Big deal: про що може домовитись Зеленський з Путіним

Big deal: про що може домовитись Зеленський з Путіним

Сьогодні в Парижі президенти проводитимуть «перехресні торги» підготовленими рішеннями з дюжини конфліктних питань

Цей матеріал також доступний російською
Big deal: про що може домовитись Зеленський з Путіним
Фото прес-служби президента

Сьогодні, 9 грудня, президенти України та Росії, за посередництва лідерів Німеччини і Франції, вперше зустрінуться, щоб обговорити врегулювання конфлікту на Донбасі. Цій події передували тримісячні переговори, які активно велися між Москвою і Києвом з моменту обміну ув'язненими 9 вересня і охопили широкий спектр політичних проблем.

У Офісі президента України, коментуючи процес підготовки до зустрічі лідерів двох держав, використовують термін big deal («велика угода») і вважають, що Зеленський з Путіним зустрінуться з готовими пропозиціями в декількох конфліктних сферах і влаштують «перехресні торги».

Це означає, що, якщо, наприклад, Зеленський не погодиться на пропозицію Росії щодо врегулювання конфлікту на Донбасі, Путін спробує врівноважити шальки терезів поступками в інших напрямках, такими як зниження ціни на газ.

Читайте також: «Газ за мир»: чого чекати від зустрічі в «нормандському форматі» 

Mind зібрав ключові напрямки big deal між Москвою і Києвом, щодо яких велися переговори напередодні зустрічі в Парижі, найважливіший з яких – план поетапного врегулювання конфлікту на Донбасі.

Решта шість виглядають так:

  • транзит і поставки в Україну російського газу;
  • транзит нафти;
  • поставки в Україну ядерного палива;
  • усунення бізнес-перешкод між приватними компаніями двох країн;
  • відновлення транспортних комунікацій між країнами;
  • розблокування співпраці в космічній промисловості та цивільній авіації.

План щодо Донбасу

Якщо вірити інтерв'ю Зеленського провідним європейським ЗМІ, що вийшло минулого тижня в Time, у ключовій темі сьогоднішніх переговорів сторонам не вдалося досягти принципової згоди.

Жодне ключове питання не було узгоджене, тому сторони дійсно намагатимуться дійти якогось рішення щодо Донбасу вже під час зустрічі.

Розбіжності між Києвом і Москвою широко відомі. Зеленський хоче виконати свою передвиборчу обіцянку і відновити контроль над Донбасом, але готовий надати регіону тільки культурну автономію.

Кремль же зацікавлений «втиснути» самопроголошені республіки до складу України лише за умови надання їм «особливого статусу», за якого Київ фактично не матиме інструментів впливу на регіон.

Москва кардинально змінила риторику після відходу команди Порошенка. Тепер російська сторона не загрожує і не шантажує Київ, а лише вмовляє, показуючи свою готовність йти на поступки і компроміси.

У РФ вже усвідомили, що у Зеленського насправді є власні червоні лінії, які мало відрізняються від тих, які мав Порошенко. Над українським президентом також нависла реальна загроза втрати або принаймні ослаблення влади через протести, у разі надмірних поступок Путіну. Багатотисячний мітинг у Києві в неділю продемонстрував можливу реакцію суспільства на перетин цих ліній.

Останнім часом Москва веде з Києвом більш змістовні переговори, демонструючи (часто лише на словах) готовність до поступок.

Рішення щодо Донбасу може залежати від емоційної складової переговорів з Путіним і здатності Зеленського не дати себе обдурити. З іншого боку, президент РФ іноді ухвалює рішення всупереч заздалегідь встановленому плану через симпатію до свого співрозмовника.

Транзит і поставки російського газу

Друга за важливістю тема big deal, яка, без сумніву, буде прив'язана до переговорів президентів щодо Донбасу, – це газові угоди. Щоб повернутися на український ринок, РФ пропонує постачати блакитне паливо за ціною на 15% нижчою за вартість газу на європейському напрямку.

Таке вельми істотне здешевлення газу українська сторона змогла б подати як перемогу і населенню, яке почало отримувати «зимові» платіжки за опалення, і вітчизняним фінансово-промисловим групам, які прагнуть отримувати газ за максимально низькою ціною.

Українська сторона активно вела переговори щодо прямих поставок газу з Росії ще з вересня. Тоді сторони досягли принципової згоди, вирішивши назвати газ туркменським, що не змінює суті.

РФ обговорювала поступки в транзиті газу в обмін на згоду України відновити прямі закупівлі блакитного палива. Наприклад, Росія, за даними Mind, погоджувалася дати Києву гарантії отримання $3-мільярдного річного доходу від транспортування блакитного палива.

У попередні роки сторони обговорювали фізичні обсяги транзиту. Однак Україну цікавить конкретна сума, і, зупинившись на ній, сторони можуть маніпулювати кількістю кубометрів і тарифом за транспортування.

Транзит нафти

Третього грудня «Укртранснафта» і «Транснєфть» підписали додаткову угоду до договору щодо транзиту нафти територією України, яка продовжує контракт ще на 10 років – з 1 січня 2020 року до 1 січня 2030 року.

Ця угода повинна створити враження, що процес нормалізації відносин з РФ зрушився з мертвої точки. Сторонам вдалося подолати серйозний бар'єр – раніше Росія намагалася прив'язати продовження угоди про транзит до врегулювання боргів за «Укртатнафту».

У 2014 році Міжнародний комерційний арбітраж зобов'язав Україну виплатити «Татнєфті» $114 млн за порушення міждержавної угоди «Про захист інвестицій», а також близько $30 млн відсотків на цю суму.

Нагадаємо, завод ще в жовтні 2007 року був захоплений озброєними людьми в інтересах Ігоря Коломойського, який мав тоді лише 1,1% акцій «Укртатнафти»

Поставки ядерного палива

За даними Mind, Москва наполягає на підписанні з Києвом довгострокового договору, в якому будуть закріплені зобов'язання України зі стабільної закупівлі гарантованого обсягу палива ТВЕЛ. До недавнього часу українська сторона була не проти і прагнула підготувати відповідний документ до зустрічі двох президентів.

Однак проблема виникла при узгодженні гарантованого обсягу. Москва хоче, щоб Київ взяв зобов'язання купувати у Росії обсяг ТВЕЛів для покриття близько 80% власних потреб. Цю умову категорично відкинув президент «Енергоатому» Юрій Недашковський.

Він послався на домовленості з США, за якими Україна повинна на 40% покривати свої потреби в ядерному паливі за рахунок поставок американської корпорації Westinghouse. Примітно, що саме перед «нормандською зустріччю» уряд звільнив Юрія Недашковського. Причому звільнення відбулось з ініціативи міністра енергетики Олексія Оржеля, який і веде переговори щодо поставок ядерного палива.

Ще три угоди

Українська сторона також зацікавлена відновити співпрацю з РФ в космічної промисловості та цивільної авіації. Після узгодження цих питань з владою РФ Зеленський доручив українському уряду розблокувати взаємодію в цих сферах незалежно від результатів переговорів щодо Донбасу.

Також у Києві та Москви вже готова угода про забезпечення безпеки транспортних комунікацій, яка серед іншого відновить авіаційне сполучення між країнами. Зеленський чекає слушного моменту, щоб дати доручення уряду підписати відповідний документ.

У разі позитивних результатів переговорів щодо врегулювання конфлікту на Донбасі ця угода буде реалізована як наступний крок на шляху нормалізації відносин з РФ. Також Зеленський і його оточення всіляко підтримують підписання з РФ угоди про нормалізацію економічної співпраці, що передбачає усунення певних перешкод для ведення бізнесу між приватними компаніями обох країн.

Зараз цей документ знаходиться в стадії активного обговорення, проте в Офісі президента не знають, як правильно його подати громадськості, побоюючись загострення протестів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті