішення Tekla BIMSight, яке дало перевагу з точки зору продуктивності та дозволило мінімізувати паперовий документообіг. В іншому випадку на етапі проектування компаніям треба було б готувати паперові креслення протягом восьми місяців для 17 000 тонн складних сталевих конструкцій.

Країни Євросоюзу почали впроваджувати BIM-технології ще у 2013 році. В Україні застосування BIM в проектуванні мало стати обов'язковим з 2019 року. Але всі захопилися передвиборчими кампаніями та ініціативу пустили набезрік.

До процесорних інновацій належить також оцифровування бізнес-процесів, хмарне управління процесами та ін. Однак будівництво – консервативна галузь. За даними дослідження McKinsey, незважаючи на те що на нього припадає 13% світового ВВП, воно, як і раніше, залишається однією з найменш оцифрованих сфер. І українські забудовники не виняток. 

А як у нас?

В Україні, розповідає архітектор Андрій Миргородський, основна маса житлових споруд зводяться за монолітною технологією із застосуванням піноблоків. «Таке будівництво коштує недорого, потім квартири продаються дешево», – говорить він.

Поновлювані джерела енергії використовують в основному при будівництві приватних домів, і рідко – при зведенні багатоквартирних. Однак підвищення комунальних послуг змушує великих забудовників покращувати енергозберігаючі властивості об'єктів, це стосується віконних систем, комплексних рішень з утеплення будинків.

На вітчизняному будівельному ринку немає проектів, в яких би використовувалися дійсно інноваційні технології продуктової категорії, вважає директор з продажу міні-міста SVITLO PARK Олександр Панфілов. «Насправді все, що прийнято вважати інновацією, вже 5–10 років широко використовується у світовому будівництві. Сьогодні українські забудовники більше сконцентровані на якості виконуваних робіт, на впровадженні енергозберігаючих технологій, на оптимальних і функціональних плануваннях», – каже він.

Дещо кращою є ситуація з процесними розробками. За словами керівника проектів групи компаній Perfect Group Олексія Коваля, основний напрямок інновацій будівельного ринку України зараз лежить у площині його діджиталізації. Крім того, забудовники використовують у квартирах технологію «розумний дім». Це набір датчиків, які дозволяють віддалено обігрівати або охолоджувати житло перед поверненням додому господарів, попереджати про затоплення сусідів і т. д. У деяких домах застосовують геотермальні системи, що використовують високу підземну температуру для обігріву будинку в зимову пору року і для охолодження – в літню.

Головна причина, через яку в Україні масово не застосовуються передові технології, – відсутність у населення коштів. За кордоном середня вартість житла в будинках, при зведені яких використовуються інноваційні матеріали, становить $10 00 за 1 кв. м, тоді як у Києві – $1000, розповідає Дмитро Васильєв.

Частково прихід в Україну нових технологій залежить від рівня інвестицій у будівництво, від можливості залучення так званих довгих грошей на місцевий ринок, вважає Олександр Панфілов. Забудовники чекають відновлення іпотечного кредитування, про що раніше заявляв прем'єр-міністр Олексій Гончарук, а також зростання економіки.

«За нашими оцінками, щоб говорити про рентабельність використання інновацій, наприклад таких, як автоматизоване будівництво або друк на 3D-принтері, вартість цих технологій має подешевшати як мінімум на 60–70%. Лише в цьому випадку українські компанії зможуть їх використовувати у своїх окремих проектах», – вважає Олександр Панфілов. Олексій Коваль прогнозує, що нові технології в будівництві стануть масовими приблизно через 10–15 років.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло