Лежимо в напрямку мрії: п’ять книжок для продуктивного настрою в 2022-му

Лежимо в напрямку мрії: п’ять книжок для продуктивного настрою в 2022-му

Що почитати, аби розпочати рік із користю, новими знаннями, силами та натхненням

Лежимо в напрямку мрії: п’ять книжок для продуктивного настрою в 2022-му
Фото: depositphotos.com

Старт кожного року так чи інакше пов'язаний із формуванням нової особистої мети на наступні 365 днів. Якась мета може бути втілена швидко, а над іншими доведеться добряче пропрацювати. Але так чи інакше, межа календарних періодів – чудова змога зробити висновки, перегорнути важкі сторінки минулого та розпочати новий відлік часу, аби віднайти поліпшену версію самого себе в майбутньому. Mind пропонує добірку з п’яти корисних книжок на різні теми, нещодавно виданих українською. Сподіваємося, вони допоможуть при формуванні правильних настанов на перемоги над бізнес-викликами, складними навколишніми обставинами або навіть особистими «тарганами».

Мета: стати своїм у високотехнологічному світі

Що прочитати: «Цифрова стратегія. Посібник із переосмислення бізнесу» Суніл Ґупта

Бекґраунд. Автор книжки – професор Гарвардської школи бізнесу. Понад десять років він вивчав компанії зі списку Fortune 500 і те, як вони трансформувалися в цифрову епоху. Згодом Суніл Ґупта вивів низку закономірностей, чому деяким проривним ідеям судилося злетіти, а інші так і застрягли на рівні «а давайте-но диджиталізуємо це». Частина з вивчених ним компаній, посівши значні місця на традиційних ринках, ризикнули на повну трансформацію – і досягли успіху. А хтось пішов шляхом найменшого спротиву – і загруз у «цифровій рутині». Автор доклано розбирає такі приклади, щоб надати практичні та дієві поради для тих бізнесменів, хто усвідомив неминучість диджиталізації, але не бажає наступати на чужі граблі.

Оригінальна назва: Driving Digital Strategy: A Guide to Reimagining Your Business

Видавництво: «КМ-Букс»

Чому варто прочитати. Суніл Ґупта розглядає цифровізацію насамперед як шлях переосмислення бізнесу, його місії, мети та інструментів її досягнення. У цьому контексті автор дослідив, як пов’язані між собою сфера діяльності, бізнес-модель і ті платформи та екосистеми, до яких різні компанії увійшли чи лише прагнуть увійти. Далі він вибудовує покрокові рекомендації щодо переоцінки ланцюгів створення додаткової вартості, налагодження зв’язків із клієнтами й організаційної трансформації.

«Управління цифровим переходом у великій організації – непросте завдання. Оскільки ви намагаєтеся зміцнити свій основний бізнес і водночас побудувати основу для майбутнього, то зіткнетеся з проблемою паралельного запуску двох організацій. Як наслідок, доходи та прибутки під час перехідного періоду часто можуть похитнути рішучість навіть найупевненішого генерального директора, перш ніж почнуть зростати… Як спроєктувати організацію для інновацій?.. Замість запускання швидкісного катера ви повинні створити «десантний корабель», до якого могли би пристиковуватися швидкісні катери нових ініціатив для використання сили материнського корабля, щоб із часом розвернути його…», – зазначає Суніл Ґупта у своїй книжці.

У тому ж дусі:


Мета: розвинути лідерські якості та антикризове мислення

Що прочитати: «Стратегія і тактика лідерства». Джоко Віллінк

Бекґраунд. Автор книжки – американський спецпризначенець, «морський котик» із понад 20-річним стажем служби. Завдяки вольовим якостям та особистим принципам він пройшов шлях від солдата до командира спецоперацій на війні в Іраку. Однак початок його військової кар’єри припав на 1991 рік, коли армія США здебільшого існувала в режимі мирного часу. «Це означало, що наші командири довго не проходили практичного випробування на міцність. Талановиті лідери «морських котиків» отримували такі самі призначення й просувалися кар’єрними сходами так само швидко, як і кепські лідери. Отже, ніхто не міг поручитися, що командир загону, якому доручено  тренувати й наставляти новачків, виявиться типом лідера, вартим наслідування», – згадує Віллінк.

Однак йому пощастило: безпосередні командири не шкодували часу на пояснення найдрібніших аспектів стратегії і тактики. А згодом випала нагода застосувати ці знання на полі бою. Після цього Джоко Віллінк систематизував набуті навички та досвід, щоб передавати їх далі новобранцям. Звільнившись з армії, він почав навчати цивільних принципам лідерства, які застосовують у бойових умовах. У партнерстві з військовим побратимом заснував консалтингову компанію Echelon Front, яка спеціалізувалася на розвитку лідерських якостей. Адже виявилося, що ті самі принципи, які роблять командирів ефективними на полі битви, спрацьовують і в будь-якій управлінській ситуації ділового світу. Цей матеріал також став основою для книжок «Абсолютна відповідальність» і «Дихотомія лідерства», написаних у соавторстві з тим самим побратимом, Лейфом Бебіном. А згодом Віллік узявся до написання серії книжок самотужки.

Оригінальна назва: Leadership Strategy and Tactics: Field Manual

Видавництво: BookChef

Чому варто прочитати. Книжку написано й упорядковано в такий спосіб, щоб використовувати її не лише як посібник, а й як довідник. Це дасть змогу будь-якому керівникові швидко засвоїти та впровадити стратегії ы тактики, застосовні до ситуації, з якою він стикається.

Лідерами народжуються чи стають? Як діяти, коли вас підвищили? Як позбутися синдрому самозванця? Як заохочувати й карати справедливо? Як реагувати, коли ваші заслуги й досягнення присвоює вищий керівник? Як сформувати довіру в підлеглих? Що робити, коли все йде шкереберть? Як не зігнутися під тягарем відповідальності? Де пролягають межі дозволеного та коли варто їх перетинати? Як налагодити стосунки із власним его? Відповіді на ці та багато інших запитань автор відшукав на особистому досвіді і ділиться ними з читачем.

«Мета лідерства на перший погляд видається простою: спонукати людей діяти так, як вони мають діяти задля успіху місії і команди. Проте практика лідерства для кожної особистості суттєво відрізняється. Існує безліч нюансів, які людина має відкрити для себе самотужки. Керівники різняться. Підлеглі різняться… Я часто кажу лідерам, що їхня місія надзвичайно складна, бо їм доводиться мати справу з людьми, а люди – це божевільні істоти. І найбожевільніша особа, з якою має впоратися лідер, – він сам», – наголошує Віллінк.

Тож призначення книжки – стати бойовим соратником керівників бізнесу (або тих, хто мріє ними стати), допомагати ефективно виконувати нелегку місію: вести за собою людей.

У тому ж дусі:


Мета: звільнитися від хронічного стресу

Що прочитати:  «Стресостійкість. Прості поради, як жити в сучасному світі». Міту Стороні

Бекґраунд. Міту Стороні – молода британська офтальмологиня та неврологиня, кандидатка медичних наук. Диплом лікаря отримала в Кембриджському університеті, займалася нейроофтальмологічними  дослідженнями в Національній клініці неврології та нейрохірургії в Лондоні, де брала участь у клінічних дослідженнях; окрім цього, певний час навіть викладала йогу.

Весь цей час Міту з різних кутів досліджувала стани очної патології – й усі шляхи вели до мозку. Чим глибше вона поринала у вивчення цього питання, тим виразніше розуміла, наскільки значущою в переході від здорового стану до хворобливого є роль хронічного стресу. Переїхавши з Лондона до Гонконгу – азіатського мегаполіса, що живе в скаженому ритмі, – Міту зміцнилася у своїх висновках. Багато цілком щасливих її друзів і колег поступово відмовлялися від своїх захоплень, амбіцій і бажань – і в результаті втрачали престижну роботу, здаючись у полон хронічному стресу. Такі спостереження спонукали Міту Стороні написати цю книжку.

Оригінальна назва: STRESS-PROOF. The Scientific Solution to Protect Your Brain and Body – and Be More Resilient Every Day

Видавництво: #книголав

Чому варто прочитати. Життя в сучасному світі підкорене хронічному, невгамовному стресу. Ми втрачаємо захоплення, життєву енергію та гостроту розуму в нескінченних емоційних перегонах. Мозок кипить, життя палає і, здається, несила це більше контролювати. Міту Стороні закликає зупинитися та видихнути. Авторка, глибоко дослідивши це питання, знайшла шлях до подолання стресу. А механізм його розвитку вона пояснює на рівні декількох надважливих систем людського організму – нервової, гормональної, імунної. Тож це не звичайна мотиваційна література, це радше інструкція до своєрідного «біохакінгу» – практичні поради, як протистояти стресу за допомогою зміни харчування, фізичної активності, роботи над емоціями, медитацій, сеансів масажу та сауни. І навіть… комп’ютерних ігор.

Ця книжка допоможе упевнитися, що короткий стресовий епізод – ще не вирок, і можна запобігти його перетворенню на систематичне перевантаження, яке призведе до тривоги, депресії, запалень чи інших хронічних проблем зі здоров’ям. У кожному розділі розглядається окремий фактор стресу й представлені прості способи мінімізації його шкідливого впливу. Адже, зміцнюючи свої природні захисні сили, ви гарантуєте, що ваш розум залишатиметься гострим, а ваше тіло стійким, тому ви готові до будь-якого життя.

У тому ж дусі:


Мета: навчитися екологічній поведінці та світосприйняттю

Що прочитати: «Тривожні люди» Фредрік Бакман

Бекґраунд. Фредрік Бакман – шведський письменник, блогер, колумніст. З 2012-го писав щотижневі колонки для шведської газети Metro, тоді ж дебютував як літератор, випустивши одночасно два романи: En man som heter Ove («Чоловік на ім'я Уве») і Saker min son behöver veta om världen («Речі, які моєму синові слід знати про світ»).

Перший 2015 року було екранізовано: стрічка дістала схвальні відгуки кінокритиків, здобула кілька локальних нагород, увійшла до списку найпопулярніших кінофільмів Швеції всіх часів і отримала дві номінації на «Оскар»-2017 («Кращий фільм іноземною мовою» та «Кращий грим і зачіски»). У 2020 році навіть очікувався вихід американо-шведського римейку цієї стрічки з Томом Генксом у головній ролі, але пандемія внесла свої корективи.

Книжки Фредріка Бакмана перекладені та видаються 25 мовами у більш як 40 країнах світу. У них він частково віддзеркалює і власний життєвий досвід. Зокрема, про роботу з важкими психологічними станами, своєчасна терапія яких уже стала невід’ємною частиною національної культури Швеції.  Тож у переліку подяк всім дотичним до написання «Тривожних людей» автор згадує своїх психологів і терапевтів, які допомогли йому подолати панічні атаки.

Оригінальна назва: Folk med ångest

Видавницво: #книголав

Чому варто прочитати. Попри те що роман «Тривожні люди» – це іронічний художній твір, у ньому з репортерською точністю передані всі складнощі та багатошаровість людських стосунків. Причому передані максимально влучно – за допомогою діалогів у нештатній стресовій ситуації. В основі сюжету – захоплення заручників крадієм-невдахою. Замкненими у квартирі під дулом пістолета опиняються восьмеро різних людей – покупці, що прийшли оглянути квартиру, виставлену на продаж, та дивакувата рієлторка. Поліція робить усе, аби врятувати потерпілих. Зрештою їм це вдається. Але ключ до справжнього порятунку знаходиться геть не в площині поліцейських протоколів…  

«Кажуть, що особистість людини – це сума того, що їй довелося пережити. Але це не так, не зовсім так, бо, якби нас визначало тільки наше минуле, ми самі себе не змогли б витримати. Тож нам доводиться переконувати себе, що ми – це щось більше, ніж наші вчорашні помилки. Що ми – це також той вибір, який ми ще зробимо, це наше завтра, яке ще настане», – пише Бакман. І з ним чомусь не хочеться сперечатися.

У тому ж дусі:


Мета: розвинути творчі навички, отримати імпульс для натхнення

Що прочитати: «Врятуйте Кицьку!» Блейк Снайдер

Бекґраунд. Блейк Снайдер – американський сценарист, консультант, автор навчальних методик і педагог із Лос-Анджелесу. Проводив міжнародні семінари та практикуми для письменників різних жанрів, а також консультації для деяких із найбільших студій Голлівуду. Завдяки своїй трилогії «Врятуйте кицьку», присвяченій сценаріям і структурам історій, він став одним із найпопулярніших наставників у кіноіндустрії. На жаль, його вже немає серед живих – Снайдер раптово пішов із життя в серпні 2009-го.

Оригінальна назва: Save the Cat!

Видавництво: Vivat

Чому варто прочитати. Хоча трилогія Снайдера побачила світ у середині двохтисячних, вона й тепер неабияк на часі, адже пояснює основи сторітеллінгу, що став трендом майже у всіх різновидах сучасних комунікацій. У книжці дуже доступною мовою розповідається, як писати свої історії так, щоби вони захоплювали й не відпускали від першої до останньої літери. Причому сама книжка написана саме так. Якщо простіше, то «Врятуйте кицьку!» – це дуже кінематографічний посібник про те, як створювати дуже кінематографічні тексти.

Назва була придумана Снайдером для опису вирішального моменту, коли головний герой демонструє, що за нього варто вболівати. Снайдер пише: «Це сцена, у якій ми [вперше] зустрічаємося з героєм», щоб із самого початку завоювати прихильність глядачів та підтримку головного героя. І звідси випливає решта структурних елементів, які мають триматися на єдиному стрижні.

Найбільше ця книжка стане в пригоді сценаристам, письменникам та копірайтерам – усім тим, хто за покликом душі чи гаманця продукує різноманітні тексти. А заразом – і всім тим, хто просто мріє навчитися розповідати яскраві історії за допомогою літер. Хтозна, можливо, за декілька років і ваше ім’я буде закарбовано в голлівудських титрах.  

У тому ж дусі:

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло