Важка спадщина: що чекає «Київміськбуд» при добудові будинків «Укрбуду»

Важка спадщина: що чекає «Київміськбуд» при добудові будинків «Укрбуду»

І чого очікувати інвесторам

Этот материал также доступен на русском языке
Важка спадщина: що чекає «Київміськбуд» при добудові будинків «Укрбуду»
Фото: Укрбуд

12 грудня президент України Володимир Зеленський заявив про те, що всі об'єкти «Укрбуд Девелопмент» передадуть на добудову холдинговій компанії «Київміськбуд». «Сьогодні це питання вирішене. Недобудови будуть добудовувати, зобов'язання взяв на себе «Київміськбуд», – пообіцяв президент у ефірі телевізійної програми «Право на владу».

Під час ефіру під будівлею каналу «1+1» проходив мітинг інвесторів компанії «Укрбуд».

Mind розбирався, з якими складнощами зіткнеться «Київміськбуд» при добудові об'єктів, і скільки часу інвесторам очікувати свої квартири.

Хто є хто? «Київміськбуд» – найстаріша будівельна компанія в Україні, вона заснована 65 років тому. 80% КМБ належить столичній міській громаді. Інформація по 20% не розкривається. У офіційних реєстрах вказані фізичні особи, серед власників – багато співробітників компанії.

Минулого року чистий прибуток «Київміськбуду» склав 65 млн грн, а в 2017 році – 71 млн грн. За даними YouControl, у 2018 році в обороті у компанії налічувалося активів на 8,4 млрд грн, з яких 3,4 млрд грн – оборотні кошти.

«Укрбуд Девелопмент» – флангова компанія державного холдингу «Укрбуд»; вона спеціалізується на будівництві житлових комплексів. У портфелі компанії близько 50 об'єктів, з яких 26 знаходиться на етапі будівництва. 25 об'єктів – ЖК, розташовані в Києві, а один – столичний бізнес-центр. За темпами будівництва «Укрбуд Девелопмент» є одним з лідерів серед будівельних компаній України, поступаючись лише «Київміськбуду».

Загалом «Укрбуд» об'єднує близько 100 компаній, більшість з яких належить приватним особам. Крім житла, спеціалізується на будівництві промислових об'єктів у Чорнобилі та інфраструктурних – наприклад, мостів.

Раніше «Укрбуд Девелопмент» належав екснардепу Максиму Микитасю (через офшори). Однак інші компанії, які входять в «Укрбуд», очолюють особи, пов'язані з Андрієм Кравцем, колишнім «завгоспом» експрезидента України Віктора Януковича. Також Микитась контролював компанії, які зводили Шулявський міст і «Укриття» над четвертим блоком Чорнобильської АЕС.

Як раніше писав Mind, протягом декількох років житлові комплекси «Укрбуд Девелопмент» опинялися в епіцентрі скандалів. Основна проблема – забудова в спірних місцях і відсутність повного пакету дозвільних документів. Скандали навколо ЖК стали також приводом для затримання детективами НАБУ спочатку генерального директора компанії Олега Майбороди, а пізніше – і Максима Микитася. Втім, проблем у Микитася вистачало і за іншими проєктами. Наприклад, за Шулявським шляхопроводом.

Як виник корпоративний конфлікт в «Укрбуді»? Влітку темпи робіт на багатьох будівельних майданчиках «Укрбуду» почали падати, а на деяких – і взагалі зупинилися, говорить Юрий Мавродиев. Будівельним ринком «гуляла» інформація, що компанія шукає покупця на свої активи. «У них утворилася діра в 1,5–2 млрд грн. Вони шукали гроші», – розповідає керівник великої будкомпанії, який побажав зберегти свою анонімність.

Одним із потенційних покупців був названий політик Віталій Хомутинник. Але після проведення аудиту об'єктів він відмовився від угоди.

«Укрбуд Девелопмент» шукала й інші джерела для фінансування. Так, компанія залучила компанію Володимира Зубика «Інтергал-Буд» для спільної реалізації ЖК Sky Аvenue. Потім об'єкт повністю відійшов «Інтергал-Буд».

Восени Максим Микитась, а після – і генеральний директор «Укрбуд Девелопмент» Олег Майборода заявили на своїх сторінках у Facebook про те, що компанію продано «групі інвесторів». В юридичних реєстрах новими власниками вказані невідомі на будівельному ринку Євген Дікін та Василь Польовий.

Трохи пізніше представником групи інвесторів назвався ресторатор Дмитро Федотенков.

А після – розкрився корпоративний конфлікт між менеджментом «Укрбуд Девелопмент» і Микитасем. Сторони взаємно звинувачували один одного в розтраті коштів. Також Микитась заявив, що не продавав компанію, а підписував лише меморандуми. І що підписи на документах – підроблені.

Будівельні роботи на багатьох майданчиках компанії зупинилися. Коли стало зрозуміло, то у компанії немає коштів для продовження будівельних робіт, інвестори «Укрбуд» (йдеться майже про 14 000 людей) провели декілька мітингів. Також була направлена ​​петиція президенту Зеленському.

Що чекає «Київміськбуд»? Про свою готовність добудувати об'єкти «Укрбуду» раніше заявила компанія «Інтергал-Буд». Але вона виставила владі декілька вимог. Серед них – отримання дозвільної документації по об'єктах «Укрбуд Девелопмент», гарантія відсутності претензій до нового забудовнику за існуючими кримінальними справами та зняття арештів, що блокують будівництво. А також підключення до інженерної інфраструктури та введення в експлуатацію об'єктів.

Сьогодні, за словами міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, заарештовані всі ділянки «Укрбуд Девелопмент». «Там 30 кримінальних справ. Ми заарештували всі майданчики і майно, щоб воно не тікало далі по микитасівським проблемам...», – заявив він 12 грудня на зустрічі з інвесторами.

Однак і без цього у проєктів «Укрбуду» вистачає судових розглядів. Найпроблемніші – це ЖК «Сонячна Рів'єра», «Чарівне місто», Urban park, «Верховина» та ін.

Мабуть, вимоги «Інтергал-Буд» виявилися для влади непідйомними, бо для добудови проєктів було залучено «Київміськбуд».

«Основна проблема, з якою зіткнеться КМБ, – це передання фондів фінансування будівництва (ФФБ). Там вже може не бути коштів, і вони можуть виявитися порожнечею», – говорить старший партнер юридичної компанії «Кравець і партнери» Ростислав Кравець.

За його словами, владі, можливо, доведеться поміркувати над збільшенням площ у проектах, аби підсилити інвестиційну привабливість ЖК, які стали проблемними, для нового забудовника. Йтиметься або про нарощування поверховості, або про будівництво додаткових черг.

У «Київміськбуді» Mind пообіцяли надати коментарі пізніше. За даними, наявними в розпорядженні редакції, схеми передання об'єктів і джерела фінансування добудови поки обговорюються. Ще належить провести аудит об'єктів, який може забрати декілька місяців по кожному проєкту.

Олег Майборода в коментарі Мind сказав, що в будинках, які передаються, ще не продано майже 3000 квартир, понад 1500 паркомісць, мотомісця, нежитлові та офісні приміщення. «Ми робили розрахунки з попередніми оцінками – за вартістю всіх цих площ, майбутнім виплатам за розстрочками і тим грошам покупців, які є у ФФБ. Цього більш ніж достатньо, аби покрити всі витрати на добудову», – вважає він.

За словами Майбороди, якщо після активізації робіт підтримувати будівельний процес продажами, то попервах знадобиться близько 1,5–2 млрд грн. «Це сума інвестицій, яка потрібна, щоб повернути ситуацію в нормальне русло. Якщо ж будувати лише на гроші компанії, без залучення коштів покупців, і продавати тільки в стані повної готовності, то загальна сума може сягати 5 млрд грн», – уточнив він.

Окремо стоїть питання судових розглядів, які щодо деяких об'єктів тривають вже не перший рік. «Якщо йдеться про суди від ДАБК, то після оформлення всіх документів належним чином, позови можуть бути відкликані через відсутність предмета спору. У суперечках про законність передачі земельних ділянок під будівництво трохи складніше. Я поки не бачу механізму вирішення даного питання. Без «політичної волі» ці спори не так просто розв'язати», – резюмує керуючий партнер юридичної фірми KopotLawyers Володимир Копоть.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло