Mind nominations 2022: світові події, які здивували всіх протягом року. Ч. 6. Геополітика

Mind nominations 2022: світові події, які здивували всіх протягом року. Ч. 6. Геополітика

Хто цього карколомного воєнного року виявив себе якнайкраще чи навпаки

Этот материал также доступен на русском языке
Mind nominations 2022: світові події, які здивували всіх протягом року. Ч. 6. Геополітика
Фото: пресслужба Офісу Президента

Mind підбиває підсумки року, виділивши людей і структури, які виявили себе після 24.02 особливо яскраво – нехай і не завжди успішно – зіткнувшись із безпрецедентними викликами. Цей список не є рейтингом, але він відображає думку профільної частини редакції про те, що найважливішого відбулося після початку повномасштабного військового вторгнення в Україну.

«Лузер року»

росія – внаслідок військових, санкційних та дипломатичних втрат

Кремль сподівався на коротку переможну війну проти слабкого супротивника, а натомість втягнув росію у війну на виснаження, виграти яку їй не під силу. Маючи економіку розміром $1,775 трлн за підсумками 2021 року та військовий бюджет у $62,2 млрд, росія ув'язнула в протистояння де-факто зі Штатами, у яких ВВП ($22,966 трлн) та оборонні витрати ($811 млрд) у 13 разів вищі, ніж у неї.

Мозковий центр Atlantic Council назвав владіміра путіна головним лузером 2022 року, а його рішення напасти на Україну – однією з найбільших геополітичних помилок у сучасній історії.

Найприкріше для росії фіаско в тому, що путінська армія показала себе «потьомкінським селом». Зазнавши військових поразок під Києвом, Харковом та Херсоном і втративши у битвах уже понад 100 000 своїх солдатів і тисячі танків, росія втратила довіру тих, хто вважав її військовою наддержавою.

Це спричинило дипломатичні провали. У 2022 році від Москви відкрито дистанціювався найближчий союзник – Казахстан, який зміцнив зв'язки з Китаєм, Туреччиною та Заходом. Азербайджан став усе частіше ігнорувати росію як миротворця в прикордонному конфлікті з Вірменією. Навіть білоруський президент александр лукашенко, чиє політичне виживання повністю залежить від кремля, чинить опір тиску росії та ухиляється від прямої участі у вторгненні в Україну.

«Незламний року»

Україна, яка здивувала світ сміливістю, взаємовиручкою та вмінням витримувати труднощі

Журнал The Economist назвав Україну країною 2022 року за те, що український народ у війні з російським агресором продемонстрував героїзм, винахідливість, стійкість та став джерелом натхнення для світу.

«У нормальні часи обрати країну року важко. Редакторам і журналістам щоразу проходилося багато обговорювати… Але цього року це могла бути лише Україна, – пише The Economist. – Українці стояли та билися. Президент Володимир Зеленський відкидав пропозиції Заходу вивезти його з Києва, повідомляючи, що йому потрібна амуніція, а не евакуація. Звичайні українці теж виявляли мужність. Професори, слюсарі та попзірки записувалися у військкомати, змінюючи зручні ліжка на морозні окопи й ризик болісної смерті. Битва за битвою вони розгромили росіян. Захищаючись від агресора, який заперечував право їхньої країни на існування як незалежної держави, вони набули нового почуття нації».

«Угода року»

Ленд-ліз для України, який дав впевненість у необмеженій підтримці Заходу

9 травня президент США Джо Байден підписав закон про ленд-ліз для захисту демократії в Україні. Сенат схвалив це рішення 7 квітня, а Палата представників – 28 квітня. Механізм надання американської допомоги був зведений до простої схеми: Київ запитує в США конкретну зброю, і, якщо Білий дім не проти, зброю направляють в Україну. При цьому Києву не потрібно відразу оплачувати такі постачання, адже юридично вони оформлені як передача в тимчасове користування (lend означає «позичати», а lease – «здавати в оренду»).

Ухвалення закону про ленд-ліз стало знаком того, що Захід, який спочатку сумнівався в рішучості України, повірив у її перемогу над путінською армією і приступив до серйозної підтримки до переможного фіналу. Американський сенатор Джон Корнін висловив сподівання, що США знову стануть «арсеналом демократії» та забезпечать українців «повним набором ресурсів».

Програму ленд-лізу раніше впроваджували лише одного разу – для допомоги антигітлерівській коаліції за часів Другої світової війни. Підписавши закон 9 травня в день святкування в росії перемоги над фашистською Німеччиною, Джо Байден нагадав про те, який величезний ефект мав ленд-ліз для розгрому нацистських сил.

Читайте також: Уроки ленд-лізу: як «постачання в борг» може допомогти подолати путіна

Ленд-ліз на $33 млрд та конфіскації: як США допоможуть Україні перемогти

«Позитивне здивування року»

Європа, яка виступила єдиним фронтом проти росії

З лютого до грудня 2022 року Євросоюз анонсував дев'ять пакетів санкцій проти кремлівського режиму, здивувавши безпрецедентним масштабом каральних заходів і своєю згуртованістю. Усі 27 країн ЄС – навіть нейтральна Швейцарія та націоналістична Угорщина – одноголосно й синхронно з Великою Британією голосували за закриття свого повітряного простору для російських авіакомпаній, за заморожування резервів центробанку рф, за арешт майна причетних до війни росіян, за заборону імпорту російської сталі та вугілля, за обмеження на постачання високих технологій і за запровадження «стелі ціни» на російську нафту.

Протягом року російські ЗМІ розганяли погрози, що єдність Євросоюзу порушать Німеччина, яка спочатку чинила опір постачанню зброї в Україну, Угорщина, яку називали путінським троянським конем у ЄС, Італія, де у вересні прийшла до влади ультраправа Джорджа Мелоні, яка раніше симпатизувала путіну. Проте Європа зберегла «єдиний фронт» і перерахувала Україні гігантський обсяг військової, фінансової та гуманітарної допомоги.

Німецький дослідний інститут у Кілі підрахував, що з 24 лютого до 20 листопада європейські країни надали Україні 52 млрд євро. Це перевищило обсяг допомоги від Сполучених Штатів, які за цей період перерахували Києву 48 млрд євро.

«Розчарування року»

Іран, який поставив дрони для ударів по інфраструктурі України

З жовтня в небі над Києвом періодично літають дроні-камікадзе, що гудуть як мопеди та схожі на балалайки. Їхня поява принесла українцям нові труднощі: тривалі вимкнення електрики, відсутність водопостачання та тепла. Постачальником цих дронів для путінської армії виявився Іран, який розчарував своїм вступом у війну на боці росії.

«Іран, як і інші нації, раніше схилявся, свідомо чи мимоволі, під тиском і погрозами Заходу, який вимагав не надавати жодної допомоги, особливо військової, російському президентові владіміру путіну в його конфлікті в Україні. Проте за останні місяці Тегеран змінив свою позицію і став єдиною країною, яка проігнорувала попередження Заходу. Цьому сприяли задушлива економічна криза в Ірані, глухий кут у переговорах щодо ядерної угоди, санкції США, ідеологічне протистояння із Заходом та опір односторонньої гегемонії Вашингтона у світовому порядку», – пояснює мотиви Тегерана голова Міжнародного інституту вивчення Ірану Мохаммед Аль-Суламі.

Читайте також: «Злісна балалайка»: дрони-камікадзе змінили хід війни в Україні, але вони ж підштовхнуть Захід виділити більше допомоги для ЗСУ

Не дронами єдиними: Іран обходить західні санкції, створивши з цього окремий напрямок бізнесу. І, схоже, активно вчить цьому росію

«Антищасливчик року»

білорусь, яка через участь у війні може втратити суверенітет

У лютому білорусь послужила плацдармом для наступу путінської армії на Київ. Коли російські військові отримали відсіч, то тікали з київського регіону також через її територію.

Це перетворило білорусь на ціль для ударів у відповідь або навіть превентивних ударів. 2022 року очолювана александром лукашенком 10-мільйонна країна почувалася ізгоєм через західні санкції та відчула загрозу введення окупаційних іноземних військ. Тривогу за долю держави й особисто президента посилила 26 листопада раптова смерть міністра закордонних справ Володимира Макея.

«Війна поставила білорусь у скрутне становище. Вона залежить від росії у всьому, але не отримує тих переваг, які дає входження до складу рф... У нинішніх відносинах москви та мінська домінує єдине запитання: чи зможе кремль втягнути білоруські збройні сили у війну проти України? Складається враження, що на кону стоїть щонайменше виживання білорусі як суверенної держави», – зазначають представники Фонду Карнегі за міжнародний мир.

«Провал року»

Рада безпеки ООН, яка не змогла ухвалити рішення щодо України через право вето в росії

Як і ООН загалом, Рада Безпеки була сформована після Другої світової війни для підтримки міжнародного миру та безпеки. 2022 року цей колись грізний орган втратив левову частку свого авторитету через те, що постійне членство в ньому росії фактично дало їй «право на вбивства».

«Рада Безпеки ООН не змогла зробити все, що в її силах, для запобігання цій війні, Рада безпеки не змогла зупинити її. Це стало причиною масового розчарування, засмучення та гніву», – констатував у квітні Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.

На Генасамблеї ООН, що відбулася 20–26 вересня в Нью-Йорку, представники Японії, Канади та ще кількох країн виступили із закликами реформувати нефункціональну Раду Безпеки та вигнати з неї росію.

«У нас є вибір: або ми поважаємо й захищаємо правила, які ми ефективно виробили протягом поколінь і які дали нам найдовший період миру в сучасній історії. Або ж ми визнаємо, що правила можуть порушуватися сильними, повертаючи нас у темніші часи історії конфліктів, масових переміщень, страждань і загибелі людей», – попередила на Генасамблеї ООН голова МЗС Канади Мелані Жолі.

«Бенефіціар війни»

Сполучені Штати, які заслужили статус переможця в конфлікті з росією

До кінця 2022 року навіть кремль припинив гнути лінію, що протистояння з росією завдає істотних збитків США, і, перевзувшись на ходу, визнав Сполучені Штати бенефіціаром конфлікту.

Так, у червні офіційний представник МЗС росії марія захарова писала, що, запроваджуючи антиросійські санкції, Штати прорахувалися й отримали «бумерангом» розхитану економіку, рейтинг влади, що похитнувся, і сумнівні електоральні перспективи.

Однак економіка США в III кварталі 2022 року зросла на значні 2,9%, а урядуща Демократична партія успішно переобралася на листопадових проміжних виборах, зберігши більшість місць у Сенаті. «Не можна не бачити, що всі ці санкції мають бенефіціара – США», – констатував у грудні заступник голови російського МЗС александр грушко.

Раніше авторитетні мозкові центри США розповіли про те, як мільярдні американські вкладення в обороноздатність України багаторазово окупаються для самих США. 

Читайте також: «Неймовірно вигідна інвестиція»: мільярдні американські вкладення в обороноздатність України багаторазово окупаються для самих США

росія була другою за величиною після Китаю загрозою для США. Тому вкладення $40 млрд, або 5,6% американського військо​вого бюджету, у перемелювання російської армії руками українців економіст Тімоті Еш назвав неймовірно вигідною інвестицією. Бонусом йдуть ще п'ять виграшів:

  • війна послаблює російську економіку, підвищуючи шанси Штатів на великий джек-пот – соціальний вибух у росії з приходом до влади прозахідного режиму;
  • американські «хаймарси» на полях боїв руйнують міф про конкурентоспроможність російських воєнних технологій, викликаючи в держав, що потребують зброї, бажання закупитися в Штатів;
  • спостерігаючи за слабкістю росії, її сателіти замислюються про відмову від її «дешевих» послуг захисту та про перехід під крило до США;
  • війна змусила країни Європи замінювати газ із російських трубопроводів на американський зріджений газ, що сприяє притоку валюти до США;
  • підтримуючи Україну та створюючи труднощі росії, Штати показують Китаю безперспективність нападу на Тайвань і тим самим убезпечують себе від витрат на ще одну потенційно більш витратну війну в Азії.

Читайте також: П'ять уроків війни: чого армії НАТО навчилися в Україні

Читайте також: Mind nominations 2022: компанії та люди, які вразили протягом року.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло