Далі буде: до чого прагне Mind і чим займається його редакція
Топ-10 найрезонансніших розслідувань та інші матеріали, що справили вплив на висвітлювану ситуацію

Останнім часом Mind потрапив під хвилю атак. До видання позиваються в суді, а редакція і журналісти стали жертвами інформаційного пресингу. Водночас Mind продовжує виконувати свою звичну роботу.
У сучасному інформаційному просторі важко відділяти справжнє від маніпулятивного, чесне від брехні. Тому ми вирішили розповісти нашим читачам детальніше про те, чим саме займається редакція Mind і яким чином ми це робимо.
«Стартом» до нинішньої антикампанії проти нашого видання послугувало журналістське розслідування, що стосувалося актуальних схем виведення коштів від поповнення рахунків онлайн-казино, онлайн-ігор, лотерей тощо. У ньому ми розповіли, як ця система дозволяє розвивати «обнал», скільки в ній легального і хто на цьому заробляє.
Це не перше та далеко не єдине розслідування, що його проводила редакція за час свого існування. І майже кожна публікація, вміщена на порталі за їхніми підсумками, ставала приводом для жорсткої протидії з боку головних «фігурантів».
При цьому Mind за своєю тематичною та ідейною спрямованістю не спеціалізується на політичних розслідуваннях або викритті корупційних зв’язків – нас не фінансують західні донори, що підтримують «боротьбу» з корупцією. Тому ми беремося лише за такі теми, що впливають безпосередньо на бізнес. Або ж за ті, які ми вважаємо надважливими для функціонування держави. Або якщо маємо достатньо інформації, що несе суспільний резонанс.
Для повнішого уявлення про спектр тем, що їх розробляли наші журналісти, пропонуємо згадати топ-10 найрезонансніших розслідувань Mind. Кожне з них викликало чималий резонанс у їхніх фігурантів, державних органів та в цілому на ринку.
Куди пішли гроші з банків-банкрутів
За результатами інспекції збанкрутілих фінустанов ми підготували фінансове розслідування, у якому описали, хто та як виводив кошти з банківської системи. Ми спробували знайти відповіді на питання: хто не платить за боргами і чому; навіщо банки продовжують видавати кредити тим самим «ненадійним» людям; якими є основні причини масових неплатежів; як «працюють» схеми з виведення грошей через кредити тощо.
Казус Радуцького: чому експерти прогнозують згортання медреформи та розквіт корупційних схем
Співзасновника клініки «Борис», очільника комітету ВР з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування одразу називали «чорним кардиналом» галузі. Ми розібралися, чому так та звідки беруться ці побоювання.
Координатор «вагнерівської спецоперації» про її провал: «Це банальна зрада» (ІНТЕРВ’Ю, ВІДЕО, ДОКУМЕНТИ)
24 липня 2020 року в аеропорту «Бориспіль» українські спецслужби (СБУ та ГУР МО) планували схопити 33 осіб, причетних до низки резонансних терористичних актів, як-от вбивство 298 пасажирів MH17, збиття «Іл-76» у Луганську та «Мі-8» під Слов’янськом. За кілька місяців до цього ці люди були завербовані українською стороною. Втім, напередодні дня «Х» президент Володимир Зеленський та голова його офісу Андрій Єрмак перенесли дату затримання. Mind першим розповів про подробиці операції. Нам вдалося поговорити з безпосереднім її учасником про те, чому зірвався арешт – одна з найгучніших спецоперацій України за останні роки.
Висока напруга: де і як «Укрбуд» шукає гроші
Цей матеріал вийшов за кілька місяців до краху будівельної корпорації «Укрбуд». Mind першим з українських ЗМІ розповів, чому виникла необхідність продажу активів та що відбувається з житлом «Укрбуду».
Нові обличчя: хто з бізнесменів вирішив інвестувати в нерухомість
За останні кілька років список девелоперів істотно розширився. Mind прослідкував, хто з новачків вкладає в нерухомість. Спойлер: нові, але знайомі обличчя тісно пов’язані з місцевою владою.
Антонов vs Коломойський: у Славському з'явиться конкурент «Буковеля»
Mind першим написав про те, як власник концерну «Галнафтогаз» (мережа АЗС «ОККО») Віталій Антонов почав будувати в Славському гірськолижній курорт. І як він для цього заводив своїх людей в ОТГ, витісняючи конкурентів та розподіляючи землю.
«З однієї пісочниці»: що відомо про нового заступника голови СБУ Івана Баканова
Тут ми зібрали цікаві факти про службовий бекґраунд головного антикорупціонера України. А також про те, як малі ГЕС допомогли йому працевлаштуватися у Володимира Зеленського.
«Воля» – на продаж: чи є у Блейзера шанси позбутися українського активу
Компанія «Воля» – один з найбільших теле- та інтернет-провайдерів – активно шукала покупців і не соромилася прикрашати звітність. У нашому розслідуванні ми дізналися, якими саме цифрами маніпулювали в компанії та як це впливало на процес перемовин.
Витончене пограбування: як «чорні реєстратори» допомагають рейдерам відбирати бізнес
Mind у рамках проєкту Smart Power щомісяця надавав читачам змогу обрати одну з тем, найбільш гідних уваги журналістів-розслідувачів. Конкретно в цьому матеріалі ми занурилися в тему рейдерства, що відбувалося за підтримки недобросовісних державних реєстраторів.
Шансів немає: як система блокування ПДВ-накладних знищує «білий» бізнес
Дещо раніше ми звернули увагу на механізм блокування ПДВ-накладних. Виявилося, що цей процес не лише знаходиться на «ручному керуванні» в зацікавлених осіб, а й став доволі дієвим інструментом для утисків легального бізнесу, який не поспішає ділитися своїми статками з «добродіями» від Податкової.
Окрім журналістських розслідувань велику увагу Mind приділяє спеціальним проєктам. Це – статті або цикли статей (як редакційні, так і партнерські), у яких ми глибоко фокусуємося на певній темі.
Наприклад, минулого року в спецпроєкті Mind X-ray активно аналізували, хто приходить до влади внаслідок зміни політичного ландшафту в країні.
У циклі матеріалів під загальною назвою «Кандидатська з економіки» ми розробили спеціальну анкету, що охоплювала широкий перелік проблем в українській економіці, та запропонували кандидатам у президенти України відповісти на них. У підсумку редакція підготувала окрему рецензію на кожного з основних претендентів на головне крісло країни.
У проєкті «Макроекономічний прогноз» ми розробили власний макроекономічний аналіз поточного стану економіки та спрогнозували на його підставі основні монетарні, фіскальні та інші фінансові реалії цьогорічної України. До речі, він виявився найточнішим з усіх подібних, опублікованих у вітчизняному медіапросторі.
Також нашими журналістами було підготовлено низку вагомих матеріалів, які зачіпали больові точки різних галузей. Наприклад, у тексті «ЖК «Зухвалобуд»: як звести багатоповерхівку з порушенням усіх норм і правил» Mind зважився на експеримент. Ми проаналізували, яким чином можна побудувати житловий комплекс у столиці в обхід нормативів: зайняти землю, привабити інвесторів (покупців), продати квадратні метри та не наразитися при цьому на санкції з боку контролюючих органів.
Mind активно спілкується з головами держрегуляторів та міністрами. А в рамках серії інтерв’ю ми створили окремий проєкт – Post factum, у якому перевіряємо обіцянки та слова чиновників через певний проміжок часу після інтерв'ю.
Mind розвиває пояснювальну журналістику. Ми віримо, що кожен журналістський матеріал має бути одночасно й цікавим, і корисним для наших читачів. Тому ми часто використовуємо формат, завдяки якому розкладаємо питання/проблему/тенденцію «по поличках».
15 матеріалів за останній рік, які ми радимо прочитати (якщо раптом ви їх пропустили):
Формула (не)любові: якими перекосами та махінаціями обростає енергонезалежність України
Оформити незалежність на папері після розпаду СРСР і реально її здобути – не те саме. Найбільш показові приклади ми спостерігаємо в торгівлі енергоресурсами. Світлана Долінчук згадала кілька резонансних історій, а також розповідає, як деякі олігархи заробляють на конфлікті з Росією.
Занурення в «зелену» дестабілізацію: як і чому команда Зеленського провалила врегулювання кризи ВДЕ
Скандал з ухваленням законопроєкту №3658 вкотре продемонстрував професійну нездатність паливно-енергетичного блоку до консолідації та проведення системних галузевих реформ. Над українською енергогалуззю нависла завіса невизначеності, яка ризикує вилитися в міжнародні позови, банкрутства та подальшу дестабілізацію роботи енергосистеми. Mind дослідив, як розвивалися події.
Зайве вугілля: чому бастують шахтарі окупованого Донбасу
На окупованій частині Донбасу вперше за 6 років відбулися серйозні шахтарські страйки. Інна Коваль, редактор відділу «Промисловість», проаналізувала, шо там наразі відбувається та як цей досвід можна екстраполювати на вугледобувну сферу решти української території.
Знищення української «атомки»: хто і як вбиває галузь останні кілька років
Mind аналізує, які проєкти втратила і втрачає атомна галузь. А саме: хто знищує уранове підприємство, завдяки кому Україна втратила польський ринок, чому влада обирає майнінг криптовалют замість забезпечення промисловості та інші невдачі, що «спіткали» атомників через недолугі дії енергочиновників.
Другий пішов: чому завмерли будмайданчики банку «Аркада»
Mind розбирався, чому одна з великих компаній Києва зупинила будівництво і чи повторять покупці квартир в «Аркаді» долю інвесторів «Укрбуду».
Смерть мастодонта: чому впала «Аркада»
Mind з'ясовував, чому 30-річна компанія опинилася на межі банкрутства, куди поділися 50 млн грн і яка в цьому роль Вадима Столара
І ось знову: чи зможе «Київміськбуд» добудувати об'єкти «Аркади»
НБУ визнав банк «Аркада» неплатоспроможним, правоохоронці розслідують кримінальну справу щодо 9 млрд грн. Mind пояснює, що ж сталося з банком і чи зможе «Київміськбуд» узяти на себе зобов'язання добудувати ще 40 недобудов.
Купи козу: як спочатку закрити Лисичанський НПЗ, а потім намагатися його запустити
Віктор Медведчук, перебуваючи на Луганщині, пообіцяв за дев’ять місяців знову запустити в роботу Лисичанський нафтопереробний завод. Інна Коваль, редактор відділу «Промисловість», розмірковує над подальшою долею підприємства, яку можна вважати ілюстрацією до «перетину інтересів» в українському політикумі та промисловості.
Не зупинити: Вагіф Алієв розпочав битву за лівий берег столиці
Компанії, афілійовані з Вагіфом Алієвим, придбали 4 га землі в Дарницькому районі. Як повідомляють поінформовані джерела, тут планується звести другий із трьох «лівобережних» ТРЦ, анонсованих Алієвим раніше. Mind з'ясовував, які обставини супроводжують спорудження ще одного мегамолла в столиці та як його поява вплине на розстановку сил у київському ритейлі.
«Батю, ми намагалися»: чому 2 млн га сільгоспземель не врятують рейтинг влади
Mind розбирався, чи здатна «земельна тема» за нинішньої ситуації принести політичні дивіденди. Для цього ми розглянули п'ять найболючіших питань і відповіді на них, виходячи з наявних реалій.
Лайфхак чи факап: чому легендарний «Квазар-Мікро» знову змінює власника
100% акцій екс-«Квазар-Мікро» продається. АМКУ угоду погодив. Ми досліджували, в яку суму підприємство оцінюється зараз, чим цікаве інвесторам з Азербайджану та яким чином нове придбання пов'язано з «Vodafone Україна».
Вік – не перешкода: як і навіщо «АрселорМіттал Кривий Ріг» будує нову фабрику
Одним з перших героїв проєкту «Великий бізнес – велика відповідальність» став «АрселорМіттал Кривий Ріг». Комбінат будує фабрику огрудкування, яка має випускати залізорудну сировину більш високого переділу – окатиші. Це одна з найбільших інвестицій в українську металургійну галузь – $250 млн.
Рейтинг надійності забудовників,
над яким зараз працює Mind, включає в себе кілька параметрів для розрахунку. Один із них – правильне цільове призначення земельної ділянки. У результаті ми отримали 17 компаній, що будують ЖК на землі, яка для цього не призначена. Подробиці – тут.
Гідроенергетика розбрату: чи віддасть уряд «воду» на поталу «зеленій» генерації
Уряд Дениса Шмигаля намагається перевести під контроль Кабінету Міністрів «Укргідроенерго» – єдину державну енергетичну компанію, яка залишається прибутковою. Інші – ПАТ «Центренерго», НАЕК «Енергоатом», НАК «Нафтогаз України», НЕК «Укренерго» – у першому півріччі 2020 року показали збитки на десятки мільярдів гривень, хоча раніше виходили в «плюс». Mind розбирався, чому так сталося та до яких наслідків може призвести.
Реформа ДАБІ: як Саакашвілі передає функції будівельного контролю приватним інспекторам
Міхеїл Саакашвілі включився в розроблення законопроєкту щодо реформи ДАБІ. Mind з'ясовував, на якому етапі перебуває зараз реформа держоргану й чого слід чекати девелоперам.
Магія Сейсембая: навіщо Володимирові Зеленському «батько» казахських фінансових пірамід
А напередодні бажаного повернення до Грузії Міхо залучив в «Офіс простих рішень і результатів» нового співробітника. «Підвищувати ефективність процесу впровадження реформ» буде Маргулан Сейсембаєв – казахський фахівець з «оптимізації бізнес-процесів». Або, як його частіше називають – «батько фінансових пірамід». Хто він такий і чим відзначився на батьківщині (і не тільки), розбирався Mind.
Постріл «у молоко»: про що говорять фінансові показники «Укроборонпрому»
Посилення негативних трендів в оборонній промисловості нарешті змусило владу розпочати процес утворення профільного міністерства – стратегічних галузей промисловості. Майже одразу топменеджмент «Укроборонпрому» (УОП) вийшов у медіаефір зі звітом про досягнення концерну. Але краще б цього не робив... Бо галузь «скотилася» на рівень 2015 року. Що наштовхує на такі висновки, розбирався Mind.
Mind читає та готує рецензії на різноманітні книжки, що стосуються розвитку бізнесу й особистості. Крім того, ми заохочуємо до читання нашу аудиторію. Кожен читач може взяти участь у розіграші корисної літератури на нашій Facebook-сторінці. Представники топменеджменту також мають змогу ділитися своїми вподобаннями щодо книжок, які варто прочитати. Рекомендації бізнесу та наші рецензії зібрані на окремій сторінці сайту. Тут можна знайти цікавинки на будь-який смак і отримати вичерпну інформацію про ту чи іншу новинку.
Mind UA – це незалежний бізнес-портал. Незалежний у прямому сенсі – робота редакції та журналістів базується на журналістських принципах, на неї не чиниться вплив з боку акціонерів, партнерів, комерційного відділу проєкту тощо.
Mind фінансується виключно з роботи відділу спецпроєктів: це підписка (окремо хочемо подякувати читачам за підтримку, у тому числі – й за перекази після публікацій деяких матеріалів), рекламні матеріали та спеціальні проєкти. Нашими постійними клієнтами та партнерами є наступні компанії: «Київстар», Philip Morris, ДТЕК, «Дарниця», «Укртелеком», «Окко», «Мегого», «Укрпошта», «Креді Агріколь», Укргазбанк, Таскомбанк, ПУМБ, ERC, Wog, «Нова Пошта», Lenovo , lifecell, SAP, KPMG, Deloitte, Accenture та інші.
Mind також активно співпрацює з бізнес-спільнотами (Alumni KMBS, EBA, CEO Club, Board, YBC тощо) та є партнером ключових бізнес-подій в України КМЕФ, КІФ та інших.
Для нас дуже важливо, щоб частка підписників у структурі доходу видання зростала. Це дозволить нам впевненіше розвиватись, не потрапляючи у ситуації конфліктів інтересів з рекламодавцями.
Mind є платформою для обміну думками щодо стратегій розвитку бізнесу, регуляторної політики, тенденцій на ринку тощо. Розділ OpenMind – це не просто авторські думки. Ми співпрацюємо з авторами – у пошуку актуальних тем і якісному висвітленні проблем. Ми вимогливо ставимося до всіх матеріалів, стаття проходить декілька рівнів редагування та затвердження перед тим, як бути опублікованою на порталі. Наші автори цінують можливість публікуватися на Mind, а ми цінуємо експертність тих, хто пише для нас.
Команда Mind спеціалізується на рейтингах. Абсолютна більшість українських медіа плутають два поняття – ренкінги та рейтинги. Ренкінг – це список суб’єктів, відранжований за певним параметром. Рейтинг – це аналіз показників. Команда Mind професійно займається рейтингами понад 12 років. Ключовий Наш підхід простий і прозорий: ми спочатку обираємо ключові чинники, що впливають на показник, який потрібно оцінити (наприклад, платоспроможність), потім його аналізуємо та оцінюємо. У підсумку виводиться результат (Mind використовує зірки), який дозволяє порівняти компанії з одного ринку.
Серед продуктів – рейтинг надійності банків, рейтинг платоспроможності страхових компаній, Індекс інноваційності. Також Mind працює над розробкою та оновленням проєктів «Рейтинг надійності забудовників», «Рейтинг найбільших компаній», «Рейтинг університетів», «Рейтинг економістів», «Рейтинг юридичних компаній» тощо.
Ми існуємо й розвиваємося завдяки нашим читачам і партнерам, але всупереч тим, хто атакує видання за нашу роботу. І чим більше маємо однодумців, тим якіснішим є наш продукт. І тим більше важливих тем ми зможемо розкрити.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].